Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Turizm

Antalya’da Engellilerle Deniz Arasında Halen Büyük Engeller Var

Resim : Sahilde tekerlekli sandalyeli kadın iki kolunu yana açarken.

TÜRÇEV’in yayınladığı listeye göre, yüzde 90’ı otellere kıyı olan Antalya sahilinde 299 plajdan sadece 41’inde engellilerin denize girmesi mümkün. Yerel yönetimler bu konuda ilerleme kaydetse de çoğu otellin plajlarında engellilerin denize girebilmeleri için uygun ortam bulunmuyor.

Yaz sezonuna hazırlanan Antalya’da engellilerle deniz arasında halen büyük engeller var. Konyaaltı sahilindeki plajlarda engelliler düşünülmüş olsa da temizlik, yüzme suyu kalitesi, can güvenliği, çevreye duyarlılık gibi belli kriterleri yakaladığı için ‘mavi bayrak’ verilen sahillerin büyük bir çoğunluğunda engellilerin denize girmesi için özel düzenlemeler yok. Görme engellilerin ise denize girme olanağı ise hiç bulunmuyor. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı’nın (TÜRÇEV) yayınladığı 2018 yılının ‘Engelli olanaklarının bulunduğu mavi bayraklı plajlar’ listesi bu büyük engeli gözler önüne seriyor.

SADECE 41 PLAJ UYGUN

Dünya standartlarına göre engellilerin denize girebilmesi için kumda ve denizde kullanılabilen özel şezlong, iskeleden iniş asansörü, denizin içine kadar uzanan rampa gibi olanaklar bulunması gerekiyor. Plajda engelliler için şezlong ve şemsiye ayrılması da şart. TÜRÇEV’in yayınladığı listeye göre Antalya’da şu an 299 mavi bayraklı plaj var. Yüzde 90’ı otellere ait olan bu plajların içinde ise sadece 41 plajda engellilerin denize girebilme olanağı var.

KONYAALTI AVANTAJLI

Turizm kenti Antalya’da engellilerin denize girme olanaklarına kıyı ilçeleri bazında bakıldığı zaman tablo daha da vahim. Engellilere olanak sağlayan 41 plajın 12 tanesi Konyaaltı’nda bulunuyor. Konyaaltı’nda Büyükşehir Belediyesi’ne ait plajların hepsinde yüzer şezlong, bir tanesinde ise ayrıca iskeleden asansör var. 47 mavi bayraklı plajın bulunduğu Kemer’de bunlardan sadece 4’ünde yüzer şezlong, 3’ünde de denizin içine kadar inen rampa yer alıyor.

ALANYA’DA DURUM VAHİM

64 mavi bayraklı plaja sahip Alanya’da sadece 2 tesiste engelliler için yüzer şezlong mevcut. 85 mavi bayrak taşıyan Manavgat’ta ise 9 plajda yüzer şezlong bulunuyor. Serik’teki 52 mavi bayraklı plajın 6’sında yüzer şezlong, 1’inde ise engelli asansörü var. 25 mavi bayraklı plajı olan Aksu’da ise bunlardan sadece 3’ünde yüzer şezlong hizmeti veriliyor. 9 mavi bayraklı Muratpaşa’da sadece 1 plajda yüzer şezlong uygulaması var. Finike, Kaş ve Kumluca’da ise engellilerin denize girebileceği hiçbir plaj yok.

ENGELLİYE ALTYAPI İHTİYACI

Turizm kenti Antalya’da denize girmekle ilgili yaşanan sorunlar engelli derneklerinin de temel gündem konularından biri. Konyaaltı’nda denize girebilmeyi 15 yıllık mücadeleden sonra başardıklarını, kıyı boyunca birçok noktanın ise hala denize girmeleri için uygun olmadığını söyleyen Altı Nokta Körler Derneği Antalya Şubesi Başkanı Cemalettin Çakar, “Bu yüzden hiç denize girememiş engelliler var. Engellilerin tatil için Antalya’yı tercih etmeleri isteniyorsa oteller ve plajlar gerekli altyapıya sahip olmalı. Şehir planlanırken üretilen projelerin hazırlık sürecinde engelli temsilcilerinden görüş alınmalı. Herkesin kullanabileceği, değiştirilebilir, evrensel tasarımlar yapılmalı” diye konuştu.

HİZMETTE STANDART YOK

Son yıllarda yerel yönetimlerin vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda engellilere yönelik hizmetler sunmaya başladığını belirten Gerontoloji uzmanı Dr. Suzan Yazıcı, “Ancak bu hizmetlerin bir standardı yok. Bir belediyede alabildiğiniz hizmeti komşu belediyede almak mümkün değil. Hizmetlerin çoğu nüfusun yoğun olduğu merkez belediyelerde veriliyor, küçük ilçelerde ise sorunlar devam ediyor. Tüm engellilerin diledikleri yerlere diledikleri zamanda diledikleri kadar erişebilmelerinin sağlanması, verilen hizmetlerin bir hak anlayışı ile herkese hitap etmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

22.03.2019 - Hürriyet

Değerlendir (Henüz oy almamış)