Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Haberler

Engelli Ev Hanımı KOSGEB Kredisiyle İş Kadını Oldu

Resim : Bedensel engelli Aynur Yavaş.

Tekirdağ'da yaşayan 50 yaşındaki bedensel engelli Aynur Yavaş, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı'ndan (KOSGEB) aldığı hibe krediyle açtığı tuhafiye dükkanı ile kendi işinin patronu oldu.

Doğuştan bedensel engelli olan ve tek bacağını kullanamayan Aynur Yavaş, yürüme engelli oğlu ve eşiyle birlikte iyi bir hayat sürmek için elle yürütülen makine ile yaptığı eşyaları satarak para kazanırken, 2014'te girişimcilik kursuna katılarak sertifika aldı.

Daha sonra KOSGEB'in ev kadınlarına verdiği destekten yararlanan Yavaş, 2 örgü, 1 dikiş ve 1 overlok makinesinin bulunduğu tuhafiye dükkanını açarak müşterilerine hizmet vermeye başladı.

Üç yıldır kendi işinin patronu olan Yavaş, tekrar devletten alacağı destekle işlerini büyütüp kendisi gibi engellilere işi öğretip onlara umut olmak istiyor.

- "Güzel projeler mutlaka destekleniyor"

Yavaş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hayatın zorluklarıyla baş etmenin önemli olduğunu, engelli olmasına rağmen, sabah iş kadını akşam ise ev hanımı olarak hayatını sürdürdüğünü söyledi.

Türkiye'de kimse "İş bulamıyorum." demesin diyen Yavaş, belediyelerin ve halk eğitim merkezlerinden alınan sertifikaların ardından güzel projelerle KOSGEB'den destek alınabildiğini belirterek, "Daha önceden elle yürütülen bir makinem vardı. İşlerim artınca çok çalışıp az üretiyordum. KOSGEB'in kredilerinden faydalanmak istedim ve başvuru yaptım. Projem onaylandı, sonra makinelerim geldi. Kendi dükkanımı açtım. İşimi büyütmek için tekrar KOSGEB kredisi aldım. Aldığım üst model makinelerle de kumaş yün mevsimine göre ürünler dikiyorum." ifadelerini kullandım.

Yavaş, insanlardaki "kimse destek vermiyor korkusu"nun yanlış olduğunu dile getirerek, güzel projelerin mutlaka desteklendiğini vurguladı.

Engelli olduğu için hiçbir zaman hayata küsmediğini belirten Yavaş, şunları kaydetti:

"İşler yoğun olunca eve daha geç gidiyoruz, evde de işler oluyor. Haftada bir gün ev hanımı oluyorsun diğer günler iş kadını oluyorsun. Sabah sekizden akşam yedi buçuğa kadar dükkandayım. Ondan sonra da eve gidip ev işlerini hallediyorum. Ben engelli olduğum için bu işi seçtim çünkü ben bu işi yapabilirim. Herkes bir şeyler yapabilir. Her şeyin kursu var. Kimse 'Yapamam, edemem.' demesin."

- "İşlerimi büyütüp kurs vermek istiyorum"

Kendisi gibi engelli bireylere kurs vererek işi öğretmek istediğini dile getiren Yavaş, "3. yılımı doldurdum. 3 yıl önce projemin onaylanmasıyla hibemi almıştım. 3 yıl dolduğu için tekrar bir imza süreci oldu. İşimi büyütmem halinde tekrar proje yapıp hibe kredisi alabilme hakkım var. Devletin verdiği faizsiz kredilerden de yararlanabileceğim. Bu benim için çok güzel bir şey. Ben işlerimi büyütüp kurs vermek istiyorum. Bu işi herkesin öğrenmesini istiyorum." diye konuştu.

Yavaş, engelli olduğu için eve kapanmak yerine makinelerle çalışarak mutlu olduğunu, işinin kendisine terapi gibi geldiğini sözlerine ekledi.

13.11.2017 - AA

Değerlendir (Henüz oy almamış)