Engelli Bir Dünya

Engelli veya özürlü olarak tanımlanan kişiler kimlerdir? Öncelikle bu sorudan yola çıkarak konuyu çok fazla dağıtmadan kendi bakış açımdan yansıyan görüşlerimi sizlerle paylaşacağım.

Kendi gözlemlerimde bu toplumsal yapının gerçek anlamda hastalıklı olduğunu düşünüyorum. Sistem kullandığı kişileri sağlıklı olarak tanımlayarak aslında var olan kokuşmuşluğunu kapamanın telaşı içinde. Televizyonda büyük bir iştahla gülümseme taklidi yapan insanları, baklava dilimli erkekleri, göğüsleri dolgun kadınları gördükçe midem daha da karışıyor. Suni bir mutluluk satma adına hayatlarımız mahvediliyor. Herkes yakışıklı güzel ve zengin olabilir propagandasının ardında diğer insanlar hiçe sayılıyor.

Ve sistemin kullanamadığı ve dışlandığı insanların başında “engelli - sakat – özürlü” olarak tanımlanan insanlar geliyor. Sağlıklı!? olduğunu varsayan bu toplumun dudak büktüğü bu insanlardan bahsedeceğim size. Birincisi bu fiziksel veya zihinsel açıdan farklılık arz edenleri ne engelli ne de özürlü olarak görüyorum. Doğuştan veya sonradan oluşan noksanlıkların insanları hayattan kopardığını düşünmüyorum. Aksine bu tür özel bir durumun hayatın derinliğini farklı yönde değiştirdiğini düşünmekteyim. Elbette gönül ister ki herkes eksiksiz bir biçimde hayata beş duyu organıyla sarılabilsin… Onlar sadece önlerinde var olan küçük bir tümsekle yaşamak zorundalar. O küçücük tümsekler diğer bireylerin onlarla kucaklaşmasıyla uzun ve sonsuz düzlüklere dönüşeceklerdir. Bence onlar şanslı insanlar… İçinde bulunduğu durumu nesnel olarak görebiliyor ve kendilerini bu açıdan hayata hazırlayabiliyorlar.

Biliyoruz bu sınıf atlama telaşı üzerine kurulu hayat onlar için bir adım geriden başlıyor. İş hayatında çıkan sözüm ona bu pozitif ayrımcılık bazı işverenler sebebiyle eziyete dönüşüyor. Sistem bu aşamada,  insanlar arasından kendi çıkarlarına uyacak en verimli bireyi seçme gafleti içine düşürüyor. Sisteme uyum sağlama her şeyin başında yer alıyor. Toplumsal sorumluluk kitaplarda geçen, geçersiz bir eylem olarak kalıyor bence…

Bu devletin hukuksal düzleminde “engelli” olarak tanımlanan bizler; kardeşlerim, ağabeylerim, ablalarım, büyüklerim, küçüklerim.  Biz değiliz asıl engelli olan, siz değilsiniz asıl engelli olan. Sizler yürekleriyle duvarları yerle bir eden kahramanlarımızsınız. Bir organ yada uzvun yokluğu, bir merdiveni aşamamanın hüznü geçicidir ve küçücük bir dokunuşla aşılabilir. Sizler o yürekleri üzerinde büyük dünyaları barındıran insanlarsınız. Bence asıl acınması gereken insanlar bu hastalıklı toplumda “sağlıklı” yaşadığını düşünen ruhu hasta insancıklardır. Bireyselliğe sıkı sıkı sarılarak sistem tarafından posası çıkarılmış bencilleşen insanlardır.

Sizler en az bir kuşun göğe aktığı gibi özgür bireylersiniz. Sadece karanlığa yenilmeden kara bulutları tek bir nefesinizle dağıtmalısınız.

29.10.13