Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Spor

Diyarbakır Engelliler Gücü Avrupa Paravolley Şampiyonası’na Gidemedi

Resim : Diyarbakır Ortopedik Engelliler Gücü Spor Kulübü sporcuları oturarak voleybol oynuyor.

Türkiye Oturarak Voleybol Etaplı Süper Ligi’nde mücadele eden Diyarbakır Ortopedik Engelliler Gücü Spor Kulübü, maddi imkansızlıklarla boğuşuyor. Geçtiğimiz yıl ligi 3. sırada bitirmesine rağmen katılma hakkı kazandığı Avrupa Paravolley Şampiyonası’na maddi imkansızlıklardan dolayı gidemeyen takım, yeni sezon öncesi sponsor ve seyirci desteği bekliyor.

Türkiye Oturarak Voleybol Etaplı Süper Ligi’nde mücadele eden ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni temsil eden iki takımdan bir olan Diyarbakır Ortopedik Engelliler Gücü Spor Kulübü, maddi imkansızlıklarla boğuşuyor. Geçtiğimiz yıl ligi 3. sırada bitirmesine rağmen katılma hakkı kazandığı Avrupa Paravolley Şampiyonası’na maddi imkansızlıklardan dolayı katılamayan sporcular, Türkiye Kupası’nda bu yıl Karabük’te düzenlenen maçlarda yarı final karşılaşması oynayarak büyük bir başarı elde etti. Maçtan maça kentin kamu kurumlarından aldıkları desteklerle ayakta durmaya çalıştıklarını ifade eden takımın antrenörü Mesut Sevim, Süper Lig’de olmalarına rağmen sponsor bulamadıklarını kaydetti. 26 Ocak’ta birinci etap maçları Diyarbakır’da yapılacak olan yeni sezona dikkat çeken oyunculardan Ferhat ve Ferit Tayfur kardeşler ise kentin maddi ve manevi desteğini beklediklerini belirtti.

Sevim: “Maçtan maça destek buluyoruz”

Takımın şu anda Süper Lig’de mücadele verdiğinin altını çizen Antrenör Mesut Sevim, “10 takım mücadele ediyor bu ligde. İyi de gidiyoruz. Üst sıraları zorlayabilecek bir takımız. En büyük zahmetimiz sponsor eksikliği, maalesef destek bulamıyoruz. Bulduğumuz destekler genelde valilik, belediyelerden maçlara gittiğimizde aldığımız destekler. Akabindeki destekleri bulamıyoruz maalesef. Antrenmanlardaki sıkıntılar, malzemelerimizin eksikliği ya da sporcularımızı götürdüğümüz zamanki eksiklikler. Özellikle sporcu konusunda çok sıkıntı yaşıyoruz çünkü herkes işiyle gücüyle uğraşmak zorunda kalıyor. Sirkülasyon olmayınca, sporcu gelmeyince biz de sıkıntı yaşıyoruz. Tabii bunun en büyük sebebi maddi desteğin olmaması. Bir sponsorun olmaması, sporculara herhangi bir destek veya maddi kaynak sağlayamadığımız için en büyük sıkıntıları burada yaşıyoruz. Maalesef ki adı var ama sponsoru yok. En büyük çabamız şu anda bir sponsor bulmak. En azından maçlara gittiğimizde diğer rakiplerimize denk bir şekilde gidebilmek. Biz karşılaşmalara iki adım geriden gitmek zorunda kalıyoruz. Çünkü hem antrenman konusundaki eksik malzemeler, sponsorumuzun olmaması, maddi zorluklarla gidiyor olmamız bizleri zorluyor” dedi.

Sevim: “Maddi sıkıntılardan dolayı sporcu da bulamıyoruz”

Her işte olduğu gibi kendi işlerinin de zorluğu olduğunu belirten Sevim, sporcuların her şeyi kendi güçleriyle yaptıklarını ifade etti. Sevim, “Her işte olduğu gibi bu işin biraz daha fazla zorluğu var çünkü bizim branşımız herhangi bir alet kullanmadan kendi güçleriyle yapıyorlar. Tabii bu onların öz güvenlerini daha fazla arttırıyor. Kendilerini birey olarak hissedip kendi güçleriyle hiçbir ekipmana ihtiyaç duymadan spor yapıyorlar. Spor her zaman insanın özgüvenini yükseltir. Bu bizim branşımız açısından iyi olan tarafı. Kötü olan yanı ise antrenmanlarda çabuk demoralize olmaları. Çünkü kendi güçlerini kullanıyorlar. Sporcu bulamıyoruz maalesef. Maddi sıkıntılar sporcu bulmamızı da engelliyor. Sporcular bir kaynak bekliyor, bir yardım bekliyorlar ve biz de bunu sağlayamıyoruz maalesef. Sağlayamadığımız için de sporcuları elimizde tutamıyoruz. İnsanlarımız haberdar değil. Böyle bir branşın varlığından, burada böyle bir çalışmanın olduğundan hatta Güneydoğu’da böyle bir takımın olduğundan birçok kişinin haberi yok. En büyük sıkıntımız bu maalesef” diye konuştu.

Ferhat Tayfur: “Başarılıyız ama destek görmüyoruz”

Beden eğitimi öğretmenliği mezunu olan ve 2 yıldır takım için ter döken Ferhat ve Ferit Tayfur kardeşler, açılışı Diyarbakır’da yapılacak olan yeni sezon maçlarında destek beklediklerini ifade etti. Ferhat Tayfur, “Maddi olarak destek görmüyoruz. Süper Lig takımıyız, iki yıldır bu faaliyeti götürüyoruz. 4 yıldır da takımımız faaliyet gösteriyor. Bizim isteğimiz Diyarbakır halkının bize desteği. Süper Lig’de olmamıza rağmen şu ana kadar bir sponsor desteğimiz yok. Ücretsiz oynuyoruz. Takım olarak başarılıyız ama destek görmüyoruz. Tüm engelli kardeşlerimize sesleniyoruz. Evde oturarak engellerini daha da farklı bir hale getirmesinler çünkü engel zihinde başlar. Kişi aklındaki engelleri atabilirse hiçbir engel yoktur hayatında. Kendilerini eve kapatmasınlar, böyle bir spor faaliyeti olduğunu görsünler. Bütün arkadaşlarımızı buraya davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Ferit Tayfur: “Diyarbakır’ın maddi, manevi desteğini bekliyoruz”

26 Ocak’ta Süper Lig ilk etap maçlarının Diyarbakır’da yapılacağını hatırlatan Ferit Tayfur ise şunları söyledi:

“Şehrimizin bütün halkını davet ediyoruz. Derdimiz Diyarbakır’ı el birliğiyle bir sportif faaliyet olarak kalkındırabilmek. Eğer bunu başarabilirsek ne mutlu bizlere. Maddi, manevi Diyarbakır halkının tamamen desteğini bekliyoruz. İnşallah bizi yalnız bırakmazlar.”

08.01.2018  - İHA

Değerlendir (Henüz oy almamış)