Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Mozaik

Down Annessi Eruygur'dan "Yamalı Yürekli Aşk"

Resim: Gülümseyen down sendromlu bir çocuk resmi.

Özlem Türker Eruygur'un 9 yaşındaki down sendromlu oğlunu anlattığı "Yamalı Yürekli Aşk" adlı kitap, okurlara sunuldu.

Oğlunun rahatsızlığını ilk fark ettiğinde kendisini neler beklediğini öğrenmek üzere kitapçıları dolaşan ve bir tek kitap bile bulamayan Eruygur, "Yamalı Yürekli Aşk"ı bunun üzerine yazmaya karar verdiğini söylüyor.

Esas hedef kitlesinin engelliler ve bunların aileleri değil, Türkiye'de engelli grubun varlığını kabullenmeyen, onları bir yere koyamayan, çarşıda pazarda gördüğünde bir yaratıkmış gibi bakan insanlar olduğunu kaydeden Özlem Türker Eruygur, kitabında böyle bir çocuğa sahip olan ailelere hayatlarının bitmediğini göstermeyi hedeflediğini belirtiyor. "Ben hayatı çok seviyorum.

Çok pozitif bir insanım. Her şeye güzel bakıyorum. İnsanlara bu kadar sıkıntı içinde yol gösterebiliyorum. Güler yüz, iyi niyet, saygı, sevgi bunların hepsini yasamaya devam ediyorum.

Yani Tunç bizim hayatımızı olumsuz etkilemedi.

Engelli bir çocuğa sahip olmak demek ölüm demek değil. Bunu kanıtlamak istedim" diye konuşan Eruygur, Yetkin Yayınevi'nin bastığı 155 sayfalık kitapta, Tunç'la ilgili özel bilgilerin yanı sıra şiir ve öykülerinden seçmelere de yer veriyor. Tunç'ta down sendromlularda binde 1 oranında görünen otizmin de bulunduğunu ifade eden Eruygur, ayın zamanda kalp rahatsızlığı olan oğlunun ağır bir kalp ameliyatı da geçirdiğini belirtiyor. Eruygur kitaba "Yamalı Yürekli Aşk" ismini Tunç'un geçirdiği kalp ameliyatından dolayı verdiğini ifade ediyor.

28.07.2010 - Dünya

Değerlendir (4 oy, ortalama 5.00 yıldız)