Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Okur Temsilciliği

okur@yasadikca.com

Çalışmamıza Engel Olmayın!

Okur Temsilciliği

Her ne olursa olsunengellilerin en öncelikli ve acil problemlerinin başında istihdam geliyor. Her ne kadar engelli istihdamında ciddi gelişmeler olsa da yinede taşrada yani büyük kentler dışındaki diğer şehirlerde bu problem kanayan bir yara. Sanayi kenti de olsa ilçelerde ve Anadolu daki işsizliğin önlenmesi için yapılanlar yetersiz kalıyor. Kalıcı çözüm konusunda da hala kimse ne yapacağını bilmiyor. Engellilerde aranan eğitim şartına rağmen okulunu başarı ile bitirmiş, kendini geliştirmek için tüm kurslara katılarak niteliğini ve potansiyelini arttırmasına rağmen hala işe yerleşemeyen %80 oranında görme engelli Şaban Aşçı’nın yaşadığı iş arama sürecinde yaşadıklarını kaleme aldığı ve bizlerle paylaştığı ‘Çalışmamıza Engel Olmayın!’ başlıklı yazısını Okur Temsilciliği’nde sizlerle paylaşıyoruz.

Engelliler olarak hepimiz iş bulma konusunda önyargılar ve adaletsiz yaklaşımlar nedeni ile sıkıntılar yaşıyoruz. Tüm zorluklara rağmen kendimizi geliştirmemize rağmen yine de iş bulamıyoruz.  

Bu yazıyı yazmamın amacı iş konusunda ne kadar zorluklar yaşadığımı anlatmak ve sesimi duyurmak.

Ben iki üniversite bitirdim. Okulun dışında santral operatörlüğü, bilgisayar web tasarımcılığı ve masörlük kurslarını başarı ile bitirerek sertifikalar aldım. Yaklaşık 20’ye yakın devletin açtığı sınavlara girdim. Yine 50’ye yakın özel sektör firmalarına iş başvurusunda bulundum. Devlet taşrada üç ya da beş kişi alıyor oda sınavlarla ve işe yerleşen çok az. Özel sektör ise süper engelli arıyor ve seçmece yapıyor. En iyisini alacak illa… Engelliye her gün yeni bir engel çıkıyor.

İş yerlerinde engelliye uygun çalışma şartları ve gerekli donanım yok çoğu iş başvurularımda iş yerlerinde konuşan bilgisayar olmadığı için işe giremedim.

Bir firma beni parça sayım işini yapabileceğimi belirterek alacaklarını söylediler. Bir hafta içinde başka kişi ile de görüşerek kararlarını bildireceklerini söylemişlerdi yine almadılar oysa işi yapabilecek durumdayken. İşverenler engel durumu az olan kişiyi seçiyorlar ve istedikleri her işte çalıştıralım diye. Bir engelli çalışanın birden fazla iş yapmasını istiyorlar.             

Süper engelli arıyor işverenler. Engel durumu en düşük olanı alıyorlar. Örnek verecek olursak; Bursa’dan Yenişehir’e gittim iş başvurusu için. Firmalar özür grubum görme engelli ve rapor oranım %80 olduğu için yüksek bularak beni işe almıyorlar. İşverenler %60 özür oranı ve üzerinde olanları yüksek görerek almıyorlar.  Özür grubu içinde görme engellileri de almak istemiyorlar. Daha çok görme engelliler dışındaki engel gruplarını tercih ediyorlar.

En çok firmaların önyargıları ile karşı karşıya kaldım. Hemen işi yapamaz diyorlar. Önce bir denesinler işi yapıyor mu? Yoksa yapamıyor mu? Ondan sonra karar versinler. Hatta bazı firmalar açıköğretim fakültesini üniversiteden saymıyor ve kabul etmiyorlar. İşe başvurdum işletme bölümü bitirenleri işe kabul ediyorlardı ben de işletmeyi bitirdiğim için işe başvurdum. Ancak önme bu kez engellilik değil de açıköğretim fakültesinden mezun olduğum için beni işe almadılar. Sanki açıköğretim üniversite değilmiş gibi. Kısacası bir sürü ilginç yeni engeller çıkartıyorlar önümüze. Ben bu engeller yüzünden beş yıldır işsizim.

Benim bitirecek okul gidecek kursum kalmadı. Bunalıyorum illa kendimi bir yerden atmam mı gerekiyor dikkat çekmem ve iş bulmam için. Adalet yok!

Sınav beklemekten, bir sürü sınava girmekten, sürekli ders çalışmaktan bıktım. Engelli alımı çok olsaydı şimdiye kadar işe girmiştim. Sınavla kamuya üç beş kişitane engelli alınıyor üniversite mezunu daha az alınıyor bu nasıl iş anlamadım.

Bir iş başvuru şartlarında aynen şöyle yazıyordu; En az lise, en fazla lise ve en az okul derecesi ile en fazla okul derecesi seviyesi nasıl aynı olabilir? Madem üniversite mezunu almayacaklar neden okuyup diplama aldık. Yaşım 30 oldu hala ders çalışıyorum. Tüm gayretlerime rağmen hala sınavlara girmekten, sınav beklemekten, iş aramaktan bıktım. Ancak yine de iş bulabilme konusunda umutlarım var. 

Son olarak bu yazıda kimseyi suçlamadığımı bildirmek isterim sadece bir engelli olarak yaşadıklarımı sizlerle paylaşmak sesimi tüm engelli arkadaşlarım adına duyurmak istedim.

Şaban Aşçı

İletişim: sabanasci@gmail.com

10.11.11

Değerlendir (1 oy, ortalama 5.00 yıldız)