Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Haberler

Çift Kol Nakli Yapılan Atilla Kavdır Hayatını Kaybetti

Resim: Atilla Kavdır.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde 21 Ocak'ta çift kol ve bacak nakli yapılan ve 3 gün önce yoğun bakıma alınan Atilla Kavdır sabaha karşı hayatını kaybetti.

Uşak'ta beyin ölümü gerçekleşen Ahmet Kaya'dan alınan çift kol ve sağ bacak, Akdeniz Üniversitesi'nde yapılan ameliyatla 2 çocuk babası Atilla Kavdır'a nakledilmiş, daha sonra sağ bacak geri alınmıştı.

Cihan Topal'dan sonra Türkiye'nin ikinci çift kol nakli yapılan Kavdır, hastanede geçirdiği 69 günün sonrasında taburcu edilmişti.

Enfeksiyon riskine karşı bir ay önce hastaneye dönen ve fizik tedavilerine burada devam edilen Kavdır, 3 gün önce fenalaşınca yoğun bakıma alındı.

Ailesi, Kavdır'ın hayatını kaybettiğini söylerken hastaneden, "durumu kritik, cihaza bağlı yaşıyor" açıklaması yapılmıştı.

Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, çoklu organ yetersizliği görülen Atilla Kavdır'ın sabaha karşı yaşamını yitirdiğini açıkladı.

"Doktorları Görmek İstemiyorum"

Kavdır'ın babası dün basına konuşmuştu. Atilla Kavdır'ın babası İbrahim Kavdır, "Bizim için her şey hastanede bitti. Doktorlarını görmek istemiyorum" demişti.

Oğlunun vücudunun, bacak naklini kaldıramadığını savunan Kavdır, "Hocaya 'bu bacağı nakletmeyelim' dedik, adeta yalvardık. Hoca ısrar etti. Bacağı taktıktan 5-6 saat sonra bacak tutmayınca da '40 dakikada alırım' dedi. Ama ameliyat 6 saat sürdü. 250-300 ünite kan verince böbrekleri iflas etti. Çocuk nöbete girdi, sara tutmaya başladı" dedi.

Hastaneden kendilerine oğlunun öldüğü yönünde bilgi geldiğini anlatan baba Kavdır, "Eşimin kardeşi hastaneye gitti, fişini çekmişler, öldüğünü söylemişler. Biz de yarın Varsak Mezarlığı'nda toprağa vermek için hazırlıklara başladık" dedi.

 04.05.2012

Değerlendir (Henüz oy almamış)
Yorumlar
Sevgi ile
Allah Rahmet etsin.
Bu habere çok üzüldüm. Tıpta devrim ve bir çok benzer durumdaki engellilerimiz içinde umut olmuştu. Üst üste buyıl ikinci ölüm oldu. Nakillerde daha dikkatli olunması gerekiyor.