Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça
Site Google Bing

Dünya

Görmesemde Mutluyum

Resim: Yüz nakli sonrası burun ve gözler yeniden yapılmış ve yüzdeki çökmenin giderilmiş son hali.

ABD’nin Oregon Eyaleti’ndeki Portland Kenti’nde, 1999 yılında henüz 16 yaşındayken bir tüfeğin kazara ateşlenmesi sonucu yüzünü kaybeden ve siyah bir uyku maskesiyle dolaşan Chrissy Steltz’e protez yüz takıldı.

Steltz başarılı operasyon sonrası sevincini, “Ben kendimi göremeyecek olsam da oğlum annesinin artık normal bir insan gibi göründüğünü bilerek büyüyecek” sözleriyle dile getirdi.

Eşi de görme engelli 

Şimdi 27 yaşında olan Steltz, 11 yıl önce bir partide erkek arkadaşının elindeki tüfeği kazara ateşlemesi sonucu yüzünün orta bölümünü, burnunu ve gözlerini kaybetmişti.

Steltz’in yüzü, gözleri camdan olan bir silikon maskeyle yeniden yapılandırıldı. Doktorlar protez yüzü hazırlarken talihsiz kadının 11 yıl önce çekilmiş fotoğraflarından yararlandı. Maske, kadının kalan kemiklerine implantasyonlara manyetik olarak tutturuldu. Steltz’in göz boşluğu ya da burun kemikleri olmadığı için yüz nakli yapılamıyordu. Steltz, körler alfabesi öğrenerek liseyi bitirdi. Aynı okulda okuyan ve görme engelli olan Gregory Dilgers ile evlenen kadının, 1 yaşında Geoffrey isimli bir oğlu var.

 

17.07.2010 - Hürriyet

Değerlendir (Henüz oy almamış)