Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Haberler

Engelliler İçin Ücretsiz İstanbulkart Protokol Duyurusu

Resim : Elde tutulan İstanbulkart.

Sağlık Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol nedeniyle "engelli" ve "engelli refakatli" İstanbulkart'larının vizeleme işlemi öncesi Sağlık Bakanlığı sistemine kaydettirilmesi gerektiği belirtildi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, "engelli" ve "engelli refakatli" İstanbulkart'larının vizeleme işleminden önce Sağlık Bakanlığı sistemine kaydettirilmesi gerektiğini duyurdu.

İBB'den yapılan açıklama şöyle;

Sağlık Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol nedeniyle, “Engelli” ve “Refakatli Engelli” İstanbulkart’larının vizeleme işleminden önce Sağlık Bakanlığı sistemine kaydettirilmesi gerekiyor.

Sağlık Bakanlığı ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokol kapsamında, ücretsiz İstanbulkart başvurusu için İBB İştiraklerinden BELBİM’e sunulan engelli raporları, artık Sağlık Bakanlığı e-Rapor ve Ulusal Engelliler Veri Bankası sistemleri üzerinden teyit ediliyor.

İstanbulkart sahiplerine ait bilgiler bu sistem üzerinden sorgulanacak ve sorgulama neticesinde rapor tarihi ile rapor geçerlilik süresi baz alınarak, İstanbulkart’ların ücretsiz olarak kullanılabileceği geçerlilik süresi belirlenecek.

Geçerli engelli raporu olduğu teyit edilen engelli vatandaşlarımıza, kısa mesajla ücretsiz İstanbulkart kullanımına dair bilgi verilecek. Gelen kısa mesaj sonrasında İstanbulkart’ların herhangi bir BİLETMATİK’e dokundurularak vizeleme işleminin tamamlanması gerekiyor.

İstanbulkart’larına vizeleme talimatları gönderilemeyen vatandaşlarımızın ise, engelli raporunu temin ettikleri hastaneye başvurarak, raporlarının Sağlık Bakanlığı’nın ilgili sistemlerinde kayıtlı olduğunu teyit ettirmeleri gerekiyor.

Rapor bilgilerinin ilgili hastane tarafından Sağlık Bakanlığı sistemlerine girişi yapıldıktan sonra, vatandaşlarımızın en yakın İstanbulkart başvuru merkezine raporlarının aslı ile gelerek vizeleme başvuru talebini oluşturmaları gerekiyor.

Yapılacak veri doğrulaması sonrasında İstanbulkart vizeleme işlemleri gerçekleştirilecek.

14.07.2019 - engelsizler.net

Değerlendir (Henüz oy almamış)