Engellilerle 360° İletişim

Türkiye’de ilk defa engellilerle doğru iletişim kurma metotlarını anlatan rehber niteliğinde el kitabı Elma Yayınevi’den çıktı.

Engellileri tanıma, doğru iletişim kurma; duygusal bir yaklaşım değil, profesyonel bilgi, deneyim ve yaklaşım gerektirir.

Türkiye’de ilk defa engellilerle doğru iletişim kurma metotlarını anlatmanın yanı sıra bir engelli ile ilk kez karşılaştığınızda -hangi engel grubundan olursa olsun- neler yapmanız gerektiğini A’dan Z’ye anlatan ve karşılaşacağınız soru ya da problemlerinizde hemen hızlıca inceleyebileceğiniz rehber niteliğinde yardımcı el kitabı Elma Yayınevi’den çıktı.

SATIN ALMAK İÇİN HEMEN TIKLAYINIZ

Kendisi de engelli olan ve kitabın yazarlığını yapan Mehmet Kızıltaş bu önemli eserle Türkiye’de 19 yıldır profesyonel engelli farkındalık çalışmalarına bir yenisini daha ekledi.

Engelli bir kişi ile ilk kez mi karşılaşacaksınız? Ya da ilk kez bir iş görüşmesi mi yapacaksınız? Veya engelli aday ihtiyacınız için iş pozisyonları belirlemek istiyorsunuz ancak hiçbir fikriniz yok mu? Daha önce yapmanız gerekenler noktasında kaygılı, deneyimsiz olarak girdiğiniz mülakatlarda ciddi iletişim kazaları yaşayarak belki de aradığınız en doğru adayı bir anda kaybetmiş olabilirsiniz. İşte bu noktalarda bu kitap sizin için bir fırsat. Kitapta, duygusal ve soru işaretleri ile dolu düşüncelerinizi geride bırakıp engelli adayları anlamak, doğru iletişim kurmak ve süreci profesyonelce yönetmek için profesyonelce yaklaşım metotlarını bulacaksınız.

Bu kitapta yer alan bilgiler ve hikâyeler, Ocak 2005 Mart 2012 tarihleri arasında engelsizkariyer.com proje sinin hayata geçmesi sürecinde yapılan araştırmalardan, engelli bireysel üyelerden, çalışmalarımız sırasında tanıştığımız engelli dostlarımızdan ve İK profesyonelleri ile yaptığımız görüşmelerden elde edilmiştir. Ayrıca kitapta kaynak olarak yabancı eserlerden yapılan çeviriler de yer alıyor. Ortopedik engelli biri olarak bu kitabı yazmaktaki amacım, yaşadığım deneyimlerden edindiğim bilgileri paylaşarak iş hayatında ve sosyal yaşamda bundan sonra engellilerin fırsat eşitliği için ayrımcılığa uğramadan hak ettikleri profesyonel, başarılı ve mutlu iş ve sosyal yaşam düzeyine ulaşmalarına katkı sağlamaktır. Dünya nüfusunun %15’ini engelliler oluşturuyor ve engelliler de aile, toplum, çevre, sosyal politikalarla 360 derecelik hayat çemberinin içinde yer alıyorlar.

Herkes bu çemberin bir parçası olduğu için engellilerle iletişimin ve etkileşimin daima 360˚ algılanması gerekmektedir. Eğer şimdi siz de “Kazanmak için başlamak lazım” diyorsanız, engelli iş gücü kaynağına ulaşırken doğru iletişim kurarak başarılı sonuçlara nasıl da kolayca ulaşabildiğimizi görmek için engellilerle 360˚ iletişim yolculuğuna birlikte çıkalım. Başındayken söyleyeyim ve lütfen unutmayın; bu işin sırrı, gücü ve sihri sizsiniz.

Kitap tüm kitapçılarda ve kitap sitelerinden satışta.

YAZAR HAKKINDA

1974 yılında Gaziantep’te doğdu. Henüz üç yaşındayken geçirdiği çocuk felci ile ortopedik engelli olan Kızıltaş, engelliler adına inovatif ve cesur projelerin mimarı; Hasibe Kızıltaş’ın eşi ve Kayra’nın babası; televizyon programı sunucusu, yapımcı, yönetmen, gazeteci, yazar, danışman, stand up’çı.

1993 yılından bugüne GRT, STV, TRT1, BRT, Medical Channel, SKYTURK ve TRT2 gibi özel televizyon kanallarında engelliler için ilk kez yapılan “Yaşadıkça” programının sunucusu.

Kızıltaş, Yılın En İyi TV Programı Ödülleri’nden Special Olympics & ABD Kennedy Vakfı Özel Hizmet Ödülü dışında 38 kez başarı ödülüne layık görüldü. Kanada’da düzenlenen “Engelliler Kısa Film Festivali” nde beş başarılı engellinin yaşam öyküsünü konu alan “As Long As We Live” filmi ile ülkemizi engelliler adına uluslararası arenada temsil eden Kızıltaş, “UluslararasıEngelsiz Medya Buluşması” ile dünyanın en saygın isimlerini bir araya getirerek medyada engelli farkındalığı için önemli kazanımların elde edilmesine büyük bir katkı sağladı.

İlklere imza attığı çalışmalarıyla ulusal ve uluslar arası medyanın odağı olan Kızıltaş, toplumun engellilere karşı evrensel bir bakış açısı ve duyarlılık kazanmasını amaç edinerek “Yaşadıkça Engelsiz Yarınlara” adlı tek kişilik gösterisi ve “İnsan Kaynakları’nda Çırak Aranıyor” ve “Engellilerle Doğru İletişim Metotları” başlıklı eğitimleri vermektedir.

Bunların yanında, engellilik konusuyla ilgili her alanda seminer vermekte, ulusal ve uluslararası projelerde konuşmacı ve danışman olarak yer almakta. Yasadikca.com engelliler haber ve bilgi portalının ardından 2004 yılında engelli işgücü kaynağı, engelliler insankaynakları ve kariyer portalı Engelsizkariyer.com’u hayata geçirdi.

04.05.2012 - Yaşadıkça