Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Simge Kılıç

simge_kilic@hotmail.com

Engellilerin Sınav Çilesi

Simge Kılıç

Geçtiğimiz hafta sonu açık öğretim sınavına girdim. İnanın bin pişman oldum. Başıma tekrar nerden çıkardım bu okuma işini diye kızdım. Ancak sınava girmek için çektiğim sıkıntının sorumlusunun kim olduğunu belirlemenin asıl önemli konu olduğunu düşünüyorum.

Kayıt başvurusu yaptığımda engelli raporumu vermiş ve özel salonda sınava girme talebinde bulunmuştum. Sınav yerleri açıklandığında, ilk gün gideceğim okulun 4. Katında,  2. gün gideceğim okulun 2. Katında olduğu yazıyor.  Özel sınıf olduğuna dahil bir bilgi görünmüyordu. Ben raporumu verdiğimden emin olduğum için okulların yeni yapılan okular olduğunu, asansör olabileceğini düşünerek sınav gününü bekledim. Bir yandan içimde bir kuşku ile bir hata var mıdır? diye düşünüyordum.  Daha önce engelli raporu verdiği halde okullarımızın çoğunun mimari yapısı uygun olmadığı için eziyet çeken çok arkadaşla karşılaştığım için içindeki kuşku yersiz değildi.

Sınavın ilk günü gittiğimde içimdeki kuşkunun boşa olmadığını gördüm. Özel sınıfı geçtim, sınav yerim 4. kattı ve tabi ki okulda asansör yoktu. Okulda görevli olan hocalar yardımcı olup kağıdımı alt kata aldılar ve sınavın ilk gününü atlattım. Ancak 2. gün olan sınavda aynı düşünceli kişilere rastlayamadığım için 2. kata çıktım ve sınavı oldum. İkinci gün üst katta sınava girecek olan tahminimce yaşı 35 - 40 arasında olan bir bayan, benim babamla merdivenleri çıkma eziyetimi görünce sinirlenerek şu cümleyi kurdu “Bu ülkemizin ayıbı, düşüncesizliği. Hiç mi engelli bir çocuk rahat rahat okuluna gidip gelemeyecek? Şu merdivenin yanına rampa yapmak ya da bir asansör yapmak çok mu zor? Yazıklar olsun!” dedi. Belki de içinde bulunduğum durumu, beynimden geçenleri en güzel özetleyen cümleyi kurdu.

Eve gelip bilgilerimi kontrol ettiğimde raporumun görünmediğini fark ettim. Ertesi gün açık öğretim destek hattını aradığımda kayıt yaptırdığım bürodan raporumun gönderilmediğini ve gerekli düzeltmelerin bir gün önce bittiğini, haziran ayında olacak sınav için bir değişiklik yapamayacaklarını ve ancak önümüzdeki seneler için; eğer gidip raporumu büroya tekrar verirsem, işlem yapacaklarını ilettiler ve sınava gireceğim yerde yetkili kişilere durumu anlatmamı ve yardım istememi söylediler.

Kime, nasıl kızacağımı inanın şaşırdım. Artık eski binaları geçtim ama yeni yapılmış bir okulda bile asansör yoktu ve engelli bireyleri düşünen en küçük bir ayrıntı göremedim. İnsanlara destek olmak yerine, köstek olan zihniyeti de hala anlamış değilim. Raporumun gönderilmemesi gibi görünen hatanın sorumlusu kim diye detaylı düşündüm. Vardığım tek sonuç şu ve bunu en iyi özetleyen atasözü de “Balık baştan kokar.” Yani en fazla gençliğe ve gençlerin eğitimine önem vermesi gereken devlet, hiçbir ayrımı yapmadan herkesin eşit şartlarda, her anlamda yararlanabileceği bir eğitim vermezse zaten sorununun anası başlamış demektir, beraberinde gelen problemler bu ana sorunun yavrusudur.

18.04.2012

Değerlendir (46 oy, ortalama 4.98 yıldız)