15 Temmuz Yeni Bir Başlangıç

Ülkemizde her alanda yaşanan olumlu gelişmeler dezavantajlı gruplar için daha çok önem arz ederken yaşadığımız 15 Temmuz kalkışması herkesi derinden üzmüştür. Bu talihsiz olay herkes gibi dezavantlı gruplar ve bu alanda çalışanları fazlasıyla endişelendirmiş ve şok etkisi yaratmıştır. Ancak hemen olay gecesi ulusumuzun fark gözetmeksizin her kesimininin bu kalkışmaya gerekli cevabı vermesi hepimizi çok sevindirmiştir.

 

Engellilerin istihdamı ve ihtiyaçlarına yönelik çözümlerin üretildiği ve modern dünyanın kullandığı erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik çalışmaları ve bununla birlikte evrensel tasarımların dikkate alındığı ve devrim niteliğinde yapılan çalışmalar devam ederken yaşanan bu talihsiz olay kafalarda binlerce soru işaretleri oluşturmuştur.

 

Peki ya tüm yurtta olumsuzluk hakim olsaydı neler olurdu hayal edebiliyor musunuz? Diktatörce ilk sokağa çıkma yasağı emrini verenlerin tüm haklarımızı ellerimizden aldığında çocuklarımız, yaşlılarımız, hastalarımız, kadınlarımız ve engellilerimiz ne yapabileceklerdi? Peki ya elektrikler kesilseydi yatağa bağımlı olup makine ile yaşayanların son saniyelerini yaşamalarını kimler engelleyebilecekti? Her alanda yıllarca geriye gittiğimizde tüm bunlara kimler engel olabileceklerdi?

 

Coğrafyamız gereği daima savunmada olan ve bizim huzur içinde yaşamamıza katkı sağlayanların kıymeti herkes tarafından bir kez daha anlaşılmıştır. Görüyoruz ki tüm bu tehditlere karşı daha çok çalışacağız ve daha çok kalkınacağız. Yarınlarımız için el ele verip kalkınmaya, gelişmeye, birlik, beraberlik içinde kenetlerek sarılmaya, sevgi ve şefkatle birbirimizi selamlamaya devam edeceğiz.

 

Engellilerin eğitim, sağlık, sosyal yaşam ve istihdam haklarına bu kadar katkılar sağlandığı bir dönemde herşeyin elimizden uçup gitmesine dur diyen ve ulusumuzun birlik beraberliğine katkı sağlayan istiklal kahramanlarına rahmet diliyor gazi ve yaralılarımıza şifa dileklerimle sonsuz sevgi ve şükranlarımı sunuyorum.

 

16 Temmuz 2016