Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Haberler

Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşmeye Dair Ulusal Raporu Müzakere Toplantısı Gerçekleştirildi

Resim : Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Orhan Koç kürsüde konuşuyor.

Ülkemizde Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme (EHİS)’ye Dair Ulusal Raporu Müzakere Toplantısına yönelik hazırlık çalışmaları çerçevesinde paydaş kuruluşların temsilcilerinin de katılımıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığında, Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Orhan Koç’un başkanlığında toplantı gerçekleştirildi.

Toplantıda, daha önce 2013 yılına kadar olan dönemi kapsayacak şekilde EYHGM tarafından hazırlanan ve BM Engelli Hakları Komitesi’ne iletilen “EHİS’e ilişkin ilk ulusal raporumuz” Komite tarafından 26 Eylül 2018 tarihinde ele alınarak ek bilgi talep edilmiş ve ülkemize buna yönelik bir soru listesi iletildiği belirtildi.

Anılan soru listesine cevaben BM’nin ilgili yönergesi çerçevesinde sorumlu bakanlık ve kurumlarla işbirliği içinde tüm sektörleri içine alan ve 2013-2018 yıllarını kapsayan bir raporlama süreci başlatıldığı, bu süreç çerçevesinde, anılan sorulara ilişkin cevapların hazırlanabilmesi amacıyla 23 Kasım 2018 tarihinde sorumlu bakanlık ve kurumların katılımıyla konuya ilişkin bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildiği vurgulandı.

Bilgilendirme toplantısını müteakip 26 Kasım 2018-17 Aralık 2018 tarihleri arasında her bir madde başlığı için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı binasında 23 odak toplantı gerçekleştirilmiştir. Bu toplantılar sonucunda da bakanlık ve kurumların katkılarıyla oluşturulan ek raporumuz 9 Ocak 2019 tarihinde Komite’ye sunulmuştur.

13-14 Mart 2019 tarihlerinde Cenevre’de Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Komitesi ile Türk Heyeti arasındaki yapıcı müzakere toplantısında EHİS’in ülkemizde uygulanması açısından engelli hakları konusunda Komite tarafından ülkemize sorulabilecek olası sorular STK'lar tarafından Komite’ye sunulan gölge raporlar da dikkate alınarak tespit edilmiştir. Tespit edilen sorular çerçevesinde sorumlu kurumların katkıları alınmak üzere resmi yazışmalar yapılmıştır. Kurumlarca iletilen cevaplar doğrultusunda kapsamlı bir metin oluşturulmuştur. Bugün Türkiye saati ile 17:00’de Cenevre’de Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Komitesi ile Türk Heyeti arasında değerlendirme toplantısına geçildi.

14.03.2019 - eyh.ailevecalisma.gov.tr

Değerlendir (Henüz oy almamış)