Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Eğitim

Ahizer Özbek'in Karanlık Dünyasına Notalar Yol Gösteriyor

Resim : Düzce Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Türk Müziği öğrencisi görme engelli Ahizer Özbek, piyano çalıyor.

Çocukluğundan bu yana müziğe olan ilgisini, Düzce'de üniversite sıralarına taşıyan görme engelli Ahizer Özbek, TRT kanalında türkü söylemenin ve Zara ile sahne almanın hayalini kuruyor.

Düzce Üniversitesi (DÜ) Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Türk Müziği Ana Sanat Dalı 3. sınıf öğrencisi görme engelli 23 yaşındaki Ahizer Özbek, çocukluğundan bu yana tutkunu olduğu müziğin eğitimini almanın mutluluğunu yaşıyor.

Erken doğum ve buna bağlı sağlık sorunları nedeniyle görme yetisini kaybeden Ahizer Özbek, ilkokul çağından bu yana gören gözü olan kulaklarına çalınan notalara bağlılığı dolayısıyla adeta müzikle yatıp, müzikle kalkıyor.

Müziği "hayali" olarak tanımlayan Özbek, kendi ayakları üzerinde durabilmek ve zorlukların üstesinden gelebilmek için kiraladığı evde tek başına yaşıyor. Her sabah hayallerinin peşinde koşmak için yalnız başına okulun yolunu tutan Ahizer, hayata bağlanmasına yardımcı olan notalar eşliğinde, TRT kanalında türkü söylemenin ve çok beğendiği sanatçı Zara ile sahne almanın hayalini kuruyor.

Zorluklarına rağmen tek başına yaşadığı evinin her köşesinde müziğe olan bağlılığını devam ettiren Özbek, çevresindeki insanlara sergilediği örnek müzik hayatında, piyanonun yanı sıra, bağlama ve gitar gibi enstrümanları da profesyonel düzeyde çalabiliyor.

10.01.2018  - AA

 

Değerlendir (Henüz oy almamış)