Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Eğitim

3 Bin Engelli Öğretmenden Sadece 750'si Atanacak

Resim: Atama bekleyen engelli öğretmenler ellerinde dövizlerle eylem yapıyor.

MEB, İYİ Parti Milletvekili Feridun Bahşi'nin önergesine verdiği yanıtta, 2019 yılında olduğu gibi 2020'de de sadece 750 engelli öğretmenin atanacağını belirtti.

İyi Parti Antalya Milletvekili Feridun Bahşi’nin “Engelli Öğretmenlerin Ataması” ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı’na verdiği önergeye yanıt geldi. Bakanlık, 2020 yılında 750 engelli öğretmenin atamasının yapılacağı söyledi.   

Bahşi, yaptığı açıklamada, atama bekleyen 3 bin engelli öğretmen adayının olduğunu ve 2019 yılında sadece 750 engelli öğretmenin atamasının yapıldığını söyledi.

Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesini hatırlatan Bahşi, şöyle dedi: “ BM Sözleşmesinin 27. Maddesinde Engellilerin Kamu sektöründe istihdam edileceği, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunun 53. Maddesine göre ise ‘Kurum ve kuruluşlar bu Kanuna göre çalıştırdıkları personele ait kadrolarda yüzde 3 oranında engelli çalıştırmak zorundadır. Yüzde 3’ün hesaplanmasında ilgili kurum veya kuruluşun (yurtdışı teşkilat hariç) toplam dolu kadro sayısı dikkate alınır’ denmektedir. Anayasamızın ‘sosyal devlet’ anlayışı kapsamında ve pozitif ayrımcılık noktasında kontenjanların arttırılması için bir çalışmanız var mıdır?”

Bahşi verdiği önergede “2020 yılında atama yapılacak mıdır?” diye sormuştu.

10.01.2020 - bianet.org

Değerlendir (Henüz oy almamış)