Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Eğitim

Anadolu Üniversitesi En Fazla "Engelsiz Üniversite Ödülü" Alan Kurum Oldu

Resim : Anadolu Üniversitesi logo.

Anadolu Üniversitesi de Yunus Emre ve İki Eylül Kampüsleri'nin yanı sıra Spor Bilimleri, Havacılık ve Uzay Bilimleri, İktisat, İşletme Fakülteleri ile Yer ve Uzay Bilimleri Enstitüsü ve Engelliler Entegre Yüksekokulu gibi birimleriyle "Engelsiz Üniversite Bayrak Ödülü" kapsamında en fazla ödül alan üniversite olma başarısı gösterdi.

Üniversite kampüs sınırları içerisinde engelli bireylerin tam, etkin ve eşit katılımını sağlamak için gerçekleştirilen çalışmaların tespiti ve başarılı bulunanların ödüllendirilmesi ve ayrıca kamuoyunda farkındalık oluşturulması adına "Engelsiz Üniversite Bayrakları" ile "Engelsiz Program Nişanları" Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından bu yıl ilk kez üniversitelere verildi. Engelsiz Üniversite Bayrakları; Mekanda Erişilebilirlik (Turuncu Bayrak), Eğitimde Erişilebilirlik (Yeşil Barak) ve Sosyo-Kültürel Faaliyetlere Erişilebilirlik (Mavi Bayrak) olmak üzere 3 kategoride veriliyor.

Ödüller yoğun katılımla sahiplerini buldu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Dr. Mehmet Karabay, YÖK Başkanı Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç, YÖK Kurul Üyesi ve YÖK Engelli Öğrenci Komisyon Yürütücüsü Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan'ın katılım gösterdiği tören, YÖK Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi. Törende Anadolu Üniversitesini temsilen Açıköğretim Siteminden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Güney, Engelliler Araştırma Enstitüsü Müdürü ve YÖK Engelli Öğrenci Komisyon Üyesi Prof. Dr. İbrahim H. Diken, Engelli Öğrenci Birimi Sorumlusu Doç. Dr. Osman Tutal yer aldı. Prof. Dr. İbrahim H. Diken, ödül töreni kapsamında düzenlenen çalıştayın "Engelsiz Eğitimde Mevcut Durum" başlıklı panelinde "Örgün ve Açık Öğretimde Engelsiz Eğitim" konulu sunumunun yanı sıra Açıköğretim Fakültesinin engelsiz üniversite kapsamında gerçekleştirdiği örnek çalışmaları katılımcılarla paylaştı.

“Engelsiz Üniversite” sloganı ile çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz”

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan, alınan ödüllere ve engellilere yönelik sürdürülen hizmetlere ilişkin görüşlerini belirterek, “Anadolu Üniversitesi olarak engellilik ve engelli bireylerin eğitsel, sosyal ve mekânsal yaşam kalitelerini yıllardır gözönüne almaktayız. Ayrıca bu süreçleri de ‘yaşam boyu eğitim’ kapsamında desteklemekteyiz. Bu çabalarımızı geçen yıl YÖK Üstün Başarı Ödülü’nü, ‘Toplumsal Hizmet Kategorisi’nde alarak gösterdik. Bugün alınan ödüller sayesinde de yaptığımız çabaların YÖK nezdinde karşılığını bulduğunu gördük. ‘Engelsiz Üniversite’ sloganı ile çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

20.05.2018 - İHA

Değerlendir (Henüz oy almamış)