Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Kitaplık

Engelli Fatma'nın Yazarı Kendine Getiren Cevabı

Resim: Fatma kitabının kapağı.

Moral FM’de İsmail Tongar’ın hazırlayıp sunduğu ‘’Kâbe Anıları’’ programına katılan yazar Ahmet Bulut, Nesil Yayınlarından çıkan ‘’Fatma ‘’ kitabının yazılış hikâyesini ve kahramanı olan Fatma Tatlı ile nasıl tanıştığını anlattı.

Ahmet Bulut, ‘’Fatma’nın hayat hikâyesini öğrendiğimde kendimden çok utandım’’ ifadesini kullanarak ‘’Allah’ım o kardeşlerimizi fiziki engelleriyle imtihan ediyor. Bizlerin de o kardeşlerimizle imtihan edildiğimizi fark ettim’’ dedi. Bulut, Fatma’nın yaşam hikâyesinden çok etkilendiğini belirterek şunları kaydetti:  ‘’O kardeşlerimize karşı ne kadar duyarsız olduğumuzu görünce işin doğrusu bir kere daha utandım. Fatma kardeşim gibi yine bir kardeşimle cami de tanışmıştık. O da Fatma gibi tekerlekli sandalyedeydi.  Hocam, dedi. ‘Bizi insanlar hiç görmüyor, düşünmüyor, bizim camiye girmeye ihtiyacımız yok mu? Biz camiye nasıl gireceğiz? Kaç camide engellilerin girebileceği imkânlar var?’ diye sorunca o zaman bir kere daha yüzüm kızardı.”

ŞAMAR GİBİ YÜZÜME İNMİŞTİ

Bulut,  Namaz Gönüllüleri Platformu çalışmaları için Sivas’a gittiğinde Fatma ile nasıl karşılaştıklarını ve sonrasında hayatında neler değiştiğini şu cümlelerle ifade etti:  “Namaz gönüllüleri çalışmaları sebebiyetiyle Anadolu’yu karış karış dolaşıyoruz.  Senai Demirci abimle Sivas ve Suşehri programlarına gitmiştik. Suşehri’nden sonra Sivas’a geldik. Programı sunduktan sonra kitaplarımızı imzalarken Fatma kardeşimle tanıştık ve orada sordum ‘Hayırdır kızım tekerlekli sandalye ile gelmişsin. Derdin ne?’ diye sorunca bir Allah dostunun ‘Evladım,  hekim misiniz de soruyorsunuz, belki açıklayamayacağı bir özel durum vardır’ sözleri bir şamar gibi inmişti. Çünkü Fatma kas hastalığına yakalanmıştı. Bu durum beni çok etkiledi”

BİZİ YOLLARA DÜŞÜREN FATMA’NIN DUASIYMIŞ

Fatma’nın durumundan çok etkilendiğini belirten Bulut, onun evine nasıl gittiklerini şöyle anlattı: “Ertesi gün sabah namazını kıldıktan sonra Senai Demirci‘nin sözüyle ’’Gel kendimize bir iyilik yapalım. Dün akşamki, Fatma kardeşimizi ziyarete gidelim’’ deyince düştük yola. Sora sora vardık Fatma kardeşimizin evine.  Fatma yatağının üzerinde bizi bekliyor. Bizi görünce başladı ağlamaya.  İşte o anda sevinç gözyaşının ne kadar güzel bir şey olduğunun resmini ben Fatma’da gördüm. Yanına gittiğimizde Fatma ‘Hocam biliyordum geleceğinizi. Çünkü ben Rabbim’den istemiştim sizi evimizde misafir etmeyi. O beni kırmadı sizi buraya gönderdi hamdolsun’ demez mi? O zaman anladım ki sabah sabah bizi yollara düşüren Fatma’nın duasıymış.”

BENİM EN SADIK DOSTUM KUR’AN’I KERİM

“Ortamı yumuşatalım diye Fatma’ya birkaç şey sorayım, dedim. Fatma’ya ne sorduysam ikinci şoku yaşamaya başladım.” diyen Bulut, sözlerine şöyle devam etti: “Fatma Kur’an’dan bir ayet meali ile cevap veriyor. Fatma, Kur’an’la olan bu muhabbet nereden geliyor, diye sorduğumda ‘Benim en sadık dostum kitabımız Kur’an’ı Kerim. Elimde derman yok tutamıyorum kitabımızı, dedi. Bunu duyunca da elde kitabımızı tutmanın ne kadar büyük bir nimet olduğunu o gün yeniden keşfettim.”

EFENDİMİZE MEKTUP YAZDIM

Bulut, yaşanan bu duygusal anları anlattıktan sonra Fatma’nın “Hocam duydum ki Hacca gidecekmişsiniz. Bende oraların hasretiyle yanıp tutuşuyorum. Ama bu halimle oralara nasıl gideceğim? Oralara gidemeyeceğim için Efendimize mektup yazdım. Benim için okur musunuz?” diye sorduğunda Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (SAV)’e yazdığı mektupları çok merak ettiğini söyleyerek sonrasındaki gelişmeleri şöyle kaydetti: “Senai ağabeyimle görüştüm. Allah sana mı bana mı nasip eder bilemiyorum. Ama Hacca gidene görev düştü. Fatma’nın Efendimize mektupları var, dediğimde o da “Ne demek canla başla” diye cevap verdi. O günlerde Senai ağabeyimiz bir projeyle ilgili TRT ile görüşüyordu. Söz arası laf açılmış. Fatma’yı telefonla aramış.  Onun doğal halinden TRT ekibi çok etkilenmiş. TRT ekibi tam da bizim projeye uygun arkadaş, deyince hac serüveni başlamış oldu Fatma kardeşimizin.”

Ahmet Bulut'un Fatma kitabını 444 24 14'ten isteyebilir ya da internet üzerinden kitapokusak.com'dan alabilirsiniz.

30.10.11 – Gerede Haber

Değerlendir (1 oy, ortalama 5.00 yıldız)