Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Selma Gürbey

sgurbey@gmail.com

Engelli Milletvekilleri Engelli Sorununa Çözüm Olacak mı?

Selma Gürbey

7 Haziran 2015 tarihinde 25. Dönem 550 milletvekili seçilmek üzere seçim yapıldı. Biz engelliler için seçimdeki en önemli konu kaç engelli vekilin TBMM ‘de yer alacağıydı. Farklı partilerden toplam 13 engelli milletvekili aday gösterildi. Bu kapsamda AK Parti’den 2 kişi, Cumhuriyet Halk Partisi’nden 4 kişi, Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) 5 kişi, Milliyetçi Hareket Partisi’nden 2 kişi milletvekili adayı oldu. 7 Nisan 2015 günü Yüksek Seçim Kurulu'na partilerin sunduğu aday listeleri açıklandığında engelliler arasında büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Aday listelerini incelediğimde yalnızca iki partinin listelerinde yer alan 3 adayın seçilebilecekleri yerlerden aday gösterildikleri gördüm. MHP ve HDP ise seçilebilecek yerden engelli aday göstermediklerinden dolayı bu partilerden engelli vekil yine hiç çıkmadı.

Milletvekili sayının az olmasının yanı sıra seçilebilecek adayların bugüne kadar engelli hakları mücadelesinin içinde yer almış milyonların problemlerini yakından bilen, engelli mevzuatlarına hakim olmasa da herkese eşit mesafede bilgi ve deneyimleri olan kişilerden olmadığı görüldü. Engelliler alanında yıllardır çalışmalar yapan deneyimli engelli kişilerin aday listerierinde yer alamaması engelli kamuoyunda çok büyük bir hayal kırıklığı yarattı. Bağımsız adaylarda vardı elbette. Bağımsız engelli milletvekili adayı olan Metin Şentürk’de kişisel gayretine rağmen seçilemedi.

Türkiye nüfusunun %15’ini oluşturan ve on milyon engelli, aileleri ile birlikte 30 milyon kişi TBMM de gerektiği gibi temsil edilemediğini düşünüyor. Meclis de geçen dönem 4 engelli milletvekili vardı bu dönem sayı azalarak 3 engelli milletvekiline düştü. Sayının artması yerine azalması yine engelliler de üzüntüye neden oldu.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin geçtiğimiz dönem de engelli milletvekili olan Şafak Pavey başarılı partinin başarılı isimlerinden birisi olarak bilinse de engellilik alanında cidi bir çalışması yer almıyor. Engellilerin problemlerine çözüm üretilmesi ve nitelikli temsil konusunda çok büyük beklentileri ne yazık ki Pavey'le hiç gerçekleşmedi. Tabi ki başarılarıyla engelinin önüne geçmiş kişilerin de mecliste olması çok güzel. “Varlığı yeter mi?” derseniz, elbette varlığı ve güçlü kişiliği ile çok güzel bir örnek... O halde bu örnekleri niye çoğaltmıyoruz?

Adalet Kalkınma Partisi, seçilebilecek sıralardan gösterdiği iki engelli aday ile yoluna devam ediyor. Geçtiğimiz dönem de milletvekili olan fiziksel engelli Mehmet Doğan Kubat’ta engelli sorunlarının çözümüne yönelik çalışmaları ile ne yazık ki tanınmıyor. Elbette başarıları engelinin önünde olan kişiler farkındalık yaratmak ve toplum nezdinde engellilere bakış açısını değiştirmek açısından çok güzel. Engelliler engelli sorunlarına kendini adayacak ve bu konuda çalışmalar yapacak temsilciye mecliste ihtiyaç duymakta.

Adalet Kalkınma Partisi’nin Bursa'dan 9. Sıradan aday gösterdiği fiziksel engelli Bennur Karaburun’da TBMM de ilk kez yer alan engelli milletvekillerinden birisi. Bennur Karaburun için şu an çok erken olduğu için bir şey söylemek mümkün değil fakat konuşmalarından özellikle kök hücre tedavisi üzerinde çalışmalar planlandığı görülüyor. Engellilerin kök hücre dışında bekleyen çok önemli problemleri var. Bunlar kısaca; evde bakım ve engellilik maaşı ile ilgili mevzuattan kaynaklanan bu haktan mahrum kalan binlerce kişinin problemleri, Maliye Bakanlığı’nın Sağlık Bakanlığı’nın verdiği rapor yönetmeliğine karşı engel oranları kırpılarak emekli olamayan binlerce engellinin mağdur edilmesi, erişilebilirlik ve ulaşılabilirlik için 7+3 yıl olmak üzere 10 yıldır halen beklentilerin altında kalması ve engelli stkların dava süreçlerinin başlaması, okullarda kaynaştırma eğitiminin işleyişinden kaynaklanan problemler gibi daha sayacağımız bir çok konu çözüm bekliyor. Ayrıca engelliler için çok güzel mevzuatlar var ancak bu mevzuatlar kamu görevlileri başta olmak üzere konunun muhatabı olacak bir çok kesim tarafından da halen bilinmiyor ya da eksik uygulanıyor.

Daha yukarıda sayamadığım çok önemli başlıkların çözümü için mecliste ilgili birimleri harekete geçirecek engelli milletvekilleri sizce de engelli sorunlarına çözüm olabilecek mi?

*

Kısaca engelli milletvekillerimizi de tanıyalım;

Şafak Pavey kimdir?

19 yaşında geçirdiği tren kazası sonrasında fiziksel engelli kalan, 1976 Ankara doğumlu Şafak Pavey, Londra Westminster Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nü bitirdikten sonra yüksek lisansını London School of Economics'de tamamladı. 2003 ve 2010 yılları arasında BM Mülteciler Yüksek Komiserliği için Cezayir, Sahra, Mısır, Yemen, Lübnan, Suriye ve Irak' ta insani yardım görevlisi olarak, görev aldı. 12 Haziran 2011 seçimlerinde CHP İstanbul milletvekili seçilen Pavey, CHP Merkez Yönetim Kurulu'nda Doğa Hakları ve Sosyal Poltikalardan sorumlu Genel Başkan yardımcılığı görevini yürütüyor. Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca ve giriş seviyesinde Arapça, Farsça biliyor ve uluslararası işaret diliyle de konuşabiliyor.

Mehmet Doğan Kubat kimdir?

1969 yılında Ankara Polatlı'da doğdu. Avukat, Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Yüksek lisansını İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde yaptı. 1991 yılından itibaren İstanbul'da serbest avukatlık ve danışmanlık yaptı. 2002-2005 tarihleri arasında Türk Telekom Yönetim Kurulu Üyeliği görevinde bulundu. Mahalli idareler ve seçim hukuku alanında çeşitli kitapları yayınlandı. Birçok sivil toplum örgütlerinde üye ve yönetici olarak çalıştı. Orta düzeyde İngilizce bilen Kubat, evli ve 2 çocuk babasıdır.

Bennur Karaburun kimdir?

 Sağanak yağmur altında tekerlekli sandalyedeki engellinin ıslanmaması için şemsiyesini tutan bir kişinin fotoğrafının gazetelerde yayınlanması ile birlikte Bennur Karaburun kamuoyu tarafından tanınmıştı. Karaburun, 1973 Bursa doğumlu. 7 yaşından 23 yaşına kadar profesyonel olarak yüzme sporuyla ilgilenmiş ve önemli dereceler almış. Uludağ Üniversitesi Tekstil bölümü mezunu… 1996'da geçirdiği bir trafik kazasında boynunu kırılıyor ve o günden beri hayatını yüzde 95 engelli olarak sürdürüyor. Vekilin hayatını değiştiren ise 2005 yılında geçirdiği kök hücre ameliyatı oluyor. Karaburun, mecliste engelliler ve kök hücre tedavisi üzerine çalışmayı planlıyor. Bennur Karaburun ile yapılmış olan röportajları okudum ve onun kök hücre ameliyatın ardından kaslarını hissetmeye başladığını öğrendim. Hatta artık yüzebiliyormuş. 23 yaşına kadar profesyonel olarak yüzen ve su topu oynayan Bennur Karaburun engelliler konusunda bakalım hangi çalışmalara imza atacak.

*

Şu an ki mevcut tablo bu… Sivil Toplum Kuruluşları ile partiler iş birliği içinde adayları belirlemediği sürece sorunlarımızın çözümüne katkı beklemek zor görünüyor. Tüm engellilerin sorunlarını kapsayacak detaylı bir araştırma ile hazırlanacak program dâhilinde çalışacak engelli milletvekillerini her parti  STK’larla birlikte belirleyerek ortak adım atamaz mı? İleri ki yıllarda da bu hayal mi gerçek mi olur bilmiyorum. Ama gördüğüm ve her zaman belirttiğim şu ki engellilik sorunu partiler üstü tutulması gereken bir konu… TBMM’de engellilerin biriken problemleri özel olarak değerlendirilerek her partinin engelli milletvekilleri tarafından oluşturulan bir komisyonun aldığı kararlar ile çözümler üretilmesini bekliyoruz.

15.07.2015

Değerlendir (Henüz oy almamış)