Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Yard. Doç. Dr. Sibel Küçük

sibelkucuk40@gmail.com

Çocuk Cinsel İstismarında Yabancılar: İstismarcı Hep Yabancı ve Erkek midir?

Yard. Doç. Dr. Sibel Küçük

Sanırım çocuk sahibi bireylerin çocuklarına sıklıkla söyledikleri “yabancılarla konuşma, yanlarına gitme, verdiklerini alma” gibi bir takım klişe ve artık ezberlediğimiz bizim de çocukken en çok duyduğumuz öğütlerindendir. Kim o demeden kapıyı açma, çağırılan yere gitme, yabancılarla konuşma vs vs vs… bu örnekler çoğaltılabilir.

Bilimsel araştırmalardan elde edilen veriler de ebeveynlerin yabancılar hakkında çocuklarını uyardıklarını göstermekte. Peki özellikle cinsel istismar için geleneksel uyarı cümleleri ne kadar işe yarar ya da ne derece gerçekçi? Çocuk cinsel istismarında yabancılarla konuşma söylemi geçerliliğini yitirmiş olabilir mi?

Bu soruların cevabını vermeden önce sanıyorum çocuk cinsel istismarcılarının genel profiline göz atmakta fayda var. Toplumun genelinin çocuk cinsel istismarcısı için özellikle yaşlı, işsiz, serseri, sokakta yaşayan insanlar olduğu ve genellikle çocukla bir tanışıklığı olmadığı düşünülmekte. Ancak gerçekler tam aksini istismarcıların çocuğun bir şekilde uzak ya da yakından tanıdığı insanlar olduğunu öyle ki bu rakamların ülkemizde %80-90’lere ulaştığını gösteriyor. Yani istismar edilen çocukların yaklaşık %10-20 gibi küçük bir çoğunluğu istismarcısını hiçbir şekilde tanımıyor. İstismarcıların %90’ınından fazlası çocuk sahibi, en az ilkokul düzeyi eğitim görmüş. Çok farklı meslekler yapan insanlardan oluşuyor. Yani bakkalın çırağı, servis şoförü, yan komşu, iyi aile dostu, sınıf arkadaşı, sevgili, amca, dayı, kuzen, abi, baba, dede istismarcı olabiliyor.

Yabancı istismarcıların çocuklar için önemli bir risk potansiyeli olmadığı ve “yabancılarla konuşma” söyleminin geçerliliğinin sorgulanması gerektiği son yıllarda tartışma konusu oluşturmakta. Ancak gerçekte çocuğun tanısın ya da tanımasın istismarcı ile karşılaşabileceği unutulmamalı. Çocuklara yalnızca yabancılar ile ilişkilerinde mesafeli olmayı öğütlemek yerine çevrelerinde uzak ya da yakından ilişki içerisinde bulundukları tüm bireyler ile uygun olmayan paylaşımlardan kaçınmaları için tavsiyelerde bulunmak gerekiyor. Sağlıklı bir çocuk tanımadığı bireyler ile ilişki kurmaya normal şartlarda çok istekli değildir. Araya mesafe koymaya ve uzaklaşmaya çalışır doğal olarak. Yalnızca zihinsel engelli çocuklar ilgi ve sevgi gösterilerine kayıtsız kalamayabilirler. Esasında yabancı istismarı dediğimiz gerçek zihinsel engelli çocuklar için daha büyük bir risktir. Öyleyse zihinsel engelli çocuklara daha fazla eğitim vererek gerek tanıdığı gerekse yabancı insanlarla ilişkilerini düzenlemeleri ve yönetmelerini öğretmek zorundayız. Çocuklara yabancılardan fobi derecesinde korku aşılamak ciddi zararlar doğurabilir. Seviyeli ve kendilerini koruyacak ilişkiler kurmalarını sağlamak ise çok önemli bir başlık.

Cinsel istismar için bir gerçek daha var ki istismarın bir cinsiyeti varsa o da erkektir desek çok yanlış bir cümle kurmuş olmayız sanırım. Çünkü dünyada cinsel istismarcıların %99’u ülkemizde ise neredeyse tamamı erkeklerden oluşmakta. Elbette ki tek başına cinsiyet istismarcı olmak için bir neden değil. Fakat istatistiksel veriler cinsiyetin istismarcı olmada ne derece önemli olduğunu da göstermekte. Özellikle çocukluk çağında istismarla karşılamış bireylerin çocuk cinsel istismarcısı olma ihtimeli ise yükselebiliyor.

 

Ne yapmak gerekmekte peki? Çocuklarımızı yabancılar ile ilişkilerini kısıtlamasını, erkek cinsiyetten olabildiğince kaçınmasını sağlamak çocuğu cinsel istismar mağduru olabilmekten koruyabilir mi? Elbette ki bu soruya vereceğimiz yanıt hayır. Çocuk yabancı ve ya tanıdık her kim olursa olsun bireyler ile ilişkilerinde kendi vücudunu, sınırlarını korumayı öğrendiği zaman kendisine yönelen bir cinsel istismarı önleyebilecek yetileri kazanmış olacaktır. Sağlıklı kişisel ilişkiler kurmayı, sınırlarını korumayı, vücudunun kendine özel olduğunu, sağlıklı ilişkilerin nasıl olduğunu kavraması çocuğun istismardan korunmasına yardımcı olabilir. 

12.10.16

Değerlendir (Henüz oy almamış)