Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Haberler

Cumhurbaşkanı Eşi Emine Erdoğan ‘İnsani Hizmet Takdir Ödülü’ Alacak

Resim : Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan kürsüde konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’a, dünyada yaşanan insani dramlara sessiz kalmayan, yardım faaliyetleri düzenlediği ve bu konuda sosyal sorumluluk projelerine destek verdiği için Londra’da “İnsani Hizmet Takdir Ödülü” verilecek.

Chicago merkezli “Dünya Müslüman Hayırseverler Kongresi (World Congress of Muslim Philanthropists)” tarafından ilki 2008’de İstanbul’da düzenlenen “Küresel Donörler Forumu”nun sekizincisi bu yıl 10-12 Eylül’de Londra’da yapılacak. Forumun 10’uncu yılında ilk kez “Hayırseverlik Mirası Ödülleri” verilecek. Emine Erdoğan’a düzenlenecek törende “İnsani Hizmet Takdir Ödülü” verilecek. Uluslararası meseleler karşısında gösterdiği insani duyarlılıkların yanı sıra Türkiye’de de eğitim, sağlık, engelli sorunları gibi pek çok alanda hayırseverlik faaliyetlerinde bulunan Emine Erdoğan törende hazır bulunacak.

Üç günlük program

British Museum, Mansion House, House of Lords gibi mekanlarda düzenlenecek üç günlük programda, insan onuru, radikalleşmeye karşı direnç, sosyal dayanışma, inanç temelli bağış ile veri destekli hayırseverlik gibi konular ele alınacak. Hükümetlerin, yardım kuruluşlarının ve vakıf temsilcilerinin yanı sıra araştırmacıların katılacağı forum, dünya genelindeki Müslüman yardımseverlerin bir araya gelmesine olanak sağlıyor.

Myanmar dramı

Küresel Donörler Forumu etnik, siyasi, dini ayrımları aşarak, eşitlikçi ve barışçı bir dünyanın oluşmasına katkı sağlamak amacıyla mali ve fikri kaynakları mobilize etmeyi amaçlıyor. Emine Erdoğan, 2017’nin eylül ayında kalabalık bir heyetle Myanmar’daki insanlık dramına dikkat çekmek üzere Bangladeş’teki Kutupalong Kampı’nı ziyaret etmiş ve yardım dağıtmıştı. Erdoğan, Arakanlı Müslümanların yaşadığı vahşetin uluslararası kamuoyuna taşınması amacıyla CNN International’da “İnsanlık Rohingya Müslümanlarına Sırtını Dönmemeli” mesajı taşıyan bir makale de kaleme almıştı. Dünya liderlerinin eşlerine de bu konuda bir mektup yazan Emine Erdoğan ayrıca Birleşmiş Milletler’de “Akdeniz, Afrika ve Myanmar’a yönelik insani yaklaşımlar” konulu bir toplantıya katılarak Türkiye’nin mülteciler ve insani yardım politikalarını anlatmıştı. Emine Erdoğan, 2012’de de can güvenliği tehditlerine rağmen Myanmar’a giderek Arakanlı Müslümanlara uygulanan baskı ve şiddeti uluslararası kamuoyunun dikkatine taşımış, yardım kampanyalarının başlatılmasına öncülük yapmıştı.

Emine Erdoğan’ın uluslararası meseleler karşısında gösterdiği insani duyarlılıkların bir başka örneği ise 2009’da Gazze’ye yapılan saldırılar konusunda oldu. “Filistin’de Barış İçin Kadınlar” adlı uluslararası bir zirve düzenleyerek çok sayıda lider eşini İstanbul’a davet eden Emine Erdoğan, dünya kamuoyuna Gazze’deki saldırıların sona ermesi çağrısında bulundu.

10.09.2018 - AA

Değerlendir (Henüz oy almamış)