Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Teknoloji

Gazi Kemal'in Suya Duyarlı Protez Sevinci

Resim: Gazi Kemal yeni proteziyle ayakları suda havuz kenarında oturuyor.

ABD'deki engellilerin kullandığı ileri teknoloji ürünü protez, Türkiye'de ilk kez gazi Kemal Özdemir'e uygulandı. Özdemir, masrafları devlet tarafından karşılanacak olan yeni proteziyle havuza girdi.

Vakumlama sistemi var

Prosmed Müdürü Cem Bölükbaşı ve fizyoterapist Bilal Koca, protez hakkında bilgiler verdi. Fizyoterapist Koca, protezin diğerlerinden çok farklı olduğunu kaydederek, "Protez, elektronik bir vakumlama sistemine sahip. Bu sayede, protez giyenlerin en büyük şikayetlerinden biri olan terlemeye de çözüm getiriyor. Soketin altına yerleştirilen elektronik adaptörü sayesinde, soket içerisindeki havayı boşaltıyor. Kendine özgü süspansiyonuyla bacaktan istenilmediği sürece çıkmıyor. Onun altında ise sudan etkilenmeyen, blok halinde karbondan imal edilmiş ayak bulunuyor" dedi.

Devlet hepsini karşılıyor

Protezin ağırlığının 750-1000 gram arasında değiştiğini kaydeden Bölükbaşı ise, "Suya girildiğinde de vakumlama sistemi çalışmaya devam ettiği için protez, bacaktan çıkmıyor. Dolayısıyla her iki bacak da aktif olarak kullanılabiliyor. Su yüzeyinde veya altında fark etmiyor, her şekilde suya girilebiliyor" dedi.

Bölükbaşı, protezin masraflarının OHAL gazilerine devlet tarafından karşılandığını belirterek, bunun gazilerimize devlet tarafından sağlanan büyük bir avantaj olduğunu dile getirdi.

Amerikan firması Ohio Willow Wood'un 2009 yılında ABD gazileri için geliştirdiği ileri teknoloji ürünü "protez", Türkiye'de Simay Medikal ve onun uygulayıcı firması Prosmed tarafından satışa sunuldu. Protezin ilk kullanıcısı da Gazi Kemal Özdemir oldu. 1995 yılında Batman'da bulunan Yücebağ Karakolu'nda vatani görevini yaparken pusuya düşürülen ve siper aldığı kayarım arkasındaki mayına basarak sol bacağını diz altından kaybeden 36 yaşındaki Özdemir, protezi kullanmaya başladıktan sonra çok daha özgür hareket etmeye başladığını söyledi.

Ankara'da yaşayan ve 21 yaşından bu yana protez kullandığım belirten Özdemir, "Eşim ve çocuklarım böyle bir demirle yaşamama alışkın. Fakat bu daha farklı. Öncelikle görüntü açısından, dışarıdan bakıldığında rahatsız edici değil. Artık kaçamak bakışlara daha az maruz kalıyorum. Kabullenmek ve onunla beraber yaşayacağını bilmek çok farklı bir duygu.

Bizim için çok önemli

Toplum içinde yaşadığımız sorunları asgari düzeye indirecek özelliklere sahip. Bunun rahatlığını şimdiden hissediyorum" dedi.

12.08.2010 - Sabah

Değerlendir (Henüz oy almamış)