Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Sağlık

DSÖ Uyarıyor: O Hastalık 2018 Yılında 1 Milyon 600 Bin Kişiyi Öldürecek!

Resim : Akciğer röntgen filmini tutan el.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Savaş Özsu, 55 -77 yaşları arasında olan ve herhangi bir şikayeti olmasa dahi 30 yıl boyunca yılda 1 paket ve daha uzun süre sigara içenlerin tarama yaptırması gerektiğini söyledi ve hayati öneme sahip açıklamalarda bulundu.

DSÖ'nün verilerine göre 2018 yılı içinde 1 milyon 76 bin insanın hayatını kaybedeceği ortaya çıktı. İşte hayati tehlikesi olan ve hızla yayılan o hastalık…

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Savaş Özsu, 55 -77 yaşları arasında olan ve herhangi bir şikayeti olmasa dahi 30 yıl boyunca yılda 1 paket ve daha uzun süre sigara içenlerin tarama yaptırması ve düşük doz tomografi çektrimesi gerektiğini belirtti. Doç. Dr. Özsu, ayrıca kadınlarda sigara kullanımının artmasıyla akciğer kanseri görülme sıklığının da arttığını ifade etti.

DSÖ'nün verilerine göre 2018 yılı içinde 1 milyon 76 bin insanın akciğer kanseri nedeniyle hayatını kaybedeceği düşünülüyor.

"Akciğer kanseri nadir görülen bir hastalıktı"

Doç. Dr. Özsu, ülkemizde de en sık görülen ilk 3 kanser türünden birinin akciğer kanseri olduğunu ifade etti ve 26-45 yaşları arasında akciğer kanseri görülen hasta sayısının yüzde 11.4 olduğuna dikkat çekti. Doç. Dr. Özsu sözlerine şöyle devam etti:

"Akciğer kanseri tüm dünyada en sık öldüren kanser türü. Ülkemizde ise en sık görülen ilk 3 kanser türünden biri. Akciğer kanseri, 20. yüzyılın ortalarından itibaren, özellikle sigara kullanımının artmasıyla beraber toplum sağlığını tehdit ediyor. Yüzyılın başında nadir bir hastalık iken, günümüzde sık görülen bir hastalık olarak karşımıza çıkıyor."

"Şikayeti olmasa bile tarama yaptırılmalı"

Ülkemizde her yıl yaklaşık 150 bin insanın kanser tanısı aldığını ifade eden Erdem Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Savaş Özsu, "Herhangi bir şikâyeti olmayıp 55-77 yaşlarında olup 30 paket yıldan daha uzun süre sigara içme öyküsü olan hastalara düşük doz akciğer tomografisi ile tarama yapılmasını öneriyoruz. Bu gruptaki hastalar eğer 15 yıldan daha uzun sürede sigarayı bırakmışlarsa tarama önermiyoruz. İçilen paket sayısı ile içilen yılın çarpımını paket yılı olarak hesaplıyoruz.

“Kanser vakaları erken yaşlarda görülüyor”

Akciğer kanserinde en sık görülen belirtiler kilo kaybı, öksürük ve kan tükürmektir. Hastaların çoğu 45 yaşın üzerinde tanı almaktadır. 45 yaşın altında tanı alanlar ise tüm hastaların yüzde 11,4’ünü oluşturmaktadır" diye konuştu.

"Bölgeler arası kanser türleri farklılık gösteriyor"

Dünyada, erkeklerde ilk üç sıradaki kanser türünün prostat, akciğer ve kolon kanseri olduğunu dile getiren Doç. Dr. Savaş Özsu, “Türkiye’de ise bu sıralama akciğer, prostat ve mesane kanseri şeklinde sıralanıyor. Ancak bölgeler arasında kanser türleri de farklılık gösteriyor.

Örneğin Van’da erkeklerde akciğer kanseri en sık görülen kanserler içinde yer alırken, İzmir’de ise sıklık sırasına göre akciğer, gastrointestinal sistem ve baş boyun tümörleri şeklinde kanser türleri ile karşılaşıyoruz.

09.11.2018 - Milliyet

Değerlendir (Henüz oy almamış)