Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Simge Kılıç

simge_kilic@hotmail.com

Engellilerle İletişim 360 Derecedir

Simge Kılıç

Birlikte yaşayan insanlar anlaşmak ve paylaşmak zorundadır. Bu sebepten dolayı iletişim yaşamanın gereğidir. Özellikle hayatımızı devam ettirebilmek adına çalışmak zorunda olduğumuzu düşündüğümüzde; iş ortamında da sosyal yaşamda olduğu gibi en fazla ihtiyaç duyduklarımızın başında iletişim geliyor. Peki en fazla ihtiyacımız olan bir şeyin aynı zamanda en fazla eksikliğini duyduğumuz bir ortamda, engellilerle iletişim hangi düzeyde? İş hayatında bir engelli nasıl görülüyor? Nasıl ilk iletişim kuruluyor? Bu tarz bir bakış açısı ile yazılan ve engellilere yapılan doğru ve yanlışları görmemizi sağlayan bir kitaptan bahsetmek istiyorum size. Bu kitabın adı “Engellilerle 360 derece  İletişim”.

Şu an da 5.ayında 4. basımı yapılacak ve sevgili Mehmet Kızıltaş tarafından kaleme alınan bu kitabı elinize alır almaz engellilik ve engellilerin yapabileceği işler konusunda bilinen doğru ve yanlışları vurgulamak adına yirmi dört sorudan oluşan bir test çıkıyor karşımıza. Daha sonra engellilik tanımları ve türleri anlatılıyor. Kitap insan kaynakları için bir rehber niteliğinde. En başta engelli insanlara karşı duyulan “önyargıyı” kaldırmak ve bir engelliyi iş alanında nasıl yönlendirmek gerektiği, yeteneklerine uygun çalışma ortamları sağlamak için neler yapılması gerektiği anlatılmakta. İlerleyen sayfalarda gerçekten büyük başarılara imza atarak engellerini arka planda bırakmış, başarılı engelli kişilerin hayat hikayeleri anlatılmakta. Son bölümde ise anketler yer almakta.

Birçok kez kendi yaşadıklarımdan da yola çıkarak şunu söyleyebilirim ki, hala engelliler sadece devletin verdiği engelli kotasını doldurmak için işe alınması zorunlu kişiler gibi görülebiliyor. Engelli bu ne iş versem yapar, ne okumuşsa okumuş, ne becerisi varsa önemli değil, en basit, en fazla gözlerden uzak işleri yaptıralım mantığı maalesef ki hala işverenlerin gözünde var. Hatta işe gelmesin otursun evinde biz maaşını yatıralım şeklinde yapılan uygulama ile çalışan ve bildiğim birçok engelli arkadaşımda bulunmakta. İşveren kişiler ağır engelli insanları bir külfet gibi görüp, daha ilk görüşte hiçbir şans vermiyor. İşte bu kitap içerisinde, değinmeye çalıştığım bütün konular fazlasıyla bulunmakta. Engelli bireylerin gerek iş görüşmelerinde, gerek çalışma esnasında yapılan baskılarda, gerek çalışma koşulları bakımından, gerek çalışma arkadaşları ya da yöneticileri tarafından yapılan ayrımcılıklarda nelerin yanlış olduğunu ve aslında nasıl olması gerektiğini ayrıntılarla ve görsel şekilde resimlerle birlikte çok güzel anlatılmakta.

Yapılan yanlışlar ve önyargılarla birlikte engelli bireylerin kendilerine olan güvenleri azalıyor ve kendilerini engelsiz bireylerden farklı görmeye başlayıp, ötekileştiriyorlar. Bu yüzden engelli birey yeteneklerini ortaya koyamıyor ve pasif duruma düşüyor. Kitapta bu şekilde engelli bireylere de mesajlar veriliyor. Tabi ki olumsuz durumların olabileceği ama bir engelli olarak vazgeçilmemesi gerektiği ve kendini kabul ettirerek, yeteneklerini ortaya koyması gerektiği vurgulanmakta.

Ülkemizde iş ve yönetim konusunda bir ilk olan bu kitapla birlikte görülüyor ki, işverenler engellilik konusunda ve engelli bireylere yaklaşım konusunda yetersiz ve önyargılı. Kitabın ilk mesajı önyargısız bir şekilde yaklaşım, empati ve biraz da engelli için gerekli ortamların sağlanması ile harika çalışan engelli bireylerin ortaya çıkacağıdır. Engelli bireyler çalışmayı seven ve yaptığı işi en doğru şekilde yapmaya odaklanan kişilerdir, çünkü verilen fırsatlar onlar için çok değerlidir.

Engellilerle 360 derece İletişim işverenlerin, engelli ve engelsiz bireylerin mutlaka okuması gereken bir kitap. Sayın Mehmet Kızıltaş, engelli bireylerin istihdamı konusunda uzun yıllar çalışmalar yapan, Türkiye’ye çok yetenekli engelli çalışanlar kazandırmayı sağlayan ve bu konuda canla başla gece gündüz demeden çalışan biridir. Bizlere kılavuz niteliği taşıyan bu kitabından dolayı kendisine teşekkür ediyor ve başarılarının devamını diliyorum.

09.11.12

Değerlendir (45 oy, ortalama 5.00 yıldız)