Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Röportaj

Trafik Kazaları Aramıza Yeni Engelli Adayları Katıyor...

Resim: Mustafa Yıldırım konuşurken çekilmiş portre resmi.

Trafik; yol, araç ve insan üçlüsünden oluşmaktadır. Bunlardan herhangi birinde oluşan bozukluk trafik kazalarına neden olmaktadır. Trafik kazaları tüm ülkelerde önemli problemlerden  biridir. Trafik kazalarında aşırı hız, alkol alımı, tehlikeli araç kullanma ve yayaların dikkatsizliği de önemli bir neden. Ülkemizde bir türlü önüne geçilemeyen trafik kazaları can alırken bir yandan da  yeni engelli adaylarını aramıza katmaktadır.

 

Ulusoy Otobüs İşletmesi Genel Müdürü Mustafa Yıldırım, ülkemizdeki trafik kazalarının sebeblerini ve nasıl önüne geçilebileceğini anlattı...

 

Türkiye’ ye  haksızlık yapmamak lazım. Ben geçen yıl Avrupa ülkelerini boydan boya dolaştım. Son yıllarda Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yapılan sürat denetimleri konusunda büyük bir başarı elde edildi. Burada İçişleri Bakanlığı’ nın geçmiş hükümetler döneminde ve bugün de aynı şekilde devam ediyor denetimler. Sürat denetimi konusunda Türkiye büyük bir başarı elde etti, bu da kazalara yansıdı. Sektörel kazalar olsun, sektör dışı kazalar olsun bunları izliyoruz, sayılarda büyük bir azalma var. Kaza başı ölüm sayılarında azalma oldu. Avrupa’ yı dolaştığımızda şunu gördüm ben, Avrupa’ da bir kültür var, eğitim var, bilgi var, insanlarda bir irade var. Sonuçta insanlar eğitilmiş. Trafik kültürü, trafik bilinci yerleştirilmiş insanların beynine. Fazla denetime de önem vermiyorlar. Çünkü insanlar kendi kendilerini denetliyorlar. En önemli şey bu. Atalarımızın güzel bir sözü var; “Ağaç yaş iken eğilir”. Biz bu konuda 2 dernek marifetiyle beraber yeni bir proje başlattık İstanbul il sınırları içinde. Bütün ilköğretim ve ortaöğretim okullarına yönelik bir çalışma bu. Trafikle ilgili bir eğitim köşesi yapıyoruz. Bu eğitim köşesinde trafikle ilgili çocukların bilmesi gereken genel kaideleri, kuralları üç tane afişte toparladık. İl Milli Eğitim Müdürü ile görüşme yaptık, valilikle görüşme yaptık şu anda Trafik Müdürlüğü’ nün üzerinde çalıştığı bir proje bu, bitmek üzere. Önümüzdeki hafta muhtemelen sponsor bulduktan sonra İstanbul’ da yaklaşık 2500 okula trafik eğitim köşesi kuruyoruz.

 

Son 10 yılda ülkemizde 2.762.131 trafik kazası gerçekleşmiş. Kaza sonucu 57.334  kişi ölürken 1.031.599  kişi sakat kalmış.

 

Şimdi de Yıldırım, yaşadıkça’ya ülkemizde  kaza sonrası bilinçsiz ilkyardımın insanların sakat kalmasında en önemli etken olduğunu belirterek önemli noktalara değindi...

 

İlk önce tabi kaza yapmayacağız. Kaza yaptık. Kaza sonrası mağduriyetleri önlemek için gerekli tedbirlerin mutlaka alınması lazım. Aksi takdirde parasızlıktan, yoksulluktan, fakirlikten, ilk yardım bilgisinin yoksunluğundan Türkiye’ de maalesef her yıl engelliler ve sakatlar ordusuna yeni yeni insanlar ilave etmek durumunda kalıyoruz. Allah’ ın verdiği sakatlığa bir şey diyecek halimiz yok ama doğumdan sonra kaza nedeniyle meydana gelen sakatlıklar konusunda alınması gereken tedbirler var.

 

Özellikle kaza sonrası ilkyardım müdahelesi konusunda yollarımızda gerekli tedbirler alınmamıştır. Bugün gezer hastanelerin yapılması lazım. Bizim ekonomik güç yönünden sıkıntımız var. TODER olarak biz önümüzdeki dönemde ana harterler üzerinde seyyar hastaneler kurmayı düşünüyoruz. Yani otobüs firmalarından elde edilmiş eski veya yeni otobüsleri çok iyi donatıp ilk yardım müdahalesi yapabilecek, ilk sağlık müdahelesi, belki küçük operasyonların yapılabileceği gezici hastaneler kurmayı düşünüyoruz. İstanbul – İzmir, İstanbul – Ankara, Ankara – Antalya, Ankara -  İzmir, Ankara – Samsun gibi ana harterlerde yani olay mahaline en geç 2 saatte ulaşabilecek orta noktalarda konaklama tesislerinin bulunduğu yerlere bunları konuşlandıracağız. Kaza olduğu zaman seyyar hastane anında olay yerine hareket edecek ve onun içinde doktoru, sağlık uzmanı, hemşiresi, herşeyi bulunacak ve ilk müdahale tıp uzmanları tarafından yapılacak.

 

Mustafa Yıldırım, şehirlerarası toplu taşımacılıkta herhangi bir kaza sonrası ölüm yada sakat kalma durumunda yolcu ve yakınlarının  ne gibi hakları olduğunu anlattıyor...

 

Özellikle toplu taşımacılık yapan firmaların teminatlarını mutlaka ihtiyari sigortayla destekleyip, çoğaltması lazım. Ölüm halinde problem çok fazla yok, yani sonuçta bir ailenin bir ebeveyni öldüğü zaman bir tafik kazasında, toplu para veriliyor sigortadan. Şu anda Türkiye’ de bu 60 milyarla, bizde ilavelerle birlikte 120 milyara kadar çıkıyor. Yani zorunlu olan kısmı 60 milyar lira, zorunsuz olanı, ihtiyari ile beraber desteklenip bunu 120 milyar liraya kadar çıkarabiliyoruz. Zaten şirketin varlıkları da bu kazalarda şu an teminatlı. Bana göre ölümler değil de sakatlıklarda, daimi sakatlıkların önüne geçmek lazım. Bugün bir tedavi, bir protez takılması veya bir insana 3 – 4 seri ameliyat yapılmasının maliyeti 100 milyarlarla ifade ediliyor. Bugün taşımacılarımızın hiçbirinde bu teminat yok.

 

Ülkemizde yapılan bir araştırmada kazaların en çok bayram ve yeniyıl tatillerinde gerçekleştiği ortaya çıktı. Mustafa Yıldırım, bunun sebebelerini şöyle sıraladı.

 

Tabii trafikteki yoğunluk artıyor bayramlarda, tatillerde. Uzun yol tecrübesi olmayan sürücülerimizin yolda sayı olarak çok fazla dolaşması, acemilik sergilemeleri, bilinçsiz hareket yapmaları, sürat tahditlerini aşmaları ve uzun yol tecrübesinin olmaması başlıca bunları söyleyebiliriz. Belki alkollü, yorgun, çok uzun yola gidebiliyor sürücüler. Halbuki sürücülükte bir şey vardır. Beş saatten fazla sürekli araç kullanmak insanı yoruyor, dikkati azalıyor. Küçük araç şoförlerine bunu uygulamak mümkün değil şu anda, dolayısıyla 15 saat otomobil kullananlar var. Sürücü kalkıyor İstanbul’ dan Kars’ a kadar tek başına araç kullanıyor. Otobüs şoförü 5 saatten fazla araç kullanamıyor. Otomobil sürücüsü 15 saat kullanıyor veya 10 saat kullanıyor. Süratli kullanıyor, kontrolsüz kullanıyor, uzun yol tecrübesi yok. Yolarımız maalesef geometrik açıdan da çok düzgün değil. İşaretlerimizin de tam yeterli olduğu söylenemez.

 

Kendimizi denetleyerek trafik kazalarını önleyelim. Ve aramıza yeni engelliler katmamak için daha dikkatli olmamız gerektiğini hiçbir zaman unutmayalım...

 

Röportaj: Mehmet Kızıltaş

2003

Değerlendir (Henüz oy almamış)
Yorumlar
sevgi küçük
tazminat mümkün
bu haberleri okudukça içim acıyor. bizler de çok acı çektik. ama allah avukat hasan önenden razı olsun, tüm tazminatımızı aldı. derdi olan arasın.