Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Sosyal Sorumluluk

6 Ekim Dünya Cerebral Palsy Günü’nde Meydan Okuma Kampanyası

Resim : İki genç kız zıplıyor.

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nın öncülüğünde bu yıl ikinci kez düzenlenecek kampanyanın amacı, toplumun Cerebral Palsy hakkında bilgilenmesini sağlamak ve farkındalık yaratmak.

Ekim ayı 50'den fazla ülke tarafından Cerebral Palsy Farkındalık Ayı olarak kabul ediliyor. Ülkemizde de Cerebral Palsy hakkındaki farkındalığı artırmak amacıyla Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı'nın öncülüğünde bir meydan okuma kampanyası düzenleniyor.

6 Ekim Cerebral Palsy Günü'nde kampanyaya katılmak isteyen gönüllülerin, zıpladığı veya tekerleme okuduğu video kayıtlarını sosyal medya hesapları üzerinden paylaşması isteniyor. Her gönüllü 3 arkadaşına meydan okuyarak bir yandan arkadaşlarının Cerebral Palsy hakkında farkındalıklarını artırırken bir yandan da kampanyaya destek vermeye davet ediyor. Çünkü Cerebral Palsy'li çocuklar çoğunlukla yürüyemiyor, koşamıyor, zıplayamıyor ve tekerleme söyleyemiyorlar. 6 Ekim Dünya Cerebral Palsy Günü'nde bu aktiviteleri gerçekleştiremeyen çocuklar için harekete geçerek toplumda Cerebral Palsy'e yönelik farkındalık yaratmak amaçlanıyor.

Ayrıca 4 Eylül'de başlayan ve Cerebral Palsy'li çocukların ömür boyu ihtiyaç duydukları rehabilitasyon hizmetlerine erişimleri için bağış toplanan Steptember Projesi'ne destek vermek de mümkün. Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı, toplanan bağışlarla daha fazla Cerebral Palsy'li çocuğun geleceğine umut olmayı hedefliyor. Siz de bir çocuğun hayatında fark yaratmak isterseniz steptember.org.tr web sitesine girerek bağış yapabilirsiniz.

CEREBRAL PALSY NEDİR?

Cerebral Palsy, gelişimini tamamlamamış beynin doğum öncesi, doğum sırası veya doğum sonrası dönemde hasar görmesiyle oluşan bir engellilik durumu. Beynin tramvaya uğramış kısımlarına erken müdahale edilerek, hayat boyu rehabilitasyon uygulamasıyla önemli gelişmeler sağlanabiliyor. Cerebra Palsy'ye çoğunlukla başka bir fiziksel ya da zihinsel engellilik durumu da eşlik edebiliyor. Dünya genelinde 17 milyon Cerebral Pasly'libirey bulunuyor. Türkiye'de ise her 8 saatte bir Cerebral Palsy'li bebek dünyaya geliyor ve her 1.000 canlı doğumdan 4,4'ü Cerebral Palsy'li.

TÜRKİYE’DE HER 8 SAATTE BİR CEREBRAL PALSY’Lİ BEBEK DÜNYAYA GELİYOR

CerebralPalsy'li çocukların ve ailelerinin hayatları boyunca ihtiyaç duydukları özel eğitim ve rehabilitasyon desteğine cevap vermek amacı ile kurulan Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı eğitici, geliştirici, koruyucu, teşhis ve tedavi edici çeşitli destek hizmetleri sunuyor.

Dünyada 17 milyon kişide görülen CerebralPalsy; duruşu ve hareketleri etkileyen, doğum öncesi, esnası ve sonrasında beynin hasar görmesi sonucunda oluşan fiziksel engellilik durumudur. Hareketleri etkileyen, kalıcı bir sorun olan CerebralPalsy bebeğin 3 yaşına gelene kadarki gelişimi esnasında oluşabiliyor. Türkiye'de her 8 saatte bir CerebralPalsy'li bebek dünyaya geliyor.

Hareket bozukluğu ile birlikte görme, işitme, algılama sorunları ve epilepsi gibi farklı durumların da eşlik edebildiği CerabralPalsy'li bireylerde yapılan araştırmalara göre 4 çocuktan 1'i konuşamıyor, 3 çocuktan 1'i yürüyemiyor, 2 çocuktan 1'i zihinsel engelli, 4 çocuktan 1'inin epilepsisi olduğu gözlemleniyor.

03.10.2017 - sozcu

Değerlendir (Henüz oy almamış)