Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Sosyal Sorumluluk

Ben de Parkta Oynamak İstiyorum Projesi

Resim: Bir parkta solda bir kadın küçük çocuklarla ilgileniyor, ortada bir tekerlekli sandalyeli çocuk resim çekiyor, sağda ki çocuksa kelebek kovalıyor.

Belediye Başkan Yardımcısı Ayhan Özcan, Elbistan Belediyesinde düzenlenen toplantıda, projenin amacının, engellilerin yararlanabileceği, onların fiziksel, bilimsel, duygusal ve sosyal gelişimlerine katkı sağlayacak örnek bir park yapmak olduğunu söyledi.

Engelli insanların kentsel yaşama katılım alanındaki ihtiyaçlarının, engelli olmayanlarla fiziksel açıdan farklı ancak ana tema olarak aynı olduğunu dile getiren Özcan, şöyle konuştu:

"Engelli bireylerin, kendi kendilerine yetebilmelerinin sağlanması, fırsat eşitliğinin gerçekleştirilmesi ve topluma, aktif ve üretken bireyler olarak katılımlarının sağlanması kendilerinin ve ülkemizin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. Bunun içinde öncelikle fiziksel çevrede bulunan engellerin kaldırılması gerekiyor.

Engelli olarak tanımlanan bireyleri, toplumun ayrı bir kesimi olarak niteleme yerine bütünleşmiş bir parçası olarak algılayabilmek ve mekanda da buna olanak sağlayabilmek amacıyla fiziksel çevreye ulaşılabilirliğini sağlamak ve engelsiz yaşam alanları oluşturmak gerekiyor."

Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik ise özrün bedende değil düşüncede olduğunu dile getirdi.

Proje çerçevesinde yapılacak olan parkı hem engelli hem de engeli olmayan çocukların kullanabileceğini bildiren Çelik, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

25.03.11 - AA

Değerlendir (Henüz oy almamış)
Yorumlar
u-fuk
hoş bir düşünce
Çocuklar için çok hoş bir proje. Peki engelli çocuğun evinden parka kadar olan güzergahında ki tüm engeller de kaldırılacak mı acaba?