Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Sağlık

Her 100 Çocuktan 10’unda Disleksi Problemi Var!

Resim : Annesiyle kitap okuyan kız çocuğu.

Her 100 çocuktan 10’u Disleksi ile baş etmeye çalışıyor. Disleksi, dinleme, konuşma, okuma, yazma ve motor becerilerin kazanılmasında ve kullanılmasında güçlüklerle kendini gösteren bir öğrenme bozukluğudur.

Disleksi, ilk etapta kendini dikkat dağınıklığıyla belli eder. Erken fark edilmesi çocuğunuzun tüm hayatını olumlu yönde değiştirir.

Disleksi olan dünyaca başarılı bilim insanları ve sanatçılar

Dünyaca ünlü bilim insanı ve sanatçılar arasında da yaygın olmasından yola çıkarsak bunun bir zeka geriliği değil, farklı bir metotla öğrenmeye ihtiyaç duyma olduğunu söyleyebiliriz. Disleksi olan uzun bir liste sıralanabilir. Bunlardan birkaçı Albert Einstein, Mozart, Leonardo da Vinci, Winston Churchill, StephenHawkings, Jules Verne, Alexander GrahamBell, Nelson Rockefeller, DustinHoffman.

Erkeklerde kadınlara oranla daha sık görülüyor

Araştırmalar Disleksinin görülme sıklığının %10 olduğunu gösteriyor. Erkeklerde görünme oranı ise kadınlara göre neredeyse 4 kat daha fazla.

Erken farkındalık hayat kurtarıyor

Çocuğunuzun Disleksi olup olmadığını okul öncesi dönemde fark etmeniz, onun tüm eğitim hayatını olumlu yönde etkilemenizi sağlıyor.

    Yaşıtlarıyla karşılaştırıldığında bazıkelimeleri söylerken zorluk çekiyor, düzgün söyleyemiyor.

    Kitap okumamdan hoşlanmıyor.

    Derdini anlatamadığı zamanlardaöfkeleniyor.

    İsteklerini sürekli ağlayarak belirtiyor.

    Yaşıtlarının yapabildiği basit işlerde bile zorlanıyor.

    Yaşıtları onu Oyunlara almak istemiyor.

    Birlikte oyun oynayamıyoruz.

    Çok zeki fakat neden bazı söylediklerimi anlamıyor.

Kendini nasıl belli eder?

    Dil gelişiminde gecikme.

    Sesleri, kelimeleri, harfleri hatırlamada güçlük

    Harfleri birbirine karıştırma, tanıyamama. (d-b, 9-6, a-e)

    Telaffuz sorunları. Yakın kelimeleri yanlış seslendirme, yanlış okuma. (çok-koç, ev-ve)

    Kelime dağarcığında yaşıtlarına göre düşüklük.

    Okunuşu benzer olan kelimeleri karıştırma

    Zayıf hafıza, çabuk unutma.

    Yönleri algılamada zorluk

    Ailede disleksi olması.

    Günlük rutin işlerde zorlanma.

    Ayakkabı bağlama, düğme ilikleme gibi motor işlemlerde geç öğrenme

    Dikkat dağınıklığı ve hiperaktiflik

    Aceleci ve sabırsız olma.

Oyun oynarken arkadaşları tarafından dışlanıyor mu?

Doğru iletişim kanalını kullanmakta zorlanan Disleksili çocuklar genelde yaşıtları tarafından dışlanır. Kendini ifade etmekte zorlanır. Bu durum çocuğunuzun agresif bir tavır takınmasına sebep olabilir.

Özgüven kaybı ve içedönüklük

Dışlanan çocuğun agresifleşmesi zaman içinde yalnızlaşmasına da sebep olur. Çocuğunuz istenmeyen kişi olmasıyla özgüven kaybı yaşar. Bu durumu sosyalleşememe ve içedönüklük takip eder. Arkadaşlarıyla ilişkilerindeki bu tavır evde kendini ebeveynlere sürekli karşı çıkma, varsa kardeş(ler)e karşı saldırgan hatta şiddet içeren davranışlara kadar ilerleyebilir.

Ne yapmalı?

Erken yaşta fark edilen Disleksi belirtileri, çocuğunuzun eğitim hayatını olumlu şekilde etkiler.  Elbette yapmanız gerek ilk şey bir uzmana danışarak çocuğunuzun Disleksi olup olmadığına dair netlik kazanmak. Buna göre çocuğunuz görsel, işitsel, dokunsal, matematiksel alanların tümünde veya birkaçını içeren bir eğitime tabii tutulur.  Dikkat edilmesi gereken nokta ise, bu eğitimlerde muhakkak bir çocuk psikiyatrisinin bulunmasıdır.

Aile desteği olmadan olmaz

Ebeveynlerin anlayışı ve sabrı, çocuğun topluma tekrar kazanılmasında çok önemli rol oynuyor. Aile, çocuğun yaşadığı başarısızlık ve öğrenme güçlünü, kapasite , yetersizlik gibi temellere dayandırmamalıdır. Bunun yerine çocuğu sabırla dinlemeli ve anlayış göstermelidir.

Yaratıcı Drama Eğitimi

Çocukların kendilerinde var olan potansiyeli açığa çıkarabilmek ve özgüven duygusunu geliştirerek onu tekrar hayata bağlayabilmek için yaratıcı drama eğitimi en etkili yöntem olarak kabul ediliyor.

Yaratıcı drama interaktif bir eğitimdir. Çocukların yaparak ve yaşayarak dünyayı ve kendi potansiyellerini tanıma imkanı sağlar.

15.12.2017 - Milliyet

Değerlendir (Henüz oy almamış)