Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Sosyal Sorumluluk

Alman Caritas Vakfı’ndan Konya’daki Hastane Okul Projesine Övgü

Resim: Franz Minnerrath, Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Banu Bozkurt'la tokalaşıyor.

Almanya'da faaliyet gösteren Caritas Vakfı heyeti, AB destekli 'Engellileri Meslek Edindirme Projesi' kapsamında Selçuk Üniversitesi (SÜ) Meram Tıp Fakültesi Hastanesi bünyesinde bulunan ilköğretim okulunda inceleme yaptı.

Caritas Vakfı ve Heyet Başkanı Franz Minnerrath, Konya Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Seyit Ali Büyük, Meram Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekim Yardımcısı Doç. Dr. Banu Bozkurt, Hastane Okulunun Müdürü Erkan Taş eşliğinde öğrencilerle konuşup, faaliyetlere ilişkin okul yetkilerinden bilgi aldı. Minnerrath, Almanya'daki hastanelerde böyle bir uygulamanın olmadığını, Konya'daki hastane okullarının Almanya'ya model olabileceğini söyledi.

Minnerrath, hastane okulları uygulamasının çok iyi düşünülmüş, önemli bir proje olduğunu belirterek, 'Hastanede uzun süre tedavi görmek zorunda kalan çocukların eğitimlerinin aksamaması gerekir. Bu okul çocuklara çok büyük bir fırsat. Almanya'da hastanelerde böyle bir uygulama yok. Bu tek kelimeyle harika bir çalışma. Engelli çocukların istihdamına yönelik olan projemiz dahilinde bu tür okulları incelememiz bizlere önemli katkı sağlıyor' dedi.

TEDAVİ VE EĞİTİM BİR ARADA

Heyete okul hakkında bilgi veren Meram Tıp Fakültesi İlköğretim Okulu Müdürü Erkan Taş, hastane okulunda şu anda 23 çocuğun eğitim gördüğünü söyledi. Taş, şunları kaydetti: 'Burada eğitim gören çocuklarımızla sadece ders yapmıyoruz. Sanatsal ve kültürel etkinlikler de gerçekleştiriyoruz. Üniversitemizin öğrenci toplulukları tiyatro, müzik, resim ve spor başta olmak üzere pek çok etkinlik yapıyor. Bu da çocuklarımızın tedavi ve eğitim süreçlerinde büyük fayda sağlıyor.'

Ziyaretten sonra Vakıf Başkanı Minnerrath, Hastane Başhekim Yardımcısı Bozkurt'a vakıf çalışmalarını anlatan bir kitap hediye etti.

 13.10.2010 - AA

Değerlendir (Henüz oy almamış)