Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Saime Toptan

Engelliler Haftası Etkinlikleri

Saime Toptan

Zonguldak’ta 10-16 Mayıs Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında  düzenlenen toplantılar bu alanda yaşanan zorlukların aşılması konusunda ön açıcı çalışmalar olmuştur. 

11 Mayıs 2012 tarihinde Öğretmenevinde sınıf öğretmenleri, rehber öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri ve ailelerle bir araya gelen Prof. Dr. Necate Baykoç üstün yetenekli çocukların eğitimi konusunda bir sunum yaptı.  Daha sonra Zonguldak’taki eğitimi yakından görebilmek amacıyla Bilim Sanat merkezinde öğretmen ve öğrencilerle buluştu.  Tarihimizde üstün yetenekli çocukların  Enderunda  özel olarak eğitildiklerini biliyoruz.  Çocuklarda gözlemlenen farklılıkların ne anlama geldiğini olabildiğince erken bir zamanda belirlemek ve gereken önlemleri hem aile hem okul öncesi kurumlardan başlamak, okullarda sürdürmek gerektiği aile ve yöneticilere ifade edildi. 

Bülent  Ecevit Üniversitesi Zihinsel Engelliler Bölümü Öğrencileri ve Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (ÖZEV) 12 Mayıs  2012’de KDZ. Ereğli’de Engelin Tıbbi Nedenleri konulu bir toplantı düzenlediler.

Toplantı Prof. Dr. Necate Baykoç tarafından yönetilmiştir. Engelin Doğum Öncesi, Doğum Sırası ve Doğum Sonrası nedenleri, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Sağlığı Hastalıkları Ana Bilim Dalı Uzmanı Dr. Özlem Ünal, Engellilerde Beslenme Sorunları Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Gülden Köksal tarafından paylaşılmıştır. Yıldız Tokgöz engelli çocuğu ile neler yaşadığını ve nerelerde zorlandığını anlatmış, Gazi Üniversitesi Hastanesi Çocuk Psikiyatristi ve Başhekim Yardımcısı Doç.Dr. Yasemen Işık Taner bu konuşmayı yorumlamış ve engelli yakınlarının sorunları konusunda dinleyicileri bilgilendirmiştir. 

Toplantı  Zonguldak  önceki dönem Milletvekili Fazlı Erdoğan ve eşi, milletvekili Sayın Ercan Candan ve eşi, KDZ. Ereğli Kaymakamı,  Gülüç ve Alaplı Belediye Başkanları, eşleri, öğretim üyeleri, üniversite öğrencileri ve aileler tarafından izlenmiştir.

Engellilerin gelişim sorunları ile ilgili erken önleyici yaklaşımlar, sorunun çözümü konusunda en önemli adımdır. Engelle karşılaşıldığında erken tanı ve sonrası yapılması gerekenler aile ile paylaşılmalıdır. 

Engelli bireylerin beslenmesi onların sağlıklı gelişimini ilgilendirdiğinden çok önemlidir. Ailenin yaşadığı ruhsal olumsuzluklar engelliye yansır, gelişimi  ve diğer bireylerle bir arada yaşaması zorlaşır.

Panel, TED Okulları Konferans Salonu’nda gerçekleşmiştir. Okul yönetimi salon tahsis etmek ve konukları okulda ağırlamak  suretiyle üniversitenin çalışmasına destek vermiştir.

Bilimin halkla buluştuğu bu çalışma toplumun farkındalığının gelişmesi ve engelli bireylerle ailelerinin eğitimi için gereklidir. Sivil  Toplum Örgütleri ve Üniversiteler yöneticilerle bir araya gelerek bu çalışmaları sürdürmelidir. Ayrıca toplantının bölümde okuyan gençler tarafından düzenlenip izlenmesi bu günden  mesleki motivasyonlarını olumlu etkileyecektir. Başta üniversite Rektörü,  Eğitim Bilimleri Fakültesi Dekanı, Bölüm Başkanı ve Öğretim Üyeleri olmak üzere Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı (ÖZEV)  ve bildiri sunan  üniversitemizin değerli öğretim üyelerinin bu birlikteliği engelin önlenmesi, erken teşhis ve eğitim ile ilgili çalışmalara önemli katkı sağlayacaktır.

20  Mayıs 2012 ‘de Gaziantep’te Engelli Sorununa Hak Eksenli Bakış Açısı konulu ilk toplantı  sabah  saatlerinde il genel meclisi  salonunda öğretmenler, yöneticiler, sivil toplum örgütleri ile bir araya gelinmiş, öğleden sonra da  Gaziantep Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencileri ile Eğitim Fakültesi konferans Salonunda  konu hukuki yönden irdelenmiştir.  Anayasa,  medeni kanun, borçlar kanunu, ceza kanunu gibi genel yasalar,  uluslararası sözleşmeler ve  engellileri ilgilendiren özel yasalarda  engelli haklarının bireylerin eşitliğini öngören ve  ayrımcılığı  yasaklayan hukuk kurallarının  toplum yaşamına nasıl yansıdığı öğrencilerle paylaşılmıştır. 

Engelli sorunlarının   sadece belirli gün ve haftalarda değil Türkiye Özürlüler Eğitim ve Dayanışma Vakfı  (ÖZEV) tarafından  her fırsatta   ve zeminde   toplumun çeşitli kesimleri ile paylaşılması sürdürülecektir. 

25.05.12 

Değerlendir (Henüz oy almamış)