Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Filiz Tosyalı

filiztosyali@yahoo.com | www.filizinkalemi.blogspot.com

Amerika’da Engelli Olmak - 2

Filiz Tosyalı

Tek başına alışveriş merkezinin içinde dolaşan bedensel engelli bir genç adam. Özel dizayn edinmiş arabasının içinden etrafı seyrederken sadece başını oynatabildiğini ayaklarını ve ellerini hiç hareket ettiremediğini görebiliyordum.

Arabasına çok sayıda aparat yerleştirilmişti. Arka kısmında büyükçe bir sırt çantası vardı, bazı hortumlar o sırt çantasının içine uzanıyordu. Ağzında bir hortum duruyordu. O hortumu bazen dişleriyle sıkıyor, bazen de yavaşça bırakıyordu. Tekrar dudakları arasına alana kadar bir sigara ağızlığını andıran başlığı ile hortum öylece duruyordu.  Bütün komutu işte o hortuma soluğuyla verebiliyordu. Sağa ve sola dönme hareketlerini de başıyla idare ediyordu. Kılığı kıyafeti tertemizdi.      

Pırlanta satan mağazanın önünde durdu. Yüzüklere bileziklere baktı, yoluna devam etti. Gerçekten onunla ilgilenen, o anda yanında olan hiç kimse yoktu.  Biraz peşinden yürüdüm.  Alışveriş merkezinin içindeki Postanenin önünde durdu, mektuplarını memura teslim etti. Kendisi gibi engelliler için ayrılmış kuyruğa girerek işini çabucak bitirdi.

Yine benzer bir engelli yüzücüye havuz başında rastladım. Ona uzun uzun baktım. Havuza nasıl göreceğini merak etmiştim. Hiç de zor olmadığını her şeyin düşünüldüğünü görerek içimi bir sevinç ve tabi yine kıskançlık kapladı. Her havuzun başında engelliler için yerleştirilmiş, havuza inebilen özel tekerlekli sandalyeler ve lift vardı.  Tabi ki o anda fotoğraf çekmek istemedim, ama o sandalyelerden birini bulup sizin için görüntüledim. Çocuk bahçelerinde özel salıncaklar, özel kapılar ve her şeyin özel olduğu bir ülke Amerika.

Siz yaşınızı başınızı aldıysanız yani yaşınız altmış ikiyi geçtiyse her yerde size indirim var. Sizin paranız çok kıymetlidir Amerika’da. DMV(bizdeki ehliyet veren polis,  nüfus idaresi ) bütün işleri yapan bir kurum.  Bir kart alırsınız ve senyör indirimi denen indirimlerden yararlanırsınız. Girdiğiniz mağaza, gittiğiniz otel, lokanta sizin için bu indirimleri seve seve yapar.

Bütün bunlar ortaya düşünceyle çıkan uygulamalar. Gelin kolları sıvayalım, en azından bizim ülkemizde neler yapılabilir hayaller kuralım.

23.01.13

Değerlendir (Henüz oy almamış)