Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Röportaj

Bursa’nın Tek Tekerlekli Basketbol Kulübü Lige Katılamayacak

Resim : Bursa Bedensel Engelliler Spor Kulübü Tekerlekli Basketbol takımı.

Bursa’nın tek tekerlekli basketbol kulübüne kulak verdik… Maddi imkansızlıklardan dolayı lige katılamayacaklarını öğrenince hem üzüldük hem de “Nerede bu şehrin dinamikleri?” demeden geçemedik… 

Şehrimizi Tekerlekli Basketbol Bölgesel Ligi’nde temsil eden Bursa Bedensel Engelliler Spor Kulübü aynı zamanda engellilerin bir rehabilitasyon merkezi haline geldi. Başkanlığını ve kaptanlığını Recep Tak’ın yaptığı kulüp, şehrimizdeki engellilerin sporla beraber sosyalleşmesini de sağlıyor. Fakat bu başarılı kulüp sadece rakipleriyle değil, maddi imkansızlıklarla da mücadele ediyor. Sporcularının dostluk havasında antrenmanlarını yaptığı kulüp maddi imkansızlıklar nedeniyle Kasım ayının 18’inde başlayacak lige katılamama tehdidiyle karşı karşıya.

Engellilere umut olan Bursa’nın tek tekerlekli basketbol kulübünün çalışmalarını ve içinde bulundukları durumu Kulübün Başkanlığını, koçluğunu ve kaptanlığını aynı zamanda yürütmeye çalışan Recep Tak’tan dinleyelim…

S.T.: Hocam Merhaba… Kulübünüz ve kendiniz hakkında bize kısa bir bilgi verir misiniz?

R.T.: 1 yıl önce kurulan kulübümüz, şehrimizin tek tekerlekli basketbol kulübüdür. Amacımız şehrimizi en iyi şekilde temsil etmek ve arkadaşlarımızın yaşama sporla daha sıkı tutunmasını sağlamaktır. 14 yıldır bu sporun içindeyim. Aynı zamanda Bursa’nın tek tekerlekli basketbol antrenörüyüm.

S.T.: “Yaşama daha sıkı tutunmalarını sağlıyoruz” dediniz. Basketbolun engellilere ne gibi katkıları oluyor?

R.T.: Sporun sağladığı faydaları tahmin edersiniz. Bunun yanında antrenman, deplasman maçları ve kamp programları engelli arkadaşlarımızın ihtiyaçlarını (Tuvalet, duş, giyinme vb…)kendilerinin karşılamak zorunda olduğu ortamlardır. Bu insanlar aslında kendilerine güvenildiğinde tüm ihtiyaçlarını tek başına yapabilirler. İşte bu noktada ‘sen yapamazsın’ mantığını kırıyoruz. Bu insanlar evlerinden dışarıya çıkma fırsatı yakalayıp, başarma hedefine odaklanıyor. Ayrıca sporla beraber azim ve kararlılık depoluyorlar. Bu hedefler engellilerin yaşama daha sıkı tutunması için çok önemli.

S.T.: Sporun engellilere faydasına canlı şahit olduğunuz somut örnekler var mı?

R.T.: Sayamayacağım kadar… Örnek vermem gerekirse; kulübümüze getirilen 16 yaşındaki bir arkadaşımız var. Belden aşağısını hissetmiyor. Ailesi tüm ihtiyaçlarını karşıladığı için de hayata karşı bir boşvermişliği vardı. Bize getirildiğinde ailesine çocuklarını çok fazla rahata alıştırdıklarını ve kendi ihtiyaçlarını karşılayabileceğini söyledim. Bana inanamadılar. Fakat ilk kamp dönüşümüzde artık başta tuvalet olmak üzere tüm hayati ihtiyaçlarını karşılayabildiğini gördüler.

S.T.: Engelliler sadece basketbolla mı bu sorunları aşabilir? Başka spor dalları da onlara faydalı olamaz mı?

R.T: Aslında bu noktada kanayan yaramızı deştiniz. Kulüp olarak basketbolun dışında birçok spor branşında şehrimizi temsil etmek ve engelli kardeşlerimizi hayata daha sıkı tutundurmak istiyoruz. Fakat maddi imkansızlıklardan dolayı bu olmuyor. Basketbolun dışında bilek güreşi takımımız da var. Fakat 3 bin TL tutan bilek güreşi masasını alamadığımız için şubemiz kapalı duruyor.

S.T.: Maddi sorunlar yaşadığınızı biliyorum. Bu durum ne boyutta?..

R.T: Dağılma noktasına geldik desem yeridir. Kasım ayının 18’inde başlayacak lige katılamama tehlikesiyle karşı karşıyayız. Çünkü ne yeterli sayıda tekerlekli sandalyelerimiz, ne de deplasman maçlarına gidebilecek bir aracımız var. Tekerlekli basketbolda kullanılan sandalyeler diğerlerinden daha farklıdır. Fiyatları da 11 bin TL civarındadır. Biz bir takım oluşturmak için 10 senelik hurda sandalyeleri çeşitli yerlerden temin ederek kaynak yapıp birleştirdik. Bu sayede 5’tane sandalye temin edebildik fakat 12 sporcumuz var. Oyuncu değişikliği yaparken bir oyuncumuz sandalyeden inip diğerine teslim ediyor. Tabi sandalyelerin kötü durumda olması da ciddi sakatlık risklerini beraberinde getiriyor.

S.T.: Peki sandalye olmadan, bu spora başlamak isteyen engellileri takıma nasıl kazandırıyorsunuz?

R.T.: Kazandıramıyoruz (Gülüyor)… Yeterli sandalyemiz olmadığı için kulübümüze katılmak isteyen arkadaşlarımızı alamıyoruz. Sadece sandalye eksikliği değil, bu kardeşlerimizin antrenmana ulaşım konusu da var. Oyuncu alsak antrenmana nasıl taşıyacağız? Ayrıca kamp yapmamız lazım. Deplasman maçlarına gitmemiz gerekecek. Masrafları kulüp olarak kendi cebimizden karşılamaya çalışıyorduk fakat tükenmiş durumdayız.

S.T.:Türkiye’de başka şehirlerde de tekerlekli basketbol kulüpleri bu sorunları yaşıyor mu?

R.T.: İşin en acı tarafı da bu zaten. Biz Bursa’nın tek tekerlekli basketbol kulübüyüz. Buna karşın İstanbul’da 7, Ankara’da 5, İzmir’de 6, Adana ve Aydın’da 3, Balıkesir ve Eskişehir’de 2 kulüp var. Muş, Hakkari, Şanlıurfa gibi şehirlerde bile 2 kulüp bulunuyor. Bunların bir kısmı belediye bir kısmı ise sponsor firmalar tarafından finanse ediliyor.  

S.T.: Diğer kulüpler gibi siz de sponsor desteğiyle bu zorlukları aşabilirsiniz aslında…

R.T: İşte bu noktada şehrimize biraz kırgınız… Bursa gibi büyük bir sanayi kentinde şehrin tek kulübüne destek olacak kimse şu an için çıkmadı. Yanlış anlaşılmasın… Kimsenin bize acıyarak yardım etmesini istemiyoruz. Yani kimseden bağış veya yardım talebimiz yok. Zaten konuya böyle yaklaşanların yardımlarını da kabul etmiyoruz. Bu şehri temsil eden bir kulübüz. Başarılarımız bize sponsor olacak firmaya mutlaka reklam anlamında bir kazanç sağlayacaktır. Tabi bu desteğin engellilerin yaşama tutunması noktasında ise ölçülemeyecek boyutta bir manevi kazancı var. Özellikle şehrimizle özdeşleşmiş firmalardan bu konuda talep bekliyoruz.

BU TAKIM HERŞEYLERİ…

Bursa Bedensel Engelliler Spor Kulübü sporcularına kulak verdik ve tek soru sorduk birçok cevap aldık… Zihinlerindeki kapıyı aralayan o soru şuydu: “Bu kulüp sizin için ne ifade ediyor?”

Süleyman Çokadar( 30 yaşında-İnşaat işçisi)

Çocuk felci nedeniyle sakat kaldım. Yaşamımın büyük bölümünü insanların bakışlarından ve yaklaşımlarından çekinerek geçirdim. Ta ki 2010 yılında Recep Hoca beni takıma çağırana kadar. Sporla beraber kendime özgüvenim geldi. Buradaki arkadaşlarımın da benimle aynı durumu paylaşması bunun normal olduğunu bana gösterdi ve topluma çok daha rahat bir şekilde adapte olmamı sağladı.

Hasan Berk Tütüncü (23 yaşında-Belediye personeli)

Geçirdiğim trafik kazası sonrası bacağım kesilince 3 yıl kadar çok zor günler geçirdim. Önceden futbol oynamam nedeniyle tekrar sporla bu zorluğun üstesinden geleceğimi düşündüm. İyi ki de bu kulübe gelmişim. Burada benimle aynı durumdaki arkadaşlarımla vakit geçirmek, dertleşmek ve spor yapmak engelin bedende değil, beyinde olduğunu anlamamı sağladı.

Recep Aktaş (41 yaşında-Memur)

Recep Hocamla 11 yıl önce terminalde denk geldik. Böyle bir takım olduğunu ve gelmem gerektiğini söyledi. O anda yapamam demek çok yanlıştı ve kabul ettim. Bazı arkadaşlarımız evden dışarıya çıkmaya bile çekiniyor. İşte bu takımın en önemli misyonu bu bence. Bu kulüpteki kimsenin maddi bir çıkarı yok. Yeter ki bu sporu yapalım…

Muratcan Alada (17 yaşında-öğrenci)

Bu kulüp sayesinde dışarıda çok daha rahat dolaşıyorum. Artık insanların bakışları beni rahatsız etmiyor. İleride bu sporda çok daha başarılı olmak istiyorum. Milli takıma kadar yükselmek için çalışacağım.

Umut Gürpınar (16 yaşında-öğrenci)

2 yıldır bu sporu yapıyorum. Kulüp sayesinde diğer insanlarla iletişimim çok kuvvetlendi. Her engelli bireyin spora başlamasını tavsiye ediyorum. Çünkü ilerisi için; yaşamlarını yalnız başına idame ettirmelerini öğrenmeleri gerekiyor. Bu kulüpte ben tek başıma ayakta kalmayı öğrendim.

Eyüp Kurt (38 yaşında sporcu)

Yaklaşık 14 yıl önce Recep Hocamla tanıştıktan sonra bu spora başladım. Engelliler hep kapı dışında tutulur. Acıyarak yaklaşılır ve geri planda bırakılır. Keşke herkes buraya gelse de bizim neleri başarabildiğimizi görse. İşte bu kulüp bize kendimizi ispatlama şansı veriyor. Yazan / Süleyman TURUNÇ

26.10.2017 - kentgazetesi.com

Değerlendir (Henüz oy almamış)