Ben de Parkta Oynamak İstiyorum

Belediye Başkan Yardımcısı Ayhan Özcan, Elbistan Belediyesinde düzenlenen toplantıda, projenin amacının, engellilerin yararlanabileceği, onların fiziksel, bilimsel, duygusal ve sosyal gelişimlerine katkı sağlayacak örnek bir park yapmak olduğunu söyledi.

Engelli insanların kentsel yaşama katılım alanındaki ihtiyaçlarının, engelli olmayanlarla fiziksel açıdan farklı ancak ana tema olarak aynı olduğunu dile getiren Özcan, şöyle konuştu:

"Engelli bireylerin, kendi kendilerine yetebilmelerinin sağlanması, fırsat eşitliğinin gerçekleştirilmesi ve topluma, aktif ve üretken bireyler olarak katılımlarının sağlanması kendilerinin ve ülkemizin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. Bunun içinde öncelikle fiziksel çevrede bulunan engellerin kaldırılması gerekiyor.

Engelli olarak tanımlanan bireyleri, toplumun ayrı bir kesimi olarak niteleme yerine bütünleşmiş bir parçası olarak algılayabilmek ve mekanda da buna olanak sağlayabilmek amacıyla fiziksel çevreye ulaşılabilirliğini sağlamak ve engelsiz yaşam alanları oluşturmak gerekiyor."

Milli Eğitim Müdürü Ramazan Çelik ise özrün bedende değil düşüncede olduğunu dile getirdi.

Proje çerçevesinde yapılacak olan parkı hem engelli hem de engeli olmayan çocukların kullanabileceğini bildiren Çelik, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

25.03.11 - AA