Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Sosyal Sorumluluk

Eyüp Belediyesi’den Engelliler İçin Sosyal Sorumluluk Projesi

Resim: Proje kapsamında elinde çay tepsisi ile misafirlere servis yapan down sendromlu genç.

Eyüp Belediyesi, Down Sendromlu ve Mental (Zeka geriliği) gençler için "GEL EYÜP'TE YOK ENGEL" adlı bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi.

Eyüp Belediyesi’nin girişimleri ile, Down Sendromlu ve Mental (Zeka geriliği) gençler için "Gel Eyüp'te Yok Engel" adlı sosyal sorumluluk projesini hayata geçti.

Down sendromlu ve mental gençlerin, çalışarak kendilerine olan özgüvenlerini artırmayı, maddi gelir elde etmelerini hedefleyen proje, "engellilere acımayalım, onları topluma kazandıralım" sloganıyla hayata geçti.

Eyüp Belediyesi'nin Özürlüler Koordinasyon Merkezi'yle ortak yürüttüğü bu proje, ilk etapta Eyüp sosyal tesislerinden Müzisyenler Kahvesi'nde başladı.  Etkinliğe Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, futbolcu Okan Buruk, TRT 1 ekranlarına gelen Bahar Dalları  dizi oyuncuları Altan Erkekli, Sumru Yavrucuk, Özlem Conker, Levent Özdilek, Gözde Kansu, Tarık Ündüz, Burak Önal, Nurcan Eren, Yener Gürsoy, Cenk İzgören ve Fatih Ayhan katıldı.

Haliç kıyısındaki tarihi tesiste, haftasonu Cumartesi - Pazar günleri garsonluk yapacak olan Down Sendromlu ve zihinsel engelli (mental) gençler, ilk iş günlerinde büyük başarı sergilediler. Müzisyenler Kahvesi'nde Bahar Dalları dizi ekibi, Eyüp Belediye Başkanı ve yardımcılarını görünce hem heyecanlanan hem de çok mutlu olan engelli gençler, onlarla sohbet etmeyi, fotoğraf çektirmeyi de ihmal etmedi.  Down Sendromlu gençlerin aileleri de bu anlamlı günde onları yalnız bırakmadı.

Eyüp Belediyesi'nin engelli gençlerle ilgili sosyal sorumluluk projelerinin devam edeceğini belirten Başkan İsmail Kavuncu şunları söyledi: "Gençlerimizin kendilerine olan özgüvenlerini artırmak, ailelerinin desteğiyle yaşamını sürdüren bu çocuklarımız için kendi emeklerinin karşılığını alabilecekleri, eğlenerek harçlıklarını çıkarabilecekleri bir proje hazırladık. Bu projemiz bütün sosyal tesislerimizde uygulanacak.  Bizi bu güzel, anlamlı günümüzde yalnız bırakmayan Bahar Dalları ekibine çok teşekkür ediyorum. Bu çocuklar hepimizin çocukları. Ben de bir babayım ve dualarımız hep onların sağlıklı, mutlu, vatanına yararı dokunan birer fert olmaları için. Bu kardeşlerimizin toplumdan dışlanmadıklarını toplumun bir parçası olduklarını hissetmelerini istedik.  Bu gün burada çocuklarımız işe girdi ve zaman zaman burada sizlere servis yapacaklar. Müzisyenler Kahvesi'ne gelip onların servis ettiği kahveleri, çayları Haliç manzarasında içmenin keyfini yaşayacağız."

Bahar Dalları dizisinin başrol oyuncusu Sumru Yavrucuk ise bu tür projeleri her zaman desteklediğini belirterek "Bunu bir başlangıç olarak kabul edip çocuklarımızı daha farklı alanlarda görmek istiyorum. Bu çocuklarımızın hayata hazırlanması ve toplumun içine karışması ailelerinin de mutluluğu demektir.  Çok ciddi bir alana hitap ettiğinizi düşünüyorum ve Bahar Dalları adına duyarlılığınız adına teşekkür ediyorum" diye konuştu.

 Engelli çocuklarımızın her fert gibi yaşam ve çalışma hakkında sahip olduğunu kaydeden Altan Erkekli de şunları söyledi: "Onları hayatın içinde bu derece mutlu görmek hepimizi mutlu etti. Bu tür  sosyal sorumluluk projelerine  her zaman destek vermeye devam edeceğiz. Aynı duyarlığı, diğer belediyelerimizden, kurumlardan, halkımızdan bekliyoruz" dedi.

 

01.03.2010

Değerlendir (Henüz oy almamış)