Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Dünya

Bu Çocuğun Kalbi Karnında Atıyor

Resim: Anne arkada tebessüm ederken küçük kız çocuğu başı eğilmiş karnındaki kendi avucu büyüklüğünde ve tepecik şeklindeki kalbine bakıyor.

‘Virsaviya' adındaki bebek, doğuştan göğüs kafesinin dışında atan kalbi nedeniyle her an ölüm tehlikesiyle yaşıyor.

Minik Virsaviya, kalbinin herkeste olduğu gibi göğüs kafesinin içinden değil de dışından atması ve koruma altında olmaması nedeniyle göğüs bölümüne alabileceği en ufak darbe ile her an ölüm tehlikesi ile karşı karşıya. Çocuğunu yaşatmak isteyen anne ve ana annesi ise devamlı çocuğun başında durup yüzü koyun uyumayı çok seven minik yavrunun kalbinin üzerine yatıp uyumaması için sürekli onu sırt üstü çevirip öyle uyumasını sağlıyorlar. Bebeğin uyuşturucu bağımlısı babası ile boşanan 21 yaşındaki annesi Dariya doğum öncesi doktorlar tarafından, ‘çocuk problemli doğacak, doğurmamak daha iyi olur’ uyarılarına rağmen vicdanının buna izin vermediğini ve çocuğunu doğurduğunu söyledi. Doktorların ilk başta ‘1 yıl bile yaşamaz’ dediği bebek şu anda 20 aylık ve tüm olumsuzluklara rağmen yaşamını devam ettiriyor. Bebeğin ana annesi Elena Platonova ise, kendisine sarılıp ilgi isteyen bebeği öperken ve okşarken çok fazla sarılmamaya çalıştıklarını belirterek bebeğin yaşadığı tehlikenin farkında olmadığını söyledi.

Doktorlar bu tür vakalarla çok seyrek karşılaşıldığını belirtirken, çocuğun kilo alması durumunda kalbin biraz yukarı kısımlara çıkabileceğini ve tedavinin kolaylaşabileceğini bildirdi. Ameliyat yapılmasına rağmen henüz iyileşemeyen kız çocuğuna ikinci ameliyat daha gerekiyor. Uzmanlar ameliyatların birkaç defa daha tekrarlanabileceğini ve bu çocuğu iyileştirmenin ve tek ameliyatla sağlığına kavuşturmanın zor olduğunu belirtti. Tedavisinin çok pahalı olması üzerine çaresiz aile yardım kampanyası başlattı. Şu anda devam eden tedavi ücreti aylık 200 bin ruble, yani yaklaşık olarak 6 bin 500 dolar düzeyinde bulunuyor.

30.10.2010 - DHA

Değerlendir (Henüz oy almamış)