Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Teknoloji

Alphan Manas Cenevre’ye 3 Tekerlekli Elektrikli Otoyla Gitti

Resim. Alphan Manas 3 tekerlekli yeşil Tilter marka otomobilin yanında ayakta duruyor.

B Plus ve Orhan Holding’le birlikte yüzde 85’ini aldıkları Fransız Synergethic’in 3 tekerlekli elektrikli Tilter modelinin yeni versiyonunu Cenevre Fuarı’nda sergileyen Brightwell Holding’in patronu Alphan Manas, şimdi de Softcar’ı üretmek üzere harekete geçti. Manas, “4 tekerlekli elektrikli Softcar’ı Türkiye’de üreteceğiz” dedi. Öte yandan Manas, Tilter'ı da Türkiye'de üretip 8 bin euroya satabileceklerini belirtti.

BRIGHTWELL Holding’in patronu Alphan Manas, B Plas ve Orhan Holding’le birlikte 20 milyon Euro’ya yüzde 85’ini aldığı Fransız Synergethic’in 3 tekerlekli elektrikli modeli Tilter’in ünlü İtalyan tasarım stüdyosu Bertone imzalı yepyeni versiyonunu ilk kez Cenevre Fuarı’nda dünyaya tanıttı. Dünyanın en ucuz elektrikli otosu olacak Tilter’i 2012 yılında Gemlik’te üretmeye başlayacaklarını açıklayan Manas, “Biz 3 tekerlekli araçla yetinmeyeceğiz. İsviçreli saat devi Swatch’un tasarımcısı Jean-Luc Thuliez’in geliştirip Cenevre’de sergilediği ‘Softcar’ isimli elektrikli otomobili de satın alıp Türkiye’de üreteceğiz” dedi.

Softcar’a Aşık Oldum

Manas, hem Tilter hem satın almayı planladıkları yeni modelin üretimine 16 ay içinde başlayacaklarını belirtti. Manas, şöyle konuştu: “Biz 3 tekerlekliden sonra muhakkak bir 4 tekerlekli elektrikli otomobil de üretmek istiyorduk. Bu alanda yeni şirketler almak için girişimlerimiz vardı. Norveçli elektrikli araç üreticisi ‘Think’ bile ilgi alanımız içindeydi. Ama biraz milliyetçi bir marka olduğu için satmaya çok yanaşmadılar. Bu gelişmeler üzerine Cenevre’de ‘Softcar’ı görüp aşık oldum. 400 kilogram ağırlığında inanılmaz etikliyeci bir tasarıma sahip. Kompozit ve aliminyum alışımdan oluşmuş. Hemen bu aracın sahibi Jean-Luc Thuliez ile görüşüp talip olduğumuz söyledim. Thuliez, dünyaca ünlü bir tasarımcı. Teklifimizi kabul etti ve ortak bile olabileceğini söyledi. Şimdi ortaklarım B Plas ve Orhan Holding ile görüşüp nihai sonuca varacağız.”

Vodafone Markalı Olabilir

Otomobili satın almaları halinde Tilter ile birlikte Gemlik’te Orhan Holding’e ait arazide üretebileceklerini kaydeden Manas, aracın tüm haklarının kendilerine ait olacağını, Jean-Luc Thuliez’in araçın üretim bandını ve platformunu hazırlayana kadar A’dan Z’ye herşeyi yapacağını söyledi. Manas, bir taraftan böyle bir satın alma üzerinde çalışırken diğer taraftan başka sektörlerdeki büyük markalarla da otomobil üretme stratejileri olduğunu söyledi. Manas, şunları dile getirdi: “Niye Vodafone, Orange, Motorala veya Gucci markalı bir otomobil olmasın. Özellikle elektrik teknolojisi ve mobil telefon şirketleri çok uyuşuyor. Vodafone yönetimine bu teklifimizi sunacağım. ‘Gelin sizin markanızla elektrikli otomobil üretelim’ diyeceğim. Bu aracın içinde kendi teknolojilere ait ne yapmak istiyorlarsa yapsınlar. Bu otomotivde yeni bir dönem. Sektör dışındaki büyük markalarda bu alana girip çok başarılı olabilir.”

La Tribune Gazetesi Bile ‘Bizi Satın Alın’ Dedi

ALPHAN Manas, elektrikli otomobil üretimi için önce Fransız Heuilez’i alma girişimleri, ardından yine Fransız olan Synergethic’i almaları sonrasında Fransa’dan bir çok şirketten ‘bizi de alın’ tekliflerinin geldiğini belirtti. Manas, “Fransa’da elektrikli araç içinde olan neredeyse tüm şirketler bizimle temas kurdu. Ama bu tekliflerinin içinde en ilginci Le Tribune gazetesinden geldi. Le Tribune gazetesinden gelen teklif mektubunda, “Fransa’da önemli bir tiraja sahip gazeteyiz. 40 milyon Euro’luk bir fiyata bizi alabilirsiniz” deniliyordu.

Günak İmzalı Mia’yı Alamadı Türkiye Distribütörü Oldu

ALPHAN Manas, geçtiğimiz yıl Türk tasarımcı Murat Günak ile birlikte satın almak için uğraştığı ve devreye Almanların girmesiyle başarısız olduğu Fransız Heuilez’in Türkiye distribütörü oldu. Fransız markanın elektrikli modeli Mia’yı baştan yaratan Günak, aracın seri üretim versiyonlarını Cenevre fuarında sergiledi. Hem binek hem ticari hem de aile versiyonlarına sahip aracın Avrupa’da 15 bin 900 Euro fiyatla satılacağını kaydeden Günak, “Türkiye’de de elektrikli oto ÖTV’sinin yüzde 3’e inmesi bize büyük avantaj getirecek” dedi. Alphan Manas ise haziranda Mia’yı Türkiye’de satışa sunacaklarını belirtti.

8 Bin Euro’ya Gelecek 120 Km Menzili Olacak

ALPHAN Manas, dünyanın en ucuz elektrikli otosu yapmayı planladığı Bertone imzalı yeni Tilter’i, Türk hükümetinin elektrikli otoda ÖTV’yi yüzde 3’e indirmesiyle Türkiye’de 8 bin Euro’ya satabileceğini söyledi. Manas, “ÖTV’nin yüzde 3’e inmesi Türkiye’nin elektrikli otoda önemli bir üretim merkezi olmasını sağlayacak. Tilter’in üretimini Türkiye’ye getirip, 2012 yılında satışa sunmaya planlıyoruz” diye konuştu. Yeni Tilter, şehir içi kullanım düşünülerek tasarlanmış ve iki kişilik oturma kapasitesine sahip. 110 kilometre hız yapabilen elektrikli aracın menzili ise 120 kilometre. Önümüzdeki yıl satışa sunulması planlanan aracın vergiler dahil Türkiye fiyatının 8 bin Euro civarında olması hedefleniyor. Manas, “Pil bu fiyatın dışında. Biz pili aylık olarak cüzi bir fiyata kiralayacağız” dedi.

170 Yeni Model Sergileniyor Türk İmzası Hızla Artıyor

DÜN basın günüyle 81’inci kez kapılarını açan Uluslararası Cenevre Otomobil Fuarı, 2011 yılının Avrupa’da düzenlenen ilk önemli fuarı olurken, krizin etkilerini henüz atamayan Avrupa otomotiv pazarı için önemli moral oldu. Geçen yıl 100’e yakın yeni modelin sergilendiği fuarda bu yıl 170 yeni modelin dünya tanıtımı yapılıyor. Fuarda dünya ve Avrupa prömiyeri yapılacak yeni modelin 40 tanesi ise çevreci araçlardan oluşuyor. Bugüne kadar en çok çevreci otomobilin tanıtıldığı otomobil fuarı olan Cenevre’yi 10 bin basın mensubu takip ediyor. Bu yıl 700 bin ziyaretçinin katılması beklenen fuar 11 gün boyunca otomobilseverlerin akınına uğrayacak.

Türk Tasarımcı İmzası

Cenevre Fuarı’nda Türk imzalı araçların sayısında da ciddi artış yaşanıyor. Alphan Manas’ın satın aldığı Fransız şirketin ürettiği yeni Tilter, Murat Günak’ın üretime hazır Mia’sı, genç Emre Hüsmen’in ScorpION’u Türklerin imza attığı modellerin başında geliyor. Ayrıca fuarda Renault’un Bursa’da ürettiği Fluence Z.E, Ford Otosan’un Gölcük’te ürettiği Transit Connect’in elektrikli versiyonu ve Tofaş’ın Bursa’da ürettiği Doblo ve Fiorino’nun ‘My life’ isimli özel serisi de yer alacak.

02.03.11 – Hürriyet

Değerlendir (1 oy, ortalama 5.00 yıldız)