Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Haberler

Ankara Üniversitesi Az Görme Evi Açıldı

Resim: Teleskoplu gözlük kullanımı öğretilen çocuk.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı bünyesinde bulunan "Görme Engelliler Rehabilitasyon ve Araştırma Birimi"nin uygulama alanı olarak yapılandırılan "Az Görme Evi" açıldı Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı bünyesinde bulunan "Görme Engelliler Rehabilitasyon ve Araştırma Birimi"nin uygulama alanı olarak yapılandırılan "Az Görme Evi" Ankara Abidinpaşa 50.Yıl Parkı yanında açıldı.

Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı bünyesinde bulunan "Görme Engelliler Rehabilitasyon ve Araştırma Birimi"nin uygulama alanı olarak yapılandırılan "Az Görme Evi" açıldı Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı bünyesinde bulunan "Görme Engelliler Rehabilitasyon ve Araştırma Birimi"nin uygulama alanı olarak yapılandırılan "Az Görme Evi" Ankara Abidinpaşa 50. Yıl Parkı yanında açıldı.

Açılışta konuşan AÜ Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Görme Engelliler Rehabilitasyon ve Araştırma Birimi Başkanı Prof. Dr. Aysun İdil, birimde bugüne kadar 0-98 yaş aralığındaki bin 350 hastanın rehabilitasyon programının tamamlandığını, Türkiye'de bu hizmete ihtiyacı olan yaklaşık 500 bin kişi olduğunu söyledi. "Az görme"de kullanılan "görsel rehabilitasyon"un sadece yöntem ve cihazlarla ilgili reçete verilmesiyle sınırlı kalamayacağını belirten İdil, hasta ve yakınlarına önerilen yöntem ve cihazların kullanımıyla ilgili uygulamalı eğitim verilmediğinde yararlanma oranının yüzde 5, uygun eğitim programlarıyla bu oranın yüzde 95 olduğuna dikkat çekti.

"HEDEF BAĞIMSIZLIK, ÜRETİCİ OLABİLMEK VE HAYATTAN ZEVK ALMAK"

Rehabilitasyon uygulamalarının hedeflerini "bağımsızlık, üretici olabilmek ve hayattan zevk almak" olarak sıralayan İdil, şöyle konuştu:

"Görsel yeti yitimi, iki ana grupta değerlendirilmektedir. Birincisi, görsel yetinin ileri derecede kaybedildiği, hatta bazen ışık algısının bile olmadığı körlük durumudur. Görme duyusunun yararlı bir biçimde kullanılamadığı körlük durumunda, yaşam kalitesini arttırmak için görme duyusu dışındaki duyuların (işitme, dokunma, koku gibi) geliştirilmesi hedeflenir. "Az gören' dediğimiz ikinci gruptaysa rehabilitasyon ve destek programlarıyla mevcut görmenin geliştirilmesi ve en iyi şekilde kullanılacak hale getirilmesi mümkün olmaktadır. Az Görme Evi'nin gerçekleşen birinci aşamasında yapımı tamamlanan modeller; az görenler için mutfak ve oturma salonu, bankamatik, dış ortamda yaya geçidi ve trafik lambası örneği, öğrenciler için sınıf, çalışanlar için büro örnekleri modellenmiştir. Ayrıca yine Türkiye'de bir ilk olarak başlattığımız 0-3 yaş görsel habilitasyon programı için bir uygulama odası yapılmıştır."

"REHABİLİTASYON YAŞAM KALİTESİNİ ARTTIRMAK DEMEKTİR"

AÜ Rektörü Cemal Taluğ da, birimin Türkiye'de ilk ve tek olduğuna dikkat çekerek, "Az Görme Evi'nin, ışık alan ama görme yeteneği olmayan insanlar için destek ve rehabilitasyon programı olduğunu vurguladı. Rehabilitasyonun yaşam kalitesi arttırmak anlamına geldiğini, hedeflerinin uluslararası alanda da başarı sağlayabilmek olduğunu aktaran Taluğ, "Merkezin uluslararası alanda parmakla gösterilen bir birim haline dönüşmesi için daha çok yolumuz var. Bu konuda da arkadaşlarıma güveniyorum" dedi.

Açılışta "Az Görme Evi"nin birinci aşamasında tamamlanan az görenler için mutfak ve oturma salonu, bankamatik, dış ortamda yaya geçidi ve trafik lambası örneği, öğrenciler için sınıf, çalışanlar için büro modelleri de tanıtıldı.

01.11.11 – AA

Değerlendir (Henüz oy almamış)