Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Filiz Tosyalı

filiztosyali@yahoo.com | www.filizinkalemi.blogspot.com

Amerika’da Engellilerin Sinema Keyfi

Filiz Tosyalı

Bu yazı dizisine başlamadan önce, acaba beni kim okuyor diye çok düşünmüştüm, yayın yönetmeni çok okunuyor demişti, ondan aldığım kuvvetle zaman zaman da olsa yazmayı kesmedim. Ama Amerika’da Engelli Olma dizisine başladığım anda o kadar çok kişinin beni okuduğunu net olarak öğrendim. Çok sayıda okuyucu bana yazmaya başladı. Ulaşmanın bir yolunu buldular. Keşke imkan olsa da bu mektupları yayımlayabilseydik, ama ben yine de hoşuma gidenlerden, beni onurlandıran ve sizi de mutlu edecek mailerden alıntılar yaptım.

Okuyucularımdan Sayın Yücel Uğurlu yazmış,

Sayın Filiz Tosyalı,

Ben yıllardır merak ederdim.

Acaba Amerika’da engelliler yaşamı nasıl? Almanya,  Fransa ne durumda diye.

Ama sizlerin sayenizde yazdığınız yazılar nedeniyle oralara gidemedende bu merakımı giderme imkanı verdiniz.

Sizlere çok teşekkür ederken yurt dışında birazda eğitim üzerine yazacağınız yazıları merakla beklemekteyim.

Yaşamınızda başarılar dilerim. Yücel Uğurlu

Bir kısmına yanıt verdim, ama zamansızlık nedeniyle kendilerine yanıt veremediğim için çok sık sorulmuş sorulara genelden yanıt vermek istedim. Ben altı ay Amerika’da yaşıyorum, altı ay da Türkiye’deyim. Benim yazılarıma ulaşmak istiyorsunuz, Güneş Gazetesinde cumartesi yazıları yazıyorum. Ayrıca Brüksel Binfikir Gazetesindeki www.binfikir.be yazılarımı da okuyabilirsiniz. Sitemden ve bloğumdan çoğu okuyucum haberdar. 

Engelliler Sinemada

Engelli bir aile ferdiniz varsa, ailecek sinemaya gidip bir locada oturabilirsiniz. Ailecek tuvalet ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz. Sadece özel bir loca almanız yeterli.

Bu niye gerekli diye sorabilirsiniz. Tuvalet ihtiyacını henüz öğrenememiş yetişkin bir engelli yakınınız olabilir. Aranızda cinsiyet farkı varsa nasıl ona yardım edeceksiniz? Tuvalete girdiğinizde hanımsanız erkekler, erkekseniz kadınlar tuvaletine giremeyeceksiniz. Bu nedenle belki de tuvalet ihtiyacını hatırlayıp engelli yakınınızla sinemaya gitmekten vazgeçeceksiniz, ama bir aile tuvaleti varsa, böyle bir sıkıntıyı yaşamanıza gerek kalmaz. Ben daha önceleri böyle bir durumu hiç aklıma getirmemiştim. Belki ilk bakışta bir aile tuvaleti, bir aile film izleme locası saçma ve gereksiz gelebilir, şu rahatlığı düşündüğünüzde bizde niye yok, olmalı dediğinizi duyuyorum.

Sinemaya girdiğiniz alandan yan yana koltuklar yerine bir sıra, sadece iki kişinin oturacağı iki koltuk ve yanında geniş bir boşlukla devam ederek ikişer kişilik koltuklarla devam ediyor. Bu sıralar yine engelliler için ayrılmış. Bunu yapmak çok zor değil.

Not: fotoğrafta sadece bariyer var. Bariyerin arkasındaki mekan engelli arabalarına ayrılan mekan.  Koltuklar sıralanmış koltukların arkasındaki mekana ikişer kişi olarak dizilmiş. Onların arkasındaki koltuklar normal aralıklarla devam ediyor.

26.02.13

 

Değerlendir (1 oy, ortalama 5.00 yıldız)