Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Spor

Ankara Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Şampiyon

Resim: Ankara Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü kupa sevinci

Maddi sıkıntılar içerisinde var olma çabası veren Ankara Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü, bütün zorluklara karşın "şampiyon" oldu. Ampute Futbol Süper Ligi'nde birincilik kürsüsüne çıkan takımın en büyük isteği ise ampute futbolunun da İddaa oyunları kapsamına girebilmesi.

Ampute futbol, tekerlekli sandalye basketbolu, masa tenisi, oturarak voleybol, okçuluk ve atıcılık branşlarında faaliyetlerini sürdüren Ankara Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü, 2009-2010 sezonunda futbol branşı için belirlediği şampiyonluk hedefine ulaştı.

Engellileri spora teşvik edip onları elit sporcu düzeyine getirmek istediklerini söyleyen Ankara Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Garip İnal, takımlarının 2009-2010 sezonunda Ampute Futbol Süper Lig'nde şampiyonluğa ulaşmasının mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi. Sporcuların şampiyonluk için elinden geleni yaptığını ve birbirine kenetlendiğini kaydeden İnal, şöyle konuştu: "Sporcularımız şampiyonlukla birlikte bir şeyleri başarmanın mutluluğunu yaşar oldu. Ama engelliler nedense hala spordan uzakta. Katılım çok az çünkü ailelerin büyük bölümü engelli çocuklarını evden çıkaramıyor. Aile bize 'Engelli çocuğuma ayıracak param yok' diyor. Kimi zaman ailelere de hak veriyoruz ama engellilerin de spor yapması lazım. Öncelikle ben de engelli olduğum için onları çok iyi anlıyorum. Ayrıca doktorlar bize sürekli fizik tedavi önerir. Bu anlamda spor engelliler için fizik tedaviden de daha etkilidir."

Sezon başında birçok kurumdan takımları için otobüs talebinde bulunduklarını kendilerine sadece Yenimahalle Belediyesi'nin destek verdiğini belirten İnal, Türkiye Bedensel Engelliler Federasyonu'nun verdiği kaynağın ise yetersiz olduğuna dikkat çekti. İnal, şunları söyledi: "Deplasman maçlarına gittiğimizde konaklama yeri bulamadığımız oluyor. O zamanlarda otobüste uyumak zorunda kalıyoruz. Bu durum sporcuların yorulmasına, performanslarının düşmesine neden oluyor. Biz bu sezonu Yenimahalle Belediyesi'nin destekleriyle atlattık. Ama önümüzdeki yıl ne yapacağız bilmiyoruz. Şampiyonluk hedefinin yanında sponsor arayışlarımız da sürüyor. Bize yardım edilsin ki, ağustosta Rusya'da yapılacak 2010 Ampute Kulüpler Şampiyonasında başarı elde edelim. Kaynağımız olmadığı için gidemeyebiliriz. Ampute futbolunun yanında basketbol takımımız yıllardır eski sandalyeleri kullanıyor. Onları bile değiştiremedik." '

Ampute Futbol Ulusal Takımı'na 9 sporcu kazandırdıklarını söyleyen İnal, altyapıya da önem verdiklerini belirtti. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nün ampute futbolunu da İddaa oyunları kapsamına almasını istediğini kaydeden İnal, "İddaa bizim için çok önemli. Sırf bu sayede sponsorlardan bize teklif geleceği inancındayız. Ve valiliklerle kaymakamlıkların'engelli sporuna'destek versin istiyoruz."

11.06.2010 - Cumhuriyet

Değerlendir (1 oy, ortalama 5.00 yıldız)