Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Filiz Tosyalı

filiztosyali@yahoo.com | www.filizinkalemi.blogspot.com

Ailede Sınav Koçluğu

Filiz Tosyalı

Yaşamı bir sınav kabul ediyorsanız bu kitabı ben yazdım, siz de okumalısınız. Kendinizden pek çok şey bulacağınızdan eminim. Artık sevdiklerinize hediye edebileceğiniz bir kitabınız var.

Bazı özellikleri kendimize yükleyerek başarıyı yakalama şansımızı kuvvetlendirebiliriz. Başarıya sadece şans olarak veya yetenek olarak bakmak çok yanlıştır. Zeki insanların başarılı olduğu düşüncesi de çok gerilerde kaldı. Zeka günlük yaşamda doğru yolda kullanılabilirse çok işe yarar. Kolay anlayan, akılda tutan biri olmamızı zekamız ve zekamız nedeniyle aldığımız önlemler, uğraşlar etkiliyorsa, tabi ki bunun çok faydası olacaktır.

Artık 21. yüzyılda hepsinin ayrı bilimsel yöntemleri var, zor öğrenen biri de değişik metotlarla öğrenmesini hızlandırabiliyor. Biz burada olmazsa olmazlardan söz ederek sizin yapabileceğiniz ve yapmanız gerekenleri hatırlatacağız. Peşpeşe başlıklarla okuyacağınız özellikler size öğrenme sürecinizde çok gerekli olacak, öğrenerek bir sınavı kazanmada, başarmada bilinçli bir yol izlemiş olacaksınız.

Bir işi bilmek değil,

her gün biraz daha öğrenmek.

Bir işi her gün biraz daha öğrenmek değil,

Ayrıntılarına  kadar öğrenmek.

Bir işi ayrıntılarına kadar öğrenmek değil,

o işi yapmak.

O işi yapmak değil,

sürekli yapabilmek…

Bir işi sürekli yapmak,  sizi olağanüstü biri yapmaz.

Olağanüstü işleri sıradan insanların, sabırla çalışarak, inançlarıyla  yaptığını kabul ederseniz, olağanüstü biri olmanın kapılarını kendinize ve sevdiklerinize  açarsınız.

Zor Öğrenen Birinin Öğrenmesi

Öğrenme bir süreçtir.  İster zor öğrenilsin, ister öğrenmeye engeller olsun bazen görsel oyunlarla, bazen de işitsel yaklaşımlarla kolay öğrenilebilir.

Öğrenmede büyüme, yaşın büyümesi değil; anlatılan öğrenmede büyümedir. Eski zamanlarda masallar ve âşık kemikleri yetişkinler için birer eğlenceydi. İnsanlar yetişkin de olsalar öğrenme uyarıcıları azdı,  hayal dünyaları bu oyunlar içinde gelişirdi. Öğrenme sürecinde, yaşamada, karar vermede, çözüm üretmede, ilişki kurmada, kendini tanımada; oyun bu kadar önemliyse, oynanma şekli de önemli olmalı. Zor öğrenenlere drama çalışması yaparken konular günlük yaşamdan seçilmeli.  Konular iç içe sokulmadan basit olarak algılanacak şekilde hazırlanıp eğitim alanlara bırakılmalı. Onların çabuk sıkılmaları göz önünde bulundurulursa yararı net olarak görülebilir.

Yaratıcılıkları engellenmeyecek şekilde ara ara yönlendirerek çalışılmalı. Parmak oyunları, kuklalar, müzik kutuları, maskeler her yaşta  yararlı olur. Danslar, şarkılar, tekerlemeler  de yararlıdır, eğlencelidir ve öğrenmeye katkı sağlar. Zor öğrenenlerin eğitimi sadece öğretmene ve  dershanelere, özel öğretmenlere   bırakılmamalı, aile bireyleri ve dostlar bu süreçte birliktelik sağlayabilir. Değişen ses tonlarıyla okunan metinler, çizilen şekiller, tekrar ederken yardımlaşmalar bu öğretim aşamasında devreye girmeli.  Hep birlikte oynan grup oyunları çok etkilidir. Modelleme yoluyla daha rahat öğrenilir. Sık sık tekrarlanan oyunlarla hedefimize ulaşmada iyi bir araç olurlar.  Burada görünen, yapılacak çalışmada zor öğrendiğini düşünüyorsa,  gerçekten zor öğrenmeye başlar. Biraz ipuçlarını sıklıkla vermek gerekir.  Bunlar verilirse, kendisine güven gelir. 

31.08.13

Değerlendir (1 oy, ortalama 5.00 yıldız)