Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Haberler

Kayseri’de Anadolu Engelliler Kenti Toplu Konut Yapı Kooperatifi Kuruldu

Kayseri'de yapılan engelliler sitesinin temel atma töreninde tekerlekli sandalyeli bir kişi ve 3 görevli.

Anadolu Sakatlar Derneği Genel Başkanı Osman Kılıç, AA muhabirine yaptığı konuşmada, engelli vatandaşları ev sahibi yapmak için Anadolu Engelliler Kenti Toplu Konut Yapı Kooperatifi'ni kurduklarını bildirdi.

Engelliler için yapılan konutların Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) proje örnekli olduğunu belirten Kılıç, şunları söyledi:

'70 milyon TL'ye mal olacak ve 220 bin metrekarelik alan üzerine inşa edilen konutların yanına, ayrıca engellilerin rahatlıkla kullanabilecekleri, bakım merkezi, havuz, spor alanları, sağlık merkezleri ve çocuk Oyun alanları da inşa edilecek. Kooperatifimize kayıt yaptıran engelli bin üyemiz, 2 bin TL peşinat ve asgari ücretin yarısı taksitlerle ev sahibi olacak. Engelli vatandaşlarımızın hayali olan bu proje ile yapılan 120 metrekarelik evlerde üyelerimiz, çok daha kaliteli bir yaşam sürecek.'

Kılıç, temeli atılan ve yapımı devam eden 7 bloğu 2012 yılında bitireceklerini ve 200 konutu üyelerine teslim edeceklerini, Mart ayı içerisinde ise bu bloklar için alt yapı çalışmalarının başlatılacağını söyledi.

Kılıç, sözlerini şöyle tamamladı:

'Kooperatifimize engelliler haricinde kimse üye olamıyor. Konutlarımız engelliler düşünülerek dizayn ediliyor. Bu tip bir projenin benzerinin Türkiye'de olmadığını biliyorum. Ancak dünyada var mı bilmiyorum. Binalarda engellilerin hayatını kolaylaştırabilecek her türlü imkana yer verdik. Bina girişlerine tekerlekli sandalyeli engellilerimiz için rampalar yapılırken, asansörlerde ve kapı zillerinde de görme engelliler için kabartma yazı kullanılacak. Ayrıca ev içerisindeki, banyo, tuvalet, lavabo ve mutfakta yine engellilerin hayatını kolaylaştırmak için dizayn edilecek. İşitme engelliler içinde işaret levhaları kullanılacak.'

Bunun kendileri için çok büyük bir proje olduğunu ifade eden Kılıç, böyle bir projenin hayata geçirilmesinden dolayı üyelerin çok memnun olduğunu sözlerine ekledi.

Yüzde 50 özürlü raporu olan Selma Kayman da, kendisinin 1999 yılından bu yana dernek üyesi olduğunu belirterek, 'Kendimize ait bir eve başımızı sokabilmek için sabırsızlıkla bekliyoruz' dedi.

Yüzde 70 özürlü raporu bulunan Sitem Dulda ise, hayatında hiç bir zaman kendisine ait bir taşınmazı olmadığını kaydederek, konuşmasına şöyle devam etti:

'Ben Argıncık Mahallesi'nde bir evin bodurum katında kirada yaşıyorum. Böyle bir projenin hayata geçtiğini duyduğumda çok heyecanlandım, çünkü böyle bir şey benim ve benim gibiler için bir hayaldi. Artık kendime ait bir evim olacak. Bundan daha güzel ne olabilir ki. Benim gibi engellileri ev sahibi yapacak olan derneğimize teşekkür ediyoruz. Onun sayesinde bir evimiz olacak.'

16.01.11 - AA

Değerlendir (6 oy, ortalama 4.67 yıldız)
Yorumlar
ahmet
herket ev sahibi deyil bagdur
bugun 3 olan üstü olan anadolu engeliler toplu konut kooparatifin siz haberciler sadece disardaki özürlülere bi miklofon tutup baduriyetini dinleseniz ne güzel olurdu 300 milyon aydati olan kooparatifin 58 yil süre icinde sadece 8 katli 1 bina oda sadece kaba insaat 2 tane tebel baskada bise yok 5 sene süre icinde yapti sadece bu yorumlar size kalmis bukadar paralar nereye gitti acilen büyük sehir belediyesi el atmasi lazim mahkemeye basvurulmasi lazim kimse parasini baglasin ben pismanim sakin
AHMET
Sayın Başkanımız OSMAN KILIÇA...
Sayın başkanmz OSMAN KILIÇA teşekkür eder, bu projeyi gerçekleştirdigi için sonsuz teşekkürlerimi sunarm..