Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Teknoloji

14 Yaşındaki Atilla Haşhaş Engelliler İçin Mekanik Kol Geliştirdi

Resim : Atilla Cengiz Haşhaş Beceri Atölyesi'nde üç erkek arkadaşıyla mekanik kol geliştiriyor.

Kağıthane Belediyesi'nin Mehmet Akif Ersoy Yaşam Beceri Atölyesi'nde mekanik kol geliştiren 14 yaşındaki Atilla Cengiz Haşhaş, geliştirdiği mekanik kol ile engellilerin hayatını kolaylaştırmayı hedeflediğini ve atölye sayesinde kendine bir şeyler kattığı için mutlu olduğunu söyledi.

Kağıthane Belediyesi'nin çocukların kendilerini geliştirmesi için kurduğu yaşam beceri atölyelerine 2015 yılından bu yana binlerce çocuk katılım sağladı. Her yılın bahar-kış-yaz dönemlerinde olmak üzere 3 dönem hizmet veren yaşam beceri atölyelerinde ücretsiz eğitim alan çocuklar, problem çözme ve yaratıcı düşünme yönlerini geliştirirken, bilgi ve potansiyellerini yaşama en etkin biçimde aktarma becerisi kazanıyor. Atölyede eğitim alan 14 yaşındaki Atilla Cengiz Haşhaş mekanik kol geliştirmeyi başardı. Geliştirdiği mekanik kol ile engellilerin hayatını kolaylaştırmayı hedeflediğini aktaran Cengiz, atölye sayesinde kendine bir şeyler kattığı için mutlu olduğunu belirtti.

Kağıthaneli çocuklar Mehmet Akif Ersoy Yaşam Beceri Atölyesi'nde akıl oyunları ve düşünme stratejileri, görsel sanatlar, eğitici drama, robot tasarımı ve programlama, mutfak ve Kur'an-ı Kerim eğitimleri alıyor.

"BU ATÖLYE BENİM ÇOCUKLUK HAYALİM"

Atölyede eğitim alan 12 yaşındaki Eren Oruç, Türkiye'nin sanayisine katkı sağlayacak gençlerin Kağıthane'de yetiştiğini belirtti.Bu atölyenin küçüklükten beri hayali olduğunu söyleyen Oruç, "Çocukken oyuncakların motorlarını sökerdim. O ilgimi burada geliştirebiliyorum. Burada tanıdığım diğer eşyaları kodlamayı öğrendim. Gelecekte mimar ve mühendis olmayı düşünürken, buraya geldikten sonra mekatronik robot bilimcisi olmayı düşünüyorum. Burada olmayı çok seviyorum" dedi.

27.07.2017 - DHA

Değerlendir (Henüz oy almamış)