Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Dünya

Asya ve Pasifik Hükümetlerarası Engelliler Hakları Pekin’de Ele Alındı

Resim : Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ayşe Kardaş toplantıda konuşuyor.

2013 - 2022 Asya ve Pasifik Engelliler On Yılının Ara Dönem Değerlendirmesi Üzerine Hükümetlerarası Üst Düzey Toplantı 27 Kasım–1 Aralık 2017 tarihleri arasında Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti Pekin’de gerçekleştirildi. Türkiye, Toplantıda ülkemiz Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Ayşe Kardaş başkanlığındaki heyetle temsil edildi.

Asya- Pasifik Bölgesindeki ülkelerce engellilik konusunun hak temelli bir anlayışla ele alınmasını ve bu doğrultuda politika geliştirilmesi ve uygulanmasını teşvik etmek üzere BM nezdinde tek bölgesel Komisyon olan BM Asya Pasifik Ekonomik ve Sosyal Komite (ESCAP) tarafından çalışmalar yürütülmektedir. Komisyon çalışmalarını Asya-Pasifik bölgesinde yaşamakta olan 650 milyon engelli bireyi koruyan, yetkilendiren ve eşitlik sunan, herkes için içermeci toplumlar oluşturulması amacıyla Bakanlar düzeyinde ardışık olarak kabul edilen ve ilki 1993 yılında başlayan on yıllık programlamalarla gerçekleştirmektedir. Son olarak 2012 yılında kabul edilen ve 2013-2022 yıllarını kapsayan üçüncü programlamanın uygulanma süreci ise halen devam etmektedir.

ESCAP ve Çin Hükümeti işbirliğinde düzenlenen 2013 - 2022 Asya ve Pasifik Engelliler On Yılının Ara Dönem Değerlendirmesi Üzerine Hükümetlerarası Üst Düzey Toplantı 27-29 Kasım 2017 tarihleri arasında kıdemli devlet görevlileri ve ardından 30 Kasım - 1 Aralık 2017 arasında bakanlar için olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. 

 Asya-Pasifik Bölgesindeki Engelliler için Hakların Gerçeğe Dönüştürülmesine Yönelik Incheon Stratejisi’nin ve 2013 - 2022 Asya-Pasifik Engelliler On Yılı’nın uygulama aşamasında kaydedilen ilerlemenin, karşılaşılan güçlüklerin ve ilerleme kaydedilemeyen hususların ara dönem değerlendirmesinin yapılması amaçlanan toplantıda ayrıca, Asya – Pasifik Bölgesinde engellilik içermeci toplumlar inşa etmek üzere gelecekte gerekli olacak politikaların ele alınması hedeflenmiştir. Toplantı kapsamında 2013 - 2022 Asya-Pasifik Engelliler On Yılı’nın ikinci beş yıllık kısmına yönelik Incheon Stratejisi’nin uygulanmasına ivme kazandırmak amacıyla bir bakanlar deklarasyonu ve eylem planının kabul edilmesi hedeflenmiştir.

Genel Müdürlüğümüz tarafından adı geçen on yıllık programlamaların hazırlık ve uygulanma süreçlerine de düzenli raporlamalar ve toplantılar aracılığıyla aktif katılım ve katkı sağlanmaktadır. ESCAP konusunda yapılan çalışmalar kapsamında 2017 yılı içinde 2013-2022 yıllarını kapsayan Incheon Stratejisi Türkçe’ye çevrilmiş, 2013-2022 yıllarını kapsayan üçüncü programlamaya yönelik olarak ülke raporu hazırlanmıştır.

09.12.2017 - eyh.aile.gov.tr

Değerlendir (Henüz oy almamış)