Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Sağlık

Epilepsi Nöbetleri Pille Kontrol Altına Alınacak

Resim : Beynin ultrasonlu çekimi.

Halk arasında "sara" olarak bilinen epilepsi hastalığı, pille çalışan ve beyne kısa aralıklarla akım gönderen tedaviyle kontrol altına alınabiliyor.

Beyin hücrelerinde ani elektriklenme şeklinde ortaya çıkan ve halk arasında sara olarak bilinen epilepsi hastalığının en dirençli türü, göğüs boşluğuna takılan pille kontrol altına alınabiliyor.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ömer Karadaş, epilepsinin genetik faktörler, doğum sırasında oluşabilen hasarlar, kafa travmaları ve beyin damar hastalıklarıyla ortaya çıkabildiğini belirtti.

Epilepsi nöbetleri farklı şekillerde görülebiliyor

Doç. Dr. Ömer Karadaş, epilepsi nöbetlerinin farklı şekillerde görülebildiğini söyledi.

"Bazı nöbetlerden önce midede yükselme veya korku hissi algılanırken bazı nöbetlerde ise kişi yere düşebilir ya da bilinci tamamen kaybolup tüm vücutta kasılmalarla ağız köpürebilir. Bazen de bulunduğu yerde düşmeden ve bilinç tamamen kaybolmadan nöbet görülebilir."

Öncelikli hedef nöbetleri kontrol altına almak

Doç. Dr. Karadaş, tedavideki öncelikli hedefin nöbetleri kontrol altına almak ve tedaviye bağlı yan etkileri en aza indirmek olduğunu, başlangıçtaki ilaç tedavisinin hastanın yaşı, geçirdiği nöbet türü ve eşlik eden medikal sorunlar göz önünde bulundurularak uygulandığını anlattı.

Ömer Karadaş, epilepsi nöbetlerinin kontrol altına alınamadığı durumlarda ise hastaya birden fazla ilaç verilebildiğini belirtti.

"Gelişmekte olan ülkelerde her bin kişiden yaklaşık 18'inin epilepsi hastası olduğu düşünülmektedir. Bu hastaların yüzde 35'i tedavilerinde birden fazla epilepsi ilacını birlikte ve uzun süre kullanmalarına rağmen bilinç kaybı devam etmektedir. Bu hastaları, ilaca dirençli hasta olarak kabul etmekteyiz."

Karadaş, epilepsi nöbetlerine bağlı uzun dönemde ortaya çıkan yaralanma, zihinsel ve psikolojik problemlerin hem hastanın hem de hasta yakınlarının yaşam kalitesini ileri düzeyde bozduğunu, bu hastaların mutlaka epilepsi merkezlerine başvurmaları gerektiğini söyledi.

"Hasta nöbetini kontrol edebilir"

Epilepsi merkezine başvuran ilaca dirençli hastaların beyin dalgalarının ölçüldüğünü anlatan Karadaş, pil uygulamasının nöbetlerin kontrol altına alınmasında en etkili yöntemlerden birisi olduğunu ifade etti.

Karadaş, yaklaşık bir saat süren cerrahi işlem esnasında, boynun sol kısmıyla göğüs alanına 3-4 santimetrelik kesi yapıldığını belirterek, takılan ölçüm cihazı ve pille gerekli ayarlamaların gerçekleştirildiği bilgisini verdi.

"Hastaya uygulanan pil beyne uyarılar gönderiyor"

Doç. Dr. Ömer Karadaş, ilaca dirençli epilepsi hastasına uygulanan pilin, beyine belirli aralıkla uyarılar gönderdiğini anlattı.

"Bu uyarılar, beyinde 'inhibitör nörotransmitter' denilen deşarjları baskılayıcı kimyasal maddeleri salgılatarak etki oluşturur ve nöbetlerde azalma sağlar. Ayrıca bu kimyasal maddeler ruhsal durum ve yaşam kalitesini düzeltmede de etkili olurlar. Ayarlanabilir olması, hastaların nöbet geleceğini hissettiklerinde uyarı vererek, nöbeti atlatabilmeleri veya nöbet şiddetini azaltabilmeleri, ilaca dirençli epilepsi hastalarına uygulanan pilin en önemli avantajı."

02.08.2018 - AA

Değerlendir (Henüz oy almamış)