Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Mehmet Kızıltaş

mkiziltas@yasadikca.com

Aday Listelerinde Engelli Gerçeği

Mehmet Kızıltaş

11 Nisan 2011 ve saat 17.00’ı gösterdiğinde tüm aday adayları ve yakınları nefeslerini tutmuş heyecanla bekliyordu.

Bazı partilerin aday listeleri saatler önce açıklanmaya başlasa da gözler AK Parti’deydi. Ve beklenen an geldiğinde ise ismini görenle göremeyenler arasında tam bir şaşkınlık yaşandı.

Kesin gözü ile bakılan isimler için olur mu? Nasıl olur? Gibi sorular sorulmaya başlandı. Ancak sonucu değiştirmek için yapacak hiçbir şey yoktu.

İki dönem AK Parti İstanbul Milletvekilli olarak görev yapan Lokman Ayva 12 Haziran seçimleri aday listesinde yer alamadı.

Saat: 23.00 ve tüm parti adayları belli oldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, parti içinde 167 milletvekilini listeye koymadı. AK Parti'nin 550 milletvekili adayı içinde 78 kadın aday bulunuyor. Listede 11 özürlü, aday sıralarında kendisine yer buldu.

Engellilerden Sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf listede yer almayan tek bakan olurken AK Parti’nin kurucuları arasında yer alan Lokman Ayva ve yaptığı radyo programları ile tanınan ve sevilen aday adayı Mehmet Çelenk'te liste dışında kaldı.

3 yıl önce büyük fırtına ve kavgalara sahne olan AK Parti Özürlüler Koordinasyon Merkezi’nde görev alan İzmir Milletvekili Nükhet Hotar ve Konya Milletvekili Orhan Erdem’de liste dışında bırakılan diğer isimler.

Adaylığı kesin gözü ile bakılan bir diğer isim olan Metin Şentürk’ün de ismi listelerde yer almadı.

Sonuçları değerlendirdiğim engelli dostlarım, 'Süpriz oldu, bunu beklemiyorduk' dediler. Aslında ilk aday adaylığı başvuruları yapıldığında aldığım duyumlarda süprizlerin yaşanacağı ve herkesin şansının %50'ye 50 olarak masada olduğunu ve engelli vekil adaylığı için süpriz isim ya da isimlerin listede yer alacağı belirtilmişti.

Bu konuda daha fazla bilgi vermeyeceğim...

Ve gerçektende sonucun bu doğrultuda gerçekleştiğini görebiliyoruz.

Vekil olmak ya da olmamak hayatın sonu değil. Ayrıcalıkları ve avantajları tabi ki var, ancak önemli olan sorumlu bir birey olarak sahada tüm bu deneyim ve birikimlerle çalışmaya devam etmek.

Vekil olmak için yapılan içi boş, kişisel egonun önde olduğu, kişisel tatmine dayalı, çoğunluğa hitap etmeyen şovların pirim yapmadığını bir kez daha gördük.

Her fırsatta devlet erkanı önüne sıçrayıp, kendini ortaya atmanın, etkinliklerde program akışı içinde konuşmak için söz verilmeyen adı dahi geçmeyen platformlarda güçlü protokolün olmasını fırsat bilip sunucuya yalvararak zorla  alınan mikrofonla hitap edilip kişisel pazarlama ve reklam yapılmasının da ne kadar ucuz,  saygısızca bir davranış olduğunu gördüğümüz isimlerin de aday listesinde yer alamadığına tanıklık ettik.

Tüm bunları bir kenara bırakıp engellilikle ilgili yetkinlik ve nitelik kazanarak devamlılığı ve gelecek nesillere kadar uzanacak çalışmalara imza atmak için çalışmak gerek. Engelli kamuoyunun tamamının gönlünde yer almakla gönüllerin vekilleri olmakta önemli bir onurdur.

Tam bir yenilenmenin yaşandığı AK Parti’de 2002 seçimlerinde milletvekili olan ve 2. dönem yer almayan Gürsoy Erol’un ismi yeniden listede yer aldı. Erol, Başbakan Erdoğan’la birlikte 2. bölgeden 9. sırada yer alıyor. Erol’un aday adaylığı ve aday olarak önemli bir sırada yer alması ise tam bir sürpriz oldu.

Gürsoy Erol, vekilliği döneminde omurilik felçlilerin en önemli gereksinimi olan sonda problemini çözen ve bu konuda ciddi çalışmalar yapan vekil olarak engelliler arasında sevilen ve anılan bir isim. Her ne kadar medya önünde yer almayı sevmese de şimdiden engelliler tarafından tüm dikkatleri üzerine çekti.

Rekor engelli aday başvurusunun olduğu AK Parti’de şuanda 11 engelli adayın listelerde yer aldığını görüyoruz.

CHP’de İçli’ye Haksızlık Yapılmadı (mı?)

Cumhuruyet Halk Partisi'nde 14 engelli milletvekili adayı olduğu belirtiliyor.

CHP’nin yeni döneminde parti meclis’ne seçilen ilk görme engelli olan Turhan İçli sürpriz bir şekilde kendinden söz ettirmeye başlamıştı.

İçli, CHP’nin engelli konusundaki eksikliklerini her fırsatta özeleştiri yaparak dile getirerek adete mesaj vermeye başlamıştı.

PM’e seçilmesinden sonra hızla çalışmalara başlayan İçli, aday listelerinin açıklanması ile hiç beklenmedik bir şekilde hayal kırıklığına uğradı.

Ankara 2. bölgeden 12. sırada yer aldığını öğrenen İçli ve sevenleri soluğu CHP Genel Merkezi önünde alarak eylem yaptılar.

YSK’ya bildirilen isim ve sıralamada bir değişiklik yapılamayacağı için CHP bir kez daha engelli potansiyelini görmezden mi geldi yoksa manevra mı yaptı göreceğiz.

CHP’nin hiç beklenmedik İçli, manevrasına karşı İstanbul 1. bölgeden gazeteci Ayşe Önal’ın kızı engelli Şafak Pavey’i 5. sıradan aday gösterdi. Bir çoklarının bilmediği ya da hiç düşünmediği bir isim olarak Pavey’in adaylığı da sürpriz oldu.

Bu durum aynı zamanda ilginç bir ayrıntıyı daha ortaya çıkardı. Eğer son anda bir sürpriz olmazsa yeni dönemde TBMM’de görme engelli vekil dönemi sona ererken, ortopedik ve bedensel engelli dönemi başlamış olacak.

2 Görme Engelli Aday

Saadet Partisi bu yıl 2 görme engelli adaya listesinde yer verdi.

MHP’de Şengül 22. Sırada

MHP’nin yeni dönemde 19 . dönem Çorum Milletvekili olan bedensel engelli Muharrem Şemsek’ten sonra ilk görme engelli milletvekili adayı Bahattin Şengül oldu.

Şengül’ün uzun aradan sonra ilk kez MHP’de listeye giren engelli aday olması sevindirirken İstanbul 3. bölgeden 22. sırada yer alması destekleyenlerini hayal kırıklığına uğrattı. MHP’nin oy oranı düşünüldüğünde Şengül’ün, şansının çok az olduğu görülüyor.

Bilenler bilir ama hafızamızı tazelemek için sizleri biraz geriye götürmek istiyorum.

1995 seçimlerinde ANAP’tan İstanbul 2.bölge milletvekili adayı olan ve adaylığı kesin gözü ile bakılan A. Faruk Öztimur 6. sıradan aday gösterilmişti. O yıl seçimlerde Refah Partisi 1, 73 oranında oylarının ANAP’tan  sürpriz bir şekilde yükselmesi  ile sıralamada  5.ci sıra adayı vekil olurken Öztimur kazanamamıştı. Daha o dönemde listeler açıklandığında sıralamada ilk 3’te yer verilmediği için, ‘Öztimur’un istifa etmesi gerekirdi’ ifadeleri yükselmeye ve tartışılmaya başlamıştı. Öztimur için sonuç bugünkü vekil adayları gibi sürpriz olmuştu. O tarihten sonrada bir daha aday olmadı. Uzun bir sürede herkes onu vekil oldu sanmıştı.

12 Haziran seçimlerinde engelli adaylar eğer seçilirlerse TBMM’de 28 aday yer alacak. Ancak yukarıdaki sıralama ve tabloya bakıldığında mecliste Gürsoy Erol ve Şafak Pavey'in engellileri temsil etme oranının daha yüksek olduğu görülüyor..

Süreçle ilgili analiz ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya devam edeceğim...

Keşke yukarıda yer alan tüm adaylar sıralamada ilk beşin içinde yer alsalardı.

İşte o zaman 10 milyon engelinin TBMM’de temsili daha etkili ve güçlü olacaktı.

Temennimiz daha fazla engellinin hatta ( zihinsel engelli çocuk annesi, görme engelli, işitme engelli, ortopedik engelli, görme engelli vb. gibi) her engelli grubundan bir kişinin yer almasıydı. Ancak yine olmadı.

Aday olan tüm vekillere şimdiden başarılar dilerim.

12.04.2011

Değerlendir (13 oy, ortalama 4.69 yıldız)
Yorumlar
sgurbey
Çok teşekkürler harika bir yazıydı...
Sayın Mehmet bey, son derece önemli bilgiler vermişsiniz bize, yazınızı zevkle okudum ve bunları bizimle paylaştığınız içinde çok teşekkür ederim. Hepimizin temenisini dile getirmişsiniz ve yine olmadı hüsranını da yine hepbirlikte yaşadık... Ne ne olacak bakalım önümüzdeki dönemde(?) Umudumuz ve temennimiz engelsiz yarınlar... umarız gerçekleşir: Saygı ve Sevgilerimle...