Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Dünya

Bedeni Dondurulan ALS Hastası Hal Finney Canlandırılmayı Bekliyor

Resim : Bedeni dondurulan ALS hastası Hal Finney.

Bitcoin'in kurucusu Satoshi Nakamoto'nun kim olduğu henüz kesinleşmemiş olsa da Nakamoto'nun ortadan kaybolduğu 2010 yılına kadar iletişim içerisinde olduğu kişiler ile ilgili bazı gerçekler şaşkınlık yaratıyor.

Bitcoin ile ilgili fikrini ilk kez 2008 küresel finansal krizi sırasında kapalı bir mail grubunda açan Satoshi Nakamoto (kişi ya da grup), ilk Bitcoin'i ise 2009 yılında üretiyor. Nakamoto tarihteki ilk Bitcoin transferini de Hal Finney'e 10 Bitcoin göndererek gerçekleştiriyor.

BEDENİ BİR TESİSTE CANLANDIRILMAK ÜZERE BEKLETİLİYOR

Bitcoin ile ilgili yaptığı erken çalışmalar Bitcoin topluluğunda Finney'in Nakamoto olduğunun düşünülmesine dahi neden oldu. Ancak Bitcoin projesinden kısa bir süre sonra Finney, ALS hastalığına yakalandı.

Ünlü fizikçi Stephen Hawking'in de mustarip olduğu bu hastalığı ilerledikçe Hal Finney, yalnızca yüz kaslarını hareket ettirebilir duruma geldi. Bunun üzerine göz hareketlerini takip eden bir bilgisayar kullanarak Bitcoin ile ilgili yazılımları geliştirmeye devam etti.

Ailesi Finney'in tıbbi bakım masraflarını ise Bitcoin'den kazanılan parayla ödeyebiliyordu.

Finney, 28 Ağustos 2014'te 56 yaşındayken hayatını kaybetti. "Yasal ölümü" ilan edilir edilmez Finney'in bedeni Alcor Uzun Yaşam Vakfı tarafından hızla müdahale edilerek donduruldu.

Amerika'da genelde ölümcül hastalığa yakalanmış insanların hayatlarını dondurma talebini yerine getiren Alcor Vakfı, kendilerini dondurtan insanları geri getirebilecek bir teknolojiye henüz sahip değil. Ancak vakıf, gelecekte ortaya çıkacak teknolojiler ile bunun mümkün olabileceğine inandığından "canlandırılmak" üzere birçok kişinin bedenini dondurulmuş şekilde muhafaza ediyor.

20.02.2018 - uzmanpara

Değerlendir (Henüz oy almamış)