Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Filiz Tosyalı

filiztosyali@yahoo.com | www.filizinkalemi.blogspot.com

Amerika’da Protezli Canlılar

Filiz Tosyalı

Onların da yaşamaya ve iyi yaşamaya hareket etmeye hakları var. Keşke imkanımız olsa da acılarını dindirip, yaşantımıza renk vermelerini sağlayabilsek. Ben Türkiye’de protezli canlıya insanın dışında hiç rastlamadım. Bazen çocuklar kuşlara bir tahta parçasıyla destek verip kırılmış bacağını düzeltmeye çalışırlar. En azından sokakta rastlamadım. Yaşlanınca uyutulana, ya da bir yerlere bırakılana çok rastladım.  Pet plajında (Dog Beach) gezerken Kaliforniya’da çok gördüm, diğer canlılar gibi kumsalda dolaştırılıyorlardı. İsveç’te Stockholm’de özel bir haftada dünyanın dört bir tarafından sahipleriyle bayram kutlamaya gelmiş köpeklere, köpek bayramında köpek otelinde de rastlamıştım. Aralarında tekerlekli sandalye ile dolaştırılanlar da vardı. Gururlu  duruyorlardı. Tekerlekli sandalyede oturan ve ortopedik engelli olan kardeşlerimde her zaman o gururlu duruşu, kendine güveni hissetmişimdir. Adeta uzuvların gücünü beynine yükleyen bu kişilerin hayata tutunmaları örnek alınmaya değerdir derim, beni her zaman o duruş çok mutlu eder.

Ayni durumu bir başka canlı da görmek düşüncelerimi bu noktada yoğunlaştırıyor. Fotoğraflarını çekmek o kadar da kolay değildi. Onları sahipleri özenle beslerken fotoğraf çekme amacımızı kabul ettirmeliydik. Bunu anlatamadığımız için bu fotoğraflarla yetinmeliyiz. Bunlar da aslında her şeyi anlatmaya yetiyor.

Kafamı kurcalayan tek bir şey vardı, şanslı mı demeli, şanssız mı? Hareketleri kısıtlanmıştı, ama diğer canlılar gibi koşabiliyorlardı, gezebiliyorlardı. Sokakta ayağını sürükleyerek yürüyen köpeklerimizi, bir yere büzülüp kalmış kedilerimizi, hiç fark etmediğimiz kaplumbağalarımızı düşündüm. Karatelerimiz özenle bakılıyor, özenle bakılmaları için nesillerinin tükenmeye yüz tutması mı gerekirdi? 

Sevgiler.

28.06.13

Değerlendir (1 oy, ortalama 1.00 yıldız)