Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Saime Toptan

Engellilerle 360° İletişim

Saime Toptan

Mutlu bir iş yaşamı, mutlu bir sosyal yaşam  tüm bireyler için hayatın en  önemli  hedefleri arasındadır.  Ancak engelli bireyler kendilerine fırsat eşitliği tanınmadığı ve ayrımcılığa uğradıkları için bu hedef onlara çoğu zaman erişilemez bir hayaldir. Bu hayali gerçeğe kavuşturmak yani onlar için de mutlu bir iş ve sosyal yaşamı görebilmek için etkileşim ve iletişimin doğru olması gerekiyor. Evde, sokakta , işyerinde onlarla birlikte iken onları iyi anlamak, tanımak gerekir. Bunun için doğru iletişim ve ortak zamanın profesyonelce yönetilmesi  önemlidir.

Mehmet Kızıltaş ilgililere yön verecek bir rehber kitap yazdı. Engellilerle 360° İletişim. Engelli bir kişi ile ilk kez karşılaşılıyorsa  yada ilk kez bir engelli ile iş görüşmesi yapılıyorsa veya bir işveren engelli çalışan ihtiyacı için iş pozisyonları belirlemek istiyorsa ihtiyacınız olan her şeye bu kitapla ulaşıyorsunuz. Özellikle engelli iş gücü kaynağına ulaşmanın ipuçlarını bu kitapta buluyorsunuz. Bu kitap engelliler açısından iş hayatını olumsuz  etkileyen ön yargılardan arınmak için  çözümler getiriyor. Yazara göre “ Ön yargı belli bir sorunla ilgili dışlama, duyarsızlık, ötekileştirme bencillik duygularının toplamı olan ayrımcılık sorununu doğurur. Yanlış ve yetersiz bilgilere dayalı kalıplaşmış bir yaklaşım olan ön yargıyı parçalamak Albert Einstein’ın ifadesiyle atomu parçalamaktan zordur.” Genellikle dış görünüşe dayalı, tanımadan engelliler hakkında oluşan kalıplaşmış düşüncelerin birer birer bu kitapta açıklandığını görüyoruz.

Engellinin çalıştığı yer, iş ortamı mekan düzenlemesi ve aynı yerde çalışan engelli olmayan bireylerin ön yargıları hakkında bilgiler içeren bu kitap tüm olumsuzluklar için, engelli birey için çıkış yolları, engelli olmayanlar için ipuçları veriyor. Bir engelli kendisini nasıl görüyorsa çevresi de onu öyle görür. Engelliler yeteneklerinin farkında olmalı bunları anlatabilmelidir. Neye sahip olduğunu engelinden ön planda tutarak kendini kabul ettirmeye odaklanmalıdır. Neler yada hangi ön yargılar işverenleri engellilerle çalışmaktan alıkoyar veya engellilerle çalışma deneyimi olmayan işverenlerin ön yargıları nelerdir? Sorularının cevabı da bu kitapta…

Kitapta belirtildiği üzere; bazı işverenler  engellilerin hareket özgürlüğünü kısıtlayan görüntüleri nedeni ile onların prezantabl olmadıklarını düşünüyorlar. Daha başlangıçtaki bu negatif  iletişim  engellilerin hayatı boyunca unutmayacağı psikolojik travma yaşamasına sebep olabiliyor. İşverenler engellileri  ön plana çıkarmak istemiyorlar. Basit, vasıfsız, gözden uzak pozisyonlarda tutuyorlar. Ayrıca engellilere, iş başvurularında asgari ücretle çalışmak zorundalarmış gibi bakılıyor. Bu da engellinin devamlılık ve verimliliğini olumsuz etkiliyor. Tüm bunlara dair yaşanmış anılar ve başarılar da  kitapta  yerini almış.

Okuyup öğrendiklerimizden çıkardığımız sonuç özetle; ülkemizde işverenler engelliler konusunda yeterli ve doğru bilgilere sahip değil, bu konuda duyarlı ve profesyonel öğretiler verilmiyor, ekonomik yapı engellileri içerecek şekilde düzenlenmiyor, işverenler engelli  çalıştırma konusunda çekingen ve ön yargılı. Bu nedenlerle de istihdamın  önünü kapatan büyük bir ENGEL  var.

İşveren ve engellilere yol gösteren rehber niteliğindeki Engellilerle 360° İletişim isimli eserin  yazarı Sayın Mehmet Kızıltaş’ı tebrik ediyorum. Bu değerli kitabı imzalayarak bana gönderdiği için teşekkür ediyorum.

27.06.2012

Değerlendir (4 oy, ortalama 4.00 yıldız)