Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Eğitim

Edebiyat Eskişehir’de Engellileri Biraraya Getirdi

Resim: Masa üstünde beş adet kitap üst üste duruken.Resim: Masa üstünde beş adet kitap üst üste duruken.

Eskişehir'de Büyükşehir Belediyesi, Tepebaşı Belediyesi ve Anadolu Üniversitesi (AÜ) Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen yeni bir projeyle, engelliler edebiyatla bir araya getirildi.

Proje kapsamında 5 yazar ve 11 özel eğitmen, 5 öğrencinin desteğini alarak engelli çocuklarla birebir çalışma yürüttü. 'Yaratıcılık engel tanımaz' anlayışıyla 10 Nisan- 19 Haziran tarihleri arasında uygulanan proje kapsamında atölye çalışmalarına katılan 12'si görme, 4'ü işitme olmak üzere toplam 16 engelli, yazdıkları şiir, kısa öykü ve otobiyografilerini sevenleriyle paylaştı.

Turgut Özakman Sahnesi'nde düzenlenen bir törenle projeye katkı verenlerle proje kapsamındaki atölye çalışmalarında yer alan çocuklara katılım belgesi verildi. Törende konuşan AÜ Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yüksel Kocadoru, 'Bu çocuklar günü geldiğinde kendi kitaplarını yazıp edebiyat dünyasına karışmalı' dedi.

Proje yürütücülerinden Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Daire Başkanlığı Engelliler Özel Hizmet Şube Müdür Vekili Doç. Dr. Nedime Köşgeroğlu da 'Her insan engelli olma riskini taşır. Atölyeye katılan çocuklar, bu engellerini aşıp, başarılı işler ortaya koydular' dedi. Proje yürütücülerinden Anadolu Gazetesi köşe yazarı Zehra Çam da 'Onların hayal dünyalarının hemen harekete geçtiğini gördüm' diye konuştu.

Yazar Ayşe Yamaç da 'Hiçbir engel aşılamaz değildir. Çocuklar bunu gösterdi' şeklinde konuştu.

Atölyeye katılan öğrenciler, şiir, kısa öykü ve otobiyografilerinden örnekler okudu ve daha sonra törene katılanlara kısa bir dinleti sundu.

21.06.2010

Değerlendir (Henüz oy almamış)