Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Sağlık

Felçli Hastalara Umut Olacak Yeni Bir Tedavi Yöntemi Bulundu

Resim : İllüstrasyonlu insan vücudu sinir sistemi.

Avustralyalı bilim insanları, felçli hastalara umut olacak yeni bir tedavi yöntemi buldu. Artık vücuttaki sinirler, doktor eliyle birbirine bağlanabilecek. Felçli hastalar, artık ellerini ve kollarını kullanabilecek.

Hasar gören sinirler, yenileriyle değiştirilecek. Felçli hastalar, artık başkalarına ihtiyaç duymadan yemek yiyebilecek, makyaj yapabilecek, hatta bilgisayarda yazı yazabilecek.

Avustralyalı cerrahlar, felçli hastalar için yeni bir tedavi yöntemi buldu. Bu hastaların vücudunda, hasar gören sinirlerin kesilip, çalışan sinirlerle tekrar bağlanarak, el ve kollarında hareketlilik sağlanabileceği sonucuna varıldı.

Omuriliğin hasar alması sonucunda, beyinden gelen komutların, ellere iletilememesi, hareket kabiliyetini sınırlıyor. Avustralyalı bilim insanlarının bulduğu tedavi, işte bu soruna çözüm buluyor.

Beyin ve el-kol kasları arasındaki aradaki iletişim kopukluğu ortadan kaldırılıyor.

Cerrahların yaptığı ameliyatlarla hasarlı sinirler, omurilik tarafından kontrol edilen ve çalışan sinirlerle değiştiriliyor. Böylece beynin verdiği komut, el ve kol kaslarına iletilebiliyor. Ameliyat ardından yaklaşık iki yıl süren fizik tedavi sonucunda hastalar, ellerini açıp kapama, kollarını uzatma gibi temel hareketleri yapabilir hale geliyor.

Ameliyat, hareket fonksiyonları tamamiyle yerine getirmiyor olsa da yemek yemek, diş fırçalamak, tekerlekli sandalye kullanmak gibi ihtiyaçlarını yardıma gerek duymadan kendileri halledebiliyor.

Doktorlar bunun hayat değiştiren bir gelişme olduğunu söylüyor. Ancak bu tedavi, tüm felçli hastalarda işe yaramıyor. Bu tedavinin deneme sürecinde 13 felçli hastanın boyun omurgalarındaki hasara bağlı olarak felç geçirdiklerine dikkat çekiliyor. Elleri ve kollarını kullanamayışları buna bağlanıyor. Bilim insanlarına göre, tedavinin başarılı olabilmesi için omuriliğin üst kısmına darbe alınmamış olması gerekiyor.

08.07.2019 - cnnturk.com

Değerlendir (Henüz oy almamış)