Renk Değiştir Lila Mor Siyah Turkuaz Yazı Boyutu A A A | Erişilebilirlik | Kontrast Renk Pembe Sarı
Yaşadıkça

Site Google Bing

Teknoloji

Hayal Ortağım Platformu Teknoloji Oscar’ı GSMA’de 3. Kez Finale Kaldı

Resim : Akıllı telefon ekranında Hayal Ortağım uygulaması bulunuyor.

YGA ve Turkcell iş birliğiyle geliştirilen ve bugüne kadar 200 bin engellinin hayatını kolaylaştıran Hayal Ortağım platformu, teknolojinin Oscar’ı sayılan GSMA’de 3. kez finale kaldı. Önceki yıllarda iki kez üst üste dünya birincisi olan Hayal Ortağım her yıl eklenen yeni teknolojik özellikleriyle Görme Engellilerin sosyal hayata katılımını arttırıyor. Entelektüel içerikleri sesli dinleme, sinemalarda sesli betimleme ve kapalı alan navigasyon özelliklerinden sonra şimdi de toplu taşıma entegrasyonu ile tüm dünyadan ilgi topluyor.

YGA -Young Guru Academy- ve Turkcell iş birliğiyle geliştirilen Hayal Ortağım platformu, teknolojinin Oscar’ı sayılan GSMA’de bu kez de ‘Akıllı Şehirler İçin En İyi İnovasyon’ kategorisinde finale kaldı. Görme engellilerin toplu taşıma araçlarını özgürce kullanabilmeleri için geliştirilen Hayal Ortağım Yol Arkadaşım özelliği ile finale kalan platform, Accenture, Cisco, Huawei ve KT gibi global markaların uygulamaları ile yarışacak.

“DÜNYADA BİR İLK; ENGELLİLER RAHATÇA ULAŞIMLARINI SAĞLAYABİLİYOR”

Hayal Ortağım uygulaması entelektüel içerikleri sesli dinleme, sinemalarda sesli betimleme ve kapalı alan navigasyon özelliklerinden sonra şimdi de toplu taşıma entegrasyonu ile tüm dünyadan ilgi topluyor. Görme engelliler, alışveriş merkezlerinde i-beacon teknolojisi sayesinde sesli navigasyon alabiliyorlar. Otobüslere de uygulanan bu inovasyon sayesinde, ulaşımlarını rahatça sağlayabiliyorlar. Aynı zamanda sinemada ekstra donanım, aparat veya yazılıma gerek olmadan, Hayal Ortağım üzerinden filmlerin sesli betimlemelerini alabiliyorlar. Dünyada ilk olan bu teknoloji sayesinde görme engelliler, vizyon filmlerini, herkesle aynı anda hiçbir ayrıntıyı kaçırmadan izleyebiliyorlar.

HAYAL ORTAĞIM PROJESİ HAKKINDA

Görme engellilerin güncel bilgiye erişimini kolaylaştıran Hayal Ortağım platformu, YGA (Young Guru Academy) & Turkcell stratejik ortaklığı ile 2012 yılında hayata geçirildi.

İçerisinde pek çok hizmeti bir arada barındıran Hayal Ortağım’ın uygulamalarından “Cepten Sesli Betimleme servisi görme engellilerin hiçbir ayrıntıyı kaçırmadan sinemada izledikleri filmden daha fazla keyif almalarını sağlamak amacıyla geliştirildi. Dünyada ilk defa bir mobil uygulama üzerinden sunulan Cepten Sesli Betimleme hizmeti ile pek çok yerli yapım film kapsamında görme engelli sinemaseverlerle buluşuyor.

Hayal Ortağım’ın Türkiye’de ilk kez Gaziantep’te hayata geçen “Ulaşım” özelliği, görme engellilerin duraklarda ve otobüslerde kimseden yardım almak zorunda kalmadan engelsiz seyahat edebilmesine imkân sağlıyor. Özellik durakta kullanıldığında, görme engelli yolcu hangi durakta olduğunu, bulunduğu duraktan geçen otobüslerin listesini ve kaç dakika sonra otobüsünün durakta olacağını öğrenebiliyor. Beklediği otobüsün durağa geldiği bilgisine sesli bir uyarıyla ulaşabiliyor. Araç duraklara yaklaşırken, otobüs şoförüne de duraktan bir görme engellinin otobüse bineceği uyarısı gidiyor. Görme engelli kullanıcı, yolculuk sırasında, hangi duraklardan geçtiğini öğrenebiliyor ve inmek istediği durağa yaklaştığında sesli bildirim alıyor. Beacon teknolojisiyle çalışan özellik hiçbir sapma olmadan otobüs, durak ve uygulama arasındaki iletişimin kurulması konusunda da dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor.

Hayal Ortağım uygulaması içerisinde bulunan “Yol Arkadaşım AVM” özelliği sayesinde görme engelliler, alışveriş merkezlerinde önünden geçtikleri mağazaların hangi mağaza olduğu bilgisini alıyor ve gitmek istedikleri mağaza, asansör, danışma gibi noktalar için yönlendirmelere ulaşıyor.

YGA Hakkında

YGA - Young Guru Academy- 2000 yılında Türkiye’de kurulan, kar amacı gütmeyen uluslararası bir kuruluştur. Çift kanatlı olarak tanımladığımız, vicdanlı ve donanımlı gençler yetiştirir. İçinde yasadıkları toplumun sorunlarına duyarlı YGA’lılar; bu sorunların çözümüne yönelik dünya çapında inovasyonlar geliştirirler. Sadece inovasyonları ile değil, bunları hayata geçirirken yarattıkları birlikte başarma kültürü ile de rol model olurlar. YGA'lıların birlikte geliştirdiği teknoloji temelli sosyal inovasyonlar:

o 200 bin engellinin hayatını kolaylaştıran platform Hayal Ortağım

o Görme engelliler için dünyanın en akıllı bastonu WeWALK

o Çocuklara bilimi sevdiren TWIN Bilim Seti

o Bilimi eğlenceli deneylerle kolaylaştıran televizyon programı

YGA’lılar bugüne kadar inovasyon ve teknoloji alanında 10 uluslararası ödül aldı. YGA’ya her yıl 50 binin üzerinde lise ve üniversite öğrencisi başvuruyor. 5 aşamalı mülakatla seçilen 50 kişi YGA programına katılmaya hak kazanır. Bilim insanı, akademisyen ve uluslararası tecrübesi olan üst düzey yöneticilerden oluşan, aralarında Prof. Aziz Sancar, Ali Koç, Faruk Eczacıbaşı, Prof. Mehmet Toner, Prof. Kristi Raube, Prof. Doğan Cüceloğlu gibi isimlerin olduğu YGA Hayal Ortaklarından beslenirler. Hayal Ortaklarından aldıkları öğretileri YGA’nın sosyal inovasyonlarında 5 bin saatin üzerinde gönüllü¨ çalışırken içselleştirirler. YGA'nın global partnerleri Harvard, MIT, Berkeley ile yapılan stratejik ortaklık kapsamında bu üniversitelerden gelen öğrenciler de sahada YGA'lılarla birlikte çalışır.

19.02.2018 - Akşam

Değerlendir (Henüz oy almamış)